Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Tartu Ülikool tunnustas teenetemärkidega meditsiiniteaduste valdkonna töötajaid
Tartu Ülikooli senat otsustas 25. oktoobril Tartu Ülikooli teenetemärkide saajaid. Senat tunnustas ülikooli liikmeid silmapaistva töö eest Tartu Ülikooli medali, aumärgi ja teenetemärgiga "100 semestrit Tartu Ülikoolis".
Meditsiiniteaduste valdkonnast pälvisid Tartu Ülikooli medali tervisekasvatuse kaasprofessor Merike Kull, patoloogilise anatoomia assistent Ingrid Mesila ja kliinilise geneetika kaasprofessor Sander Pajusalu. Tartu Ülikooli aumärgi pälvisid füsioteraapia lektor Kadri Medijainen, spordibiokeemia ja toitumisteaduste assistent Luule Medijainen, sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessor Kai Part, lastenakkushaiguste assistent Eda Tamm, meditsiinilise mikrobioloogia lektor Kai Truusalu, üldkirurgia assistent Tiit Vaasna ja külalisprofessor Esa Matti Juhani Läärä. Teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ sai inimese bioloogia assistent Anu Saag.
Hambaarstiteaduse instituudi uus juht on Jana Olak
Hambaarstiteaduse instituudi nõukogu valis 4. novembril instituudi uueks juhiks lastestomatoloogia kaasprofessor Jana Olaku. Tema peamisteks uurimisteemadeks on hambakaariese esinemine Eesti lastel, vanemate suuhügieeni harjumuste mõju laste hammaste tervisele ning suhkruasendajate nagu ksülitooli ja erütritooli mõju kaariese arengule laste hammastel. Instituudi nõukogu tegi oma otsuse üksmeelselt. Jana Olaku ametiaeg instituudi juhina algab 1. veebruaril 2025.
Naistekliinikul on tänavu juubel
Tartu Ülikooli naistekliinik tähistab 13. detsembril 220. aastapäeva. Tänaseks on naistekliinikust kujunenud rahvusvaheliselt tunnustatud keskus, kus on tihedalt seotud akadeemiline ja kliiniline tegevus ning õpetamine. Juubeli raames peetakse Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis konverents, kus vaadatakse tagasi nii minevikku kui räägitakse valdkonna uusimatest teadussuundadest.
Oskuskeele päeval räägitakse korrektsetest tervishoiuvaldkonna terminitest
11. detsembril toimub Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis seminar „Tervishoiu oskuskeele päev: aja ja arengute keerises“, kus räägitakse lähemalt tervishoiusvaldkonnas kasutatavast sõnavarast.
Doktoritööde kaitsmised
22.11.2024 kaitseb Aleksei Baburin oma doktoritööd „Rinnavähihaigestumus, -suremus ja -elulemus Eestis tervishoiusüsteemi muutuste ja sõeluuringu kontekstis”
27.11.2024 kaitseb Marina Loid oma doktoritööd „Molekulaarsed ja rakulised muutused retseptiivses endomeetriumis ja naise vanuse mõju“
29.11.2024 kaitsed Ulvi Vaher oma doktoritööd „Epilepsia ajaliselt sündinud perinataalse isheemilise insuldiga lastel”
03.12.2024 kaitseb Allan Tobi oma doktoritööd „Development of Smart Nanoparticles for Experimental Treatment of Cancer“.
06.12.2024 kaitseb Leho Rips oma doktoritööd „The influence of vitamin D on the physical performance of conscripts in the Estonian Defence Forces“
06.12.2024 kaitseb Kati Kärberg oma doktoritööd „Factors and markers predicting subclinical atherosclerosis in type 2 diabetes“
13.12.2024 kaitseb Valeria Sidorenko oma doktoritööd „Novel anthracycline-loaded nanoparticles for precision cancer therapy“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikool ja Kliinikum hakkavad koolitama teadmussiirdedoktorante
17. oktoobril sõlmisid Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Kliinikum teadmussiirdedoktorantuuri raamlepingu, mis võimaldab luua teadmussiirdedoktorantuuri õppekohad Kliinikumi töötajatele, kel on soov omandada kliinilise töö kõrvalt doktorikraad. Lepingule kirjutasid alla Tartu Ülikooli Kliinikumi teadus- ja arendustegevuse juht professor Joel Starkopf ning Tartu Ülikooli teadusprorektor professor Mari Moora.
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna teadusprodekaani professor Maris Laane sõnul on Kliinikum valdkonna olulisim partner nii õppe- kui ka teadustöös. „Doktorikraadiga arstiteadlased on järgmiste aastakümnete akadeemilise järelkasvu võti ja meditsiini teaduspõhise mõtteviisi alus. Teadmussiirdedoktorantuur annab võimaluse koolitada noorteadlasi ka neil kliinilistel erialadel, mille puhul ei ole veel tugevat iseseisvat teadustöö koolkonda, ning võimendada teadus- ja arendustööd kliinikumile olulistes tegevussuundades.“
Professor Joel Starkopf sõnas, et ülikoolihaigla tegevuse lahutamatu osa on teadustöö, mille peamine eesmärk on saavutada tipptasemel kliiniline kompetentsus ja pakkuda patsientidele parimat võimalikku teaduspõhist ravi. „Teadus patsiendi teenistuses on meie missioon ning doktoriõpe on selle saavutamise loomulik eeldus. Kliinikumis töötavast 850 arstist 150 on doktorikraadiga. Nende seas on arste, kes kuuluvad oma erialal 1% maailma enim tsiteeritud teadlaste hulka. Ligi 60 Kliinikumi töötajat omandavad praegu Tartu Ülikoolis doktorikraadi,“ selgitas Starkopf.
Raamleping avardab doktoriõppevõimalusi Kliinikumi arstide ja teiste tervishoiuspetsialistide jaoks. Eelkõige näeb professor Starkopf perspektiivi edendada teadusmahukat arendustegevust, mille toel pakkuda konkreetseid lahendusi Kliinikumi patsientidele – näiteks töötada välja ja rakendada rakuravi meetodeid, optimeerida digitehnoloogiate abil patsiendi raviteekonda või pakkuda haiglaapteegis personaalmeditsiini lahendusi. „Usun, et see meede tihendab praktiseerivate ravimeeskondade koostööd Tartu Ülikooli teadusrühmadega, tagades meie ravitegevuse kaasaegsuse ja kõrgetasemelisuse,“ rääkis Starkopf.
Kliinikumi Leht
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Arstiteaduskonna medali said Joel Starkopf ja Marika Väli
11. oktoobril anti Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeval valdkonnale osutatud teenete eest arstiteaduskonna medal anestesioloogia ja intensiivravi professor Joel Starkopfile ning kohtuarstiteaduse professor Marika Välile. Samuti tunnustati teaduskonverentsi parimaid ettekandeid.
Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Kliinikum hakkavad koolitama teadmussiirdedoktorante
17. oktoobril sõlmisid Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Kliinikum teadmussiirdedoktorantuuri raamlepingu, mis võimaldab luua teadmussiirdedoktorantuuri õppekohad kliinikumi töötajatele, kel on soov omandada kliinilise töö kõrvalt doktorikraad.
Konverentsil räägitakse lähemalt metastaatilise vähi ravivõimalustest
25. oktoobril toimub Tartu Ülikooli raamatukogus konverents „IV staadiumi metastaatiline vähk – ka see on ravitav!“. Konverentsil räägitakse lähemalt ohtliku neljanda staadiumi vähi uutest ravivõimalustest. Konverentsi programmis on ettekanded Tartu Ülikooli Kliinikumi spetsialistidelt, kes selgitavad IV staadiumiga vähipatsientide praegust käsitlust ning jagavad uusimaid teadmisi ja praktilisi kogemusi edasiseks erialade vaheliseks koostööks.
Programm „Liikuma kutsuv kool“ valiti aasta haridusteoks
Haridus- ja Teadusministeerium jagas 5. oktoobril Jõhvi kontserdimajas toimunud aasta õpetaja galal riiklikke hariduspreemiaid. Aasta haridusteoks valiti Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna liikumislabori haridusprogramm „Liikuma kutsuv kool“.
Doktoritööde kaitsmised
Loe lähemalt med.ut.ee
- 11.2024 kaitseb Aleksei Baburin oma doktoritööd „Rinnavähihaigestumus, -suremus ja -elulemus Eestis tervishoiusüsteemi muutuste ja sõeluuringu kontekstis”
- 11.2024 kaitseb Marina Loid oma doktoritööd „Molekulaarsed ja rakulised muutused retseptiivses endomeetriumis ja naise vanuse mõju“
- 11.2024 kaitsed Ulvi Vaher oma doktoritööd „Epilepsia ajaliselt sündinud perinataalse isheemilise insuldiga lastel”
Loe lähemalt: med.ut.ee
Alice Lokk
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Alanud on registreerumine arstiteaduskonna aastapäevale
Aastapäevasündmused algavad neljapäeval, 10. oktoobril Biomeedikumis toimuva teaduskonverentsiga, kus valdkonna teadurid, õppejõud, doktorandid ja üliõpilased tutvustavad viimase aasta teadusuuringute tulemusi. Lisaks tavapärastele teaduskonverentsi ettekannetele leiab aset ka postersessioon ja välkkõned.
Reedel, 11. oktoobril toimub traditsiooniline teemakonverents, mis kannab sel aastal pealkirja "Molekulist rahvaterviseni", millega tähistatakse Biomeedikumi 25. ja Siirdemeditsiini keskuse 10. aastapäeva. Teemakonverentsil astuvad üles valdkonna teadlased, lisaks Tartu Ülikooli audoktor professor Pekka Männistö.
WHO Euroopa piirkonna direktor väisas Eestit ja Tartu Ülikooli
17.–18. septembril külastas Eestit Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa piirkonna direktor Hans Kluge. 18. septembril kohtus ta Biomeedikumis Tartu Ülikooli rektori ja meditsiiniteaduste valdkonna esindajatega, kellega arutleti koostöövõimaluste üle. Samuti pidas ta Biomeedikumis tudengitele kõne.
Teadmussiirde doktorandid asuvad uurima narkosurmasid ja füsioterapeutide töörahulolu
Tartu Ülikool sõlmis koostöölepingud Tartu Tervishoiu kõrgkooli ja Tervise Arengu Instituudiga kahe teadmussiirde õppekoha loomiseks. Meditsiiniteaduste valdkonna teadmussriidedoktorandid asuvad uurima füsioterapeutide heaolu ja narkootikumidest tingitud surmasid.
Tartu Ülikooli külastas Lvivi rahvusliku meditsiiniülikooli rektor Orest Tšemerõs
9. septembril külastas Tartut ja Tartu Ülikooli Lvivi Danõlo Halõtskõi nimelise Rahvusliku Meditsiiniülikooli rektor Orest Tšemerõs, keda saatis visiidil Ukraina suursaadik Maksõm Kononenko. Kohtumisel meditsiiniteaduste valdkonna juhtkonnaga arutati Tartu Ülikooli ja Lvivi rahvusliku meditsiiniülikooli koostöövõimalusi.
Doktoritööde kaitsmised
30.09.2024 kaitseb Marite Punapart oma doktoritööd „Valproaadi ja liraglutiidi mõju Wolframi sündroomi loommudelites: fookuses transkriptsioonilised muutused reniin-angiotensiin-aldosterooni süsteemis“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Eesti vähikeskuse koduks saab Tartu Ülikool
Tartu Ülikool ja Sotsiaalministeerium sõlmisid koostöölepingu, et luua Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna koosseisu Eesti vähikeskus, mille eesmärk on kiirendada rahvusvahelises koostöös vähi ennetamist ja ravi Eestis. Kaugem siht on saavutada järgneva nelja aasta jooksul Euroopa Liidu kõikehõlmava vähikeskuse (CCC) tunnustus. Keskuse loomiseks sai Sotsiaalministeerium riigilt 2,6 miljonit eurot teadus- ja arendustegevuse toetust.
Koostöö Eesti ja Hollandi vahel annab lootust hapra luu haiguse raviks
Tartu Ülikooli ja Amsterdami Ülikooli Kliiniku teadlased teevad koostööd, et töötada välja uusi ravimeetodeid haruldase luid hapraks muutva haiguse vastu. Nii uue hiiremudeli loomisel kui ka geeniteraapia arendamisel on tehtud märkimisväärseid edusamme: senised tulemused annavad patsientidele lootust ja pakuvad uusi võimalusi haiguse paremaks raviks.
Tartu Ülikooli kaasprofessor Kai Part sai tunnustuse vägivallaennetuse eest
President Alar Karis ning justiits- ja digiminister Liisa Pakosta tunnustasid 13. augustil inimesi, kes on panustanud märkimisväärselt vägivallaennetusse. Üheks tunnustuse saajaks on ka Tartu Ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessor Kai Part.
Arstiteaduskonna aastapäev tähistab juubeleid
10.–11. oktoobril toimub traditsiooniline Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäev. 10. oktoobri teaduskonverentsil esinevad üliõpilased, doktorandid, teadurid, arst-residendid ja arstid oma viimase aja uurimustöödega, mille seast žürii valib välja kõige paremad. Lisaks leiab aset ka posterettekannete sessioon. 11. oktoobril toimub traditsiooniline teemakonverents, mis kannab tänavu nime „Molekulist rahvaterviseni. Biomeedikumi 25. ja Siirdemeditsiini keskuse 10. aastapäev“.
Doktoritööde kaitsmised
- 08.2024 kaitseb Katrin Tomson-Johanson doktoritööd „Impulsiivsus, seerumi lipiidid ja serotoniinisüsteemi funktsionaalsed geenivariandid“
- 08.2024 kaitseb Kelli Solmelar-Duracz doktoritööd „Aju plastilisust kahjustavate tegurite molekulaarsed ja rakulised mehhanismid“
- 09.2024 kaitseb Marite Punapart oma doktoritööd „Valproaadi ja liraglutiidi mõju Wolframi sündroomi loommudelites: fookuses transkriptsioonilised muutused reniin-angiotensiin-aldosterooni süsteemis“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas sai lõpudiplomi enam kui 300 inimest
Meditsiiniteaduste valdkonnas sai ülikoolidiplomi 352 lõpetajat: neist 152 arstiteaduse eriala tudengit, 20 ingliskeelse arstiteaduse eriala tudengit, 30 hambaarstiteaduse eriala tudengit, 16 proviisori eriala tudengit, 12 õendusteaduse magistriõppe tudengit, 17 rahvatervishoiu magistriõppe tudengit, 3 kliinilise toitmise magistriõppe tudengit, 40 füsioteraapia bakalaureuseõppe tudengit ja 12 magistriõppe tudengit, 38 kehalise kasvatuse ja spordi bakalaureuseõppe tudengit ja 12 magistriõppe tudengit.
Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi juhatajana jätkab Pille Taba
Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi nõukogu valis 4. juuni koosolekul instituudi juhatajaks uuesti neuroloogia professor Pille Taba. 1. septembril algab Pille Taba teine ametiaeg instituudi juhina. Professor Pille Taba lõpetas Tartu Ülikooli 1985. aastal. Ta on Tartu Ülikooli närvikliiniku juhataja ja neuroloogina pühendunud Parkinsoni tõve uurija. Ta on Ludvig Puusepa nimelise Neuroloogide ja Neurokirurgide Seltsi president ja rahvusvahelise liigutushäirete seltsi juhatuse liige. Nõukogu kinnitas hääletustulemused ühehäälselt.
Arstitudengid osalesid praktiliste oskuste proovieksamil
6. juunil viidi Biomeedikumis läbi praktiliste arstlike oskuste proovieksam. Eksam muutub arstitudengitele kohustuslikuks ülejärgmine aasta. katsetamise eesmärk oli anda õppejõududele võimalus harjutada eksamiülesannete koostamist, hindamiskriteeriumite väljatöötamist ja üliõpilaste hindamist. Seekordsel proovieksamil osales 26 arstiteaduse õppekava üliõpilast, kellest suurem osa õpib neljandal kursusel.
Saksamaa Rheinland-Pfalzi liidumaa delegatsiooni esindajad külastasid Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonda
6. juunil kohtusid Saksamaa Rheinland-Pfalzi liidumaa teadus- ja tervishoiuministeeriumi esindajad Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnaga. Kohtumisel räägiti lähemalt koostööst teaduse ja ettevõtluse vahel ning peeti potentsiaalseid plaane tulevikuks.
Alice Lokk
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Esita oma tees arstiteaduskonna aastapäevale!
Tänavu toimuvad arstiteaduskonna aastapäeva sündmused 10. ja 11. oktoobril. Kutsume kõiki huvilisi esitama teese arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile hiljemalt 3. juuniks 2024.
Teaduskonverentsile ootame viimase aasta jooksul meditsiini- ja sporditeaduste alal tehtud teadusuuringute tulemusi tutvustavaid teese üliõpilastelt, arst-residentidelt, teaduritelt, õppejõududelt, arstidelt ning teistelt. Teaduskonverents toimub neljapäeval, 10. oktoobril. Teese esitletakse kahes formaadis – suuline ettekanne ja posteri esitlemine postersessioonil.
Rämpstoidul võib olla kahjulik mõju ajule
Tartu Ülikooli teadlased uurivad hiirte peal, kuidas mõjutab rämpstoit aju. Käimasolev töö näitab, et isegi kui rämpstoitu süüakse harva, mõjutab see verest ajju liikuvate ainete takistamist ja võib halvendada aju tervist.
Tarkusehambaid saab edukalt kasutada puuduvate hammaste asendamiseks
Autotransplantatsioon on peetunud või lõikunud hamba siirdamine sama inimese ühest suuõõne piirkonnast teise, kas lagunenud või puuduva hamba kohale. Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituudi pikaaegne uuring näitas, et autotransplantatsioon on efektiivne meetod sobimatute hammaste asendamiseks.
Tartu Ülikooli Liikumislabor kutsus kõiki koole üle Eesti õue õppima
Tartu Ülikooli liikumislabori Liikuma Kutsuva Kooli programm korraldas 20. –24. mail õuesõppenädala, mille raames kutsub kõike Eesti koole vähemalt ühe nädala jooksul viima ainetunde läbi õues. Õuesõppe nädala eesmaärgis oli muuta väljaspool klassiruumi õppimine veelgi huvitavamaks ja kaasahaaravamaks, aidates õpilastel paremini omandada uusi teadmisi ja oskusi. Õuesõppenädalast võttis osa üle 200 osaleja.
Doktoritööde kaitsmised
20.06.2024 kaitseb Karl Kuusik „Effects of remote ischaemic preconditioning on arterial stiffness, organ damage and metabolomic profile in patients with lower extremity artery disease“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Mehe viljatus tekib arvatust sagedamini ühe geeni veast
Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi inimese geneetika õppetooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku tehtud uurimistöös selgus, et mehe viljatus on arvatust sagedamini tingitud ainult ühest vigasest geenist tema genoomis. Olukorra teeb keeruliseks asjaolu, et geen, milles viga võib avalduda, võib olla igal mehel erinev.
Tartu Ülikooli teadlased avastasid uue ravimikandidaadi agressiivse ajukasvajaga võitlemiseks
Glioblastoom on täiskasvanutel kõige sagedasem halvaloomuline ajukasvaja, mis on äärmiselt agressiivne ja kiire kuluga. Tartu Ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliiniku teaduslaboris leiti uurimistöö tulemusena järgmine ravimikandidaat, mis võib osutuda tõhusaks glioblastoomi vastu.
Tartu Ülikooli eestvedamisel nõustati kuues riigis palju ravimeid võtvaid patsiente
Tartu Ülikooli meditsiinivaldkonna teadlaste eestvedamisel katsetati kuue riigi apteekides esmakordselt ravimite kasutamise hindamise teenust. Teenuse eesmärgiks on toetada rohkem kui viit ravimit korraga võtvate patsientide ravimite võtmist ja ravimiohutust.
Professor Eero Vasar peab villistlaspäeval loengu
Tartu Ülikool korraldab 18. mail oma vilistlastele kokkutuleku „Tagasi ülikooli“. Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid, võtta osa Tartu [eel]arvamusfestivalist ning osaleda õhtusel peol ülikooli spordihoones. Tartu Ülikooli inimese füsioloogia professor Eero Vasar peab Uue Anatoomikumi legendaarses ringauditooriumis loengu, mille pealkiri on „Füsioloogiline psühhiaatria“.
Professor Pentti Tienari peab loengu Epstein-Barr'i viirusest
17. mail kell 10 peab professor Pentti Tienari Biomeedikumis Schmidti keskuses loengu teemal „Epstein-Barr Virus and Multiple Sclerosis“ Biomeedikumis (Ravila 19-0088/0089). Profosser Tienari on Fangling Xuani väitekirja oponent.
Valmisid õppematerjalid ja poliitikasoovitused kliimamuutuste tervisemõjudest
Rahvusvahelise ENBEL-i projekti käigus loodi üle 30 video- ja õppematerjali ning koostati üheksa poliitikasoovitust, milles räägitakse lähemalt kliima mõjudest inimese tervisele. Õppematerjalide ja poliitikasoovituste loomisse on panuse andanud ka Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu professor ja kestliku arengu keskuse juhataja Hans Orru. Videotes räägitakse lähemalt ekstreemsest kuumusest, laste enneagsest sünnist, Aafrika riikide tervishoiusüsteemidest, õhusaastest, maastikutulekahjudest ja paljust muust.
Doktoritööde kaitsmised
- 10.05.2024 kaitseb Celia Tereza Pozo Ramos doktoritööd „Preparation and Assessment of Antimicrobial Electrospun Matrices for Prospective Applications in Wound Healing“
- 17.05.2024 kaitseb Fangling Xuan doktoritööd „Regulation of stress response in first episode schizophrenia by monocytes and microglia“
- 20.06.2024 kaitseb Karl Kuusik „Effects of remote ischaemic preconditioning on arterial stiffness, organ damage and metabolomic profile in patients with lower extremity artery disease“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Meditsiiniteaduste valdkond kohtus Tervisekassa ja Terviseametiga
18. märtsil kohtus Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaani meeskond Tervisekassa ja Terviseameti esindajatega. Lähemalt räägiti kolmandate riikide arstide keeleoskusest, arstiõppe suurendamisest ning uute spetsialistide vajadusest.
Euroopa Komisjoni uus projekt otsib lahendusi COVID-19 järgsetele terviseprobleemidele
Selle aasta alguses alustas tööd Euroopa Komisjoni projekt POINT, mille raames uuritakse COVID-19 pikaajalisi tervisemõjusid. Projektis annavad oma panuse ka Tartu Ülikooli genoomika ning bio-ja siirdemeditsiini instituudi teadlased.
Eesti lapsed näevad televisioonis liiga palju ebatervislikke toidu- ja joogireklaame
Tartu Ülikool tegi koos Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO) uuringu, milles analüüsiti, kui palju näevad Eesti lapsed ja noored televisiooni vahendusel toidureklaame. Valminud aruandest ilmnes, et 69% toidu- ja joogireklaamidest ei tohiks lastele näidata, sest need soodustavad valesid toitumisharjumusi ning ebatervislikku eluviisi.
Tartu Ülikooli vilistlaste kokkutulekul saab taaskohtuda heade sõprade ja tudengilinnaga
Tartu Ülikool korraldab 18. mail oma vilistlastele kokkutuleku „Tagasi ülikooli“. Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid, võtta osa Tartu [eel]arvamusfestivalist ning osaleda õhtusel peol ülikooli spordihoones. Oodatud on kõik vilistlaspere liikmed ja ülikooli sõbrad.
Doktoritööde kaitsmised
10.05.2024 kaitseb Celia Tereza Pozo Ramos doktoritööd „Preparation and Assessment of Antimicrobial Electrospun Matrices for Prospective Applications in Wound Healing“
17.05.2024 kaitseb Fangling Xuan doktoritööd „Regulation of stress response in first episode schizophrenia by monocytes and microglia“
Loe lähemalt: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Meditsiiniteaduste valdkonna 2023. aasta parim õppejõud on Helen Zirnask
Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse moodustatud komisjon valis esitatud taotluste hulgast Tartu Ülikooli 2023. aasta õppejõud. Meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõud on inimese anatoomia lektor Helen Žirnask, kelle puhul toovad tudengid välja tema huumorimeele ja hea õpikeskkonna loomise.
Professor Raivo Uibo pälvis teaduse elutööpreemia
Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. Elutööpreemia saab Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna immunoloogia professor Raivo Uibo. Eesti Teaduste Akadeemia toob iseloomustuses välja, et Raivo Uibo on üks silmapaistvamaid ja mõjukamaid meditsiiniteadlasi Eestis, kaasaegse kliinilise immunoloogia alusepanija, liider ning suunanäitaja. Samuti pälvis Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast aastapreemia ortopeedia professor Aare Märtson ja ortopeedia kaasprofessor Katre Maasalu arstiteaduse alal tööde tsükli „Ortopeediliste haiguste molekulaarsed mehhanismid ja käsitlus“ eest.
Tartu Ülikool toetab äripotentsiaaliga ideid
Tartu Ülikooli eksperimentaalarenduse toetust taotleti mullu 35 teadusprojekti jaoks, millest saavad rahastuse üheksa kogusummas 315 000 eurot. Meditsiiniteaduste valdkonnas saab toetust reproduktiivmeditsiini kaasprofessor Alar Aintsi projekt „Diabeedispetsiifiliste bakteriofaagiantigeenide diagnostilise komplekti moodustamine“.
Sotsiaalministeerium kohtus uue dekaani ja prodekaanidega
Esmaspäeval, 5. veebruaril kohtusid Sotsiaalministeeriumi tervisevaldkonna esindajad Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaani ja prodekaanidega. Lähemalt räägiti residentuuri korraldusest, üldarsti kutsest ning kolmandatest riikidest pärit arstide keeleoskusest.
Doktoritööde kaitsmised:
08.03.2024 kaitseb Edgar Lipping doktoritööd „Operatsioonijärgne antibakteriaalne ravi komplitseeritud apenditsiidi korral ja apendektoomia rasedatel“
Loe lähemalt: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Meditsiiniteaduste valdkonda juhib 2024. aastast uus meeskond
1. jaanuaril 2024 asus Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaanina ametisse dermatoloogia ja veneroloogia professor Külli Kingo. Koos temaga alustavad valdkonnas tööd ka uued prodekaanid. Õppeprodekaan on peremeditsiini professor Ruth Kalda, arendusprodekaan on kliinilise geneetika kaasprofessor Sander Pajusalu, teadusprodekaan on inimese geneetika professor Maris Laan ning residentuuri arendusjuht on arst-õppejõud sünnitusabi ja günekoloogia erialal Helen Reim.
Tartu Ülikoolis avatakse „Kliinilise farmaatsia“ magistriõppekava
Uuel aastal saab asuda õppima Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna ingliskeelsel magistriõppekaval „Kliiniline farmaatsia“, mille eesmärk on koolitada proviisoreid patsientide ravimikasutuse alal.
Doktoritööde kaitsmised:
14.02.2024 kaitseb Norman Ilves doktoritööd „Enneaegselt sündinud laste periventrikulaarse hemorraagilise infarkti ja ajaliselt sündinud laste periventrikulaarse venoosse infarkti riskitegurid ja tekkeaeg“
08.03.2024 kaitseb Edgar Lipping doktoritööd „Operatsioonijärgne antibakteriaalne ravi komplitseeritud apenditsiidi korral ja apendektoomia rasedatel“
Loe lähemalt: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Sel kevadel saab omandada farmakognoosia mikrokraadi
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond kutsub osalema uues mikrokraadiprogrammis „Farmakognoosia“, mille käigus saadakse tõenduspõhised teadmised ravimtaimedest, nende toimeainetest ja kasutusest. Kandideerida saab 21. jaanuarini 2024.
Parimad üliõpilastööd said preemia
12. detsembril autasustati 2023. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kuus õppurit said tunnustuse kasvajate, õppekava tulemuslikkuse, taastusravi ning muude põnevate uurimisteemade eest.
Pärt Peterson valiti biomeditsiini akadeemikuks
Eesti Teaduste Akadeemia sai juurde kolm uut akadeemikut. Biomeditsiini akadeemikuks sai Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson. Peterson püüab oma teadustöös mõista, kuidas suudab immuunsüsteem saavutada tolerantsuse enda organismi suhtes, kuid samas võidelda haigusttekitavate patogeenidega. Viimastel aastatel on tema juhitud töörühm uurinud vananemisega seotud muutusi immuunsüsteemis.
Kaspar Tootsi sai Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmeks
Eesti Noorte Teaduste Akadeemia sai üheksa uue noorteadlase võrra rikkamaks. Nende seas on ka meditsiiniteduste valdkonna ortopeedia teadur ja arst-õppejõud Kaspar Tootsi. Uute liikmete valimisel hinnati kandidaatide teadussaavutusi ja motivatsiooni ühingu töös osaleda.
Farmaatsia instituudi tudengid toovad Kliinikumi tehnoloogia haavade ravimiseks
Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi tudengid said saja tuhande eurose toetuse, mille abil seatakse Kliinikumi apteeki üles elektrospinnimismasin haavakatete valmistamiseks.
Doktoritööde kaitsmised:
14.02.2024 kaitseb Norman Ilves doktoritööd „Enneaegselt sündinud laste periventrikulaarse hemorraagilise infarkti ja ajaliselt sündinud laste periventrikulaarse venoosse infarkti riskitegurid ja tekkeaeg“
Loe lähemalt: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Tartu Ülikooli liikumislabor sai programmi „Liikuma kutsuv kool“ eest tervist edendava kooli rahvusvahelise auhinna
15.–17. novembril toimus rahvusvahelise spordi- ja kultuuriorganisatsiooni MOVE aastakongress, kus tervist edendavate koolide kategoorias valiti võitjaks sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi liikumislabor programmiga „Liikuma kutsuv kool“. Üle 200 koolis tegutsev programm on seadnud eesmärgiks toetada koole nii, et iga koolipäev pakuks liikumisrõõmu nii õpilastele kui õpetajatele.
Meditsiiniteaduste valdkond kohtus terviseminister Riina Sikkutiga
3. novembril külastas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekanaati terviseminister Riina Sikkut, kellega räägiti lähemalt teadus- ja arendustegevusest, residentuurikohtadest ja õppejõudude palkadest. Kohtumisest võtsid osa dekaan Margus Lember, residentuuriprodekaan Urmas Lepner, teadusprodekaan Külli Kingo ja dekanaadi juhataja Rene Kärner.
Seminaril arutleti lähemalt reproduktiivmeditsiini teemade üle
19.–21. oktoobril toimus Tartus kuues Karl Ernst von Baeri nimeline seminar, kus arutleti reproduktiivmeditsiini ja -tervise üle. Täpsemalt tuli juttu füsioloogilistest ja meditsiinilistest protsessidest, mis raseduse arengus kulgevad munarakkude küpsemisest kuni munaraku viljastumise ning raseduseni ja loote jälgimisega kuni lapse sünnini.
Doktoritööde kaitsmised:
30.11 kaitseb Ele Hanson doktoritööd „Rasedustüsistuste riski hindamise ja varase diagnoosimise kliinilised ja biokeemilised markerid“
08.12 kaitseb Priit Pauklin doktoritööd „Kodade virvendusarütmiaga patsientide hemodünaamiline ja biokeemiline profiil ning ≥65 aastaste kodade virvendusarütmiaga patsientide antikoagulantravi Eestis“
11.12 kaitseb Keiu Heinla doktoritööd „GLP-1 retseptori agonistide toimed hüpofüüsi ja neerupealiste hormoonidele“
15.12 kaitseb Laura Roht doktoritööd „Pärilikud kolorektaalvähi sündroomid Eestis“
15.12 kaitseb Ling Yan doktoritööd „Skisofreenia stressiga seotud immuunmehhanismid: piirkonnaspetsiifilise mikrogliia ja neurovaskulaarse interaktsiooni tähtsus“
15.12 kaitseb Triinu Keskpaik doktoritööd „Kvaliteediindikaatorid ja mitte-isheemiline südamelihase kahjustus erakorralise meditsiini patsientidel“
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Arstiteaduskonna medali pälvisid Alan Altraja, Mare Saag ja Priit Kaasik
13. oktoobril, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 391. aastapäeval anti valdkonnale osutatud teenete eest arstiteaduskonna medal kolmele töötajale. Samuti tunnustati teaduskonverentsi parimaid suulisi ettekandeid ja stendiettekandeid.
Hambaarstiteaduse instituudi emeriitprofessor Mare Saag pälvis medali pikaajalise panuse eest hambaarstiteaduse instituudi juhtimisel ja eriala populariseerimisel.
Kliinilise meditsiini instituudi kopsukliiniku juhataja ja pulmonoloogia professor Alan Altraja sai medali pühendunud töö eest arstiteaduse eriala lõpueksami korraldamisel ja kliinilise meditsiini doktorikooli ning arstiteaduskonna päevade teadukonverentsi hindamiskomitee juhtimisel.
Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi funktsionaalse morfoloogia professor Priit Kaasikut tunnustati medaliga sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi ning kehakultuuri teaduskonna kauaaegse juhtimise ning tasakaaluka ja tõhusa panuse eest struktuurimuudatuses.
Sporditeaduste- ja füsioteraapia instituut ootab vilistlasi sünnipäeva tähistama
Laupäeval, 4. novembril tähistatakse Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi (endise kehakultuuriteaduskonna) 95 ja Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi 115 aasta juubelit ning toimub vilistlaste kokkutulek. Päeval peetakse arutelu „Spordi- ja füsioteraapiaharidus, kuhu ja kuidas?“ ning viiakse läbi majatuure. Õhtu lõpetab juubelipidu spordihoone ballisaalis.
Doktoritööde kaitsmised:
- 11 kaitseb Liis Ilves doktoritööd „Krooniliste põletikuliste dermatooside metaboloomiline profileerimine„
- 11 kaitseb Jaanus Suumann doktoritööd „Mao biomarkerid ja nende dünaamika kui väheinvasiivne meetod mao seisundi hindamiseks bariaatrilise kirurgia patsientidel“
- 11 2023 kaitseb Ele Hanson doktoritööd „Rasedustüsistuste riski hindamise ja varase diagnoosimise kliinilised ja biokeemilised markerid“
Lisateave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Avatud on registreerumine Tartu Ülikooli arstiteduskonna aastapäevale!
Avatud on registreerumine TÜ arstiteaduskonna 391. aastapäeva tähistamise sündmustele, mis toimuvad sel aastal 12. ja 13. oktoobril.
Kõigile huvilistele avatud aastapäevasündmused algavad neljapäeval, 12. oktoobril Biomeedikumis toimuva teaduskonverentsiga, kus valdkonna teadurid, õppejõud, doktorandid ja üliõpilased tutvustavad viimase aasta teadusuuringute tulemusi, lisaks leiab aset ka posterettekannete sessioon.
Reedel, 13. oktoobril toimub traditsiooniline teemakonverents, mis sel aastal kannab pealkirja „Tulevikumeditsiin, innovatsioon ja kestlik areng“. Pärast teemakonverentsi toimub õhtul dekaan Margus Lemberi vastuvõtt ja pidulik õhtusöök, kus tunnustatakse teaduskonverentsi parimaid ning antakse üle Tartu Ülikooli arstiteaduskonna medalid. Samuti antakse üle stipendiumid ja lõputunnistused suvel ülikooli lõpetanud arst-residentidele.
Meditsiiniteaduste valdkonnas alustas õpinguid 490 üliõpilast
2023/24. õppeaastal alustas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas õpinguid 490 üliõpilast ja 165 arst-residenti. Eestikeelset arstiteadust asub tänavu õppima 179 inimest. 180 kohale esitati 400 avaldust. Arstiteaduse ingliskeelsel õppekaval alustab tänavu õpinguid 28 inimest, avaldusi esitati 53. Ka proviisoriõppes alustab võrreldes möödunud aastaga rohkem üliõpilasi. Proviisoriõppes alustab tänavu 45 inimest ning avaldusi esitati 91.
Doktoritööde kaitsmised:
- 10 kaitseb Marina Šunina doktoritööd „T ja B rakkude voolutsütomeetriline analüüs tervetel doonoritel ja vitiligo diagnoosiga isikutel“
- 11 kaitseb Liis Ilves doktoritööd „Krooniliste põletikuliste dermatooside metaboloomiline profileerimine„
- 11 kaitseb Jaanus Suumann doktoritööd „Mao biomarkerid ja nende dünaamika kui väheinvasiivne meetod mao seisundi hindamiseks bariaatrilise kirurgia patsientidel“
- 11 2023 kaitseb Ele Hanson doktoritööd „Rasedustüsistuste riski hindamise ja varase diagnoosimise kliinilised ja biokeemilised markerid“
Lisateave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Traditsiooniline arstiteaduskonna aastapäev tuleb taas
2023. aastal sügisel tähistatakse arstiteaduskonna aastapäeva 391. korda. Teaduskonverentsil saab kuulda ettekandeid viimase aasta jooksul meditsiini- ja sporditeaduste alal tehtud teadusuuringute tulemustest üliõpilastelt, arst-residentidelt, teaduritelt, õppejõududelt, arstidelt ning valdkonna koostööpartneritelt ja vilistlastelt. Sel aastal esitavad arst-residendid esmakordselt teaduskonverentsil ka haigusjuhtusid. Teemakonverents kannab tänavu pealkirja „Tulevikumeditsiin, innovatsioon ja kestlik areng“. Arstiteaduskonna aastapäevad toimuvad sel aastal 12.–13. oktoobril.
Mikrokraadiprogramm annab laiapõhjalised teadmised geneetilisest meditsiinist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond pakub uuenduslikku mikrokraadiprogrammi „Geneetika personaalmeditsiinis“, mille käigus omandavad osalejad laiapõhjalised teadmised geneetilisest meditsiinist, selle rakendamise võimalustest ning väljavaadetest praktilises kliinilises ja tervishoiutöös. Programmis on osalema oodatud need, kes kasutavad järjest enam geneetilisi teste ja hakkavad tulevikus nõustama personaalmeditsiini alal. Näiteks on oodatud praktiseerivad arstid ja meditsiinipersonal igalt erialalt, samuti meditsiinisektori ja terviseteenuste valdkonna töötajad nii riiklikus kui ka erasektoris. Kursusele saab registreeruda 30. septembrini.
Rahvusvaheline anatoomiaolümpiaad paneb proovile arstitudengite teadmised
25.–26. augustil toimub Biomeedikumis ja AHHAA keskuses viies rahvusvaheline anatoomiaolümpiaad. Tudengite algatatud projekti eesmärgiks on panna proovile esimese ja teise kursuse arstitudengite teadmised anatoomiast nii teoorias kui praktikas. Traditsiooni kohaselt on igal aastal olümpiaadil oma teema, tänavu on selleks Anatomy Games. Olümpiaadi esimesel päeval toimub avatseremoonia ja teoreetiline test, millele järgnevad praktiliste oskuste töötoad. Teisel päeval jätkatakse praktiliste oskustega ning päeva lõpus selguvad olümpiaadi parimad. Sündmuse korraldajateks on 2.-4. aasta Tartu Ülikooli arstiteaduse eriala tudengid.
Doktoritööde kaitsmised
- 31.08 kaitseb Ul Ain Reshi doktoritööd „Emaka ja spermatosoidide ekstratsellulaarsete vesiikulide suhtluse iseloomustus eostamiseelsel perioodil“
- 15.09 kaitseb Stanislav Tjagur doktoritööd „Mycoplasma genitalium’i ja teiste uretriiti tekitavate STLI levimus ning mõju mehe reproduktiivtrakti tervisele“
Täpsem teave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Veel saab esitada teese arstiteaduskonna aastapäevale!
Kõik huvilised on oodatud esitama teese arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile hiljemalt 30. juuniks. Tänavu toimuvad arstiteaduskonna aastapäeva sündmused 12.–13. oktoobril 2023. Konverentsile oodatakse viimase aasta jooksul meditsiini- ja sporditeaduste alal tehtud teadusuuringute tulemusi tutvustavaid teese üliõpilastelt, arst-residentidelt, teaduritelt, õppejõududelt, arstidelt ning meditsiiniteaduste valdkonna koostööpartneritelt ja vilistlastelt. Tänavu saavad arst-residendid esitada esmakordselt teaduskonverentsile ka haigusjuhtusid.
Mitme eriala eriarstid saavad edaspidi põhjalikuma väljaõppe
Terviseminister Riina Sikkut allkirjastas residentuuri raamnõuete määruse muudatused, millega pikendatakse silmaarstide, nina-kõrva-kurguarstide, närviarstide ning anestesioloogia ja intensiivraviarstide residentuuri pikkust ühe aasta võrra. Residentuuri pikendamisega saavad tulevased eriarstid neil erialadel senisest põhjalikuma ettevalmistuse ja paraneb eriarstidele antava hariduse kvaliteet.
Kandideerimine Tartu Ülikooli mikrokraadiprogrammidesse on alanud
Täiskasvanud õppijaid oodatakse sügissemestril algavatesse mikrokraadiprogrammidesse, mille õppetöö toimub töötavale inimesele sobivas sessioon- või veebiõppe vormis. Meditsiiniteaduste valdkonnas saab omandada mikrokraade „Terviseteaduste alused“, „Histoloogia histoloogilise tehnika alustega“ ning „Terviseteaduse alused“. Avaldusi saab esitada kuni 21. augustini.
Meditsiiniteaduste valdkonnas sai diplomi enam kui 300 inimest
Tänavu sai Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas lõpudiplomi 318 inimest, kelles 36 lõpetas cum laude. Neist 144 arstiteaduse, 25 hambaarstiteaduse ja 18 proviisori integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppekava tudengit. Samuti lõpetab 12 rahvatervishoiu ja 9 õendusteaduse magistriõppekava üliõpilast. Kehalise kasvatuse ja spordi erialal lõpetas 36 bakalaureuse- ja 16 magistritudengit ning füsioteraapia erialal 41 bakalaureuse- ja 17 magistritudengit.
Doktoritööde kaitsmised
22.06 kaitseb Kaspar Ratnik doktoritööd „Preeklampsia riski ennustustesti ja -mudeli väljatöötamine“.
Täpsem teave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Euroopas meditsiini õpetavad ülikoolid kohtusid Tartus
4.—6. mail kohtusid ECTS meditsiiniühingusse kuuluvad ülikoolid, et arutleda üliõpilasvahetuse edendamise ja lihtsustamise üle Euroopa meditsiiniülikoolide vahel. Tänavu korraldas kohtumist Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond. Kolme päeva jooksul toimunud ettekannetes ja töötubades analüüsiti üliõpilasvahetuse eripärasid meditsiini õppekavadel, toodi näiteid parimatest praktikatest ja jagati enda kogemusi üliõpilasvahetuse koordineerimisel.
Toomas Asser sai Tema Majesteedilt kuningas Carl XVI Gustafilt Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni
2.–4. maini toimus Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia riigivisiit Eestisse, mille käigus külastas kuningapaar ka Tartu Ülikooli ja andis üle Rootsi Kuninglikud Põhjatähe ordenid. Tartu Ülikooli rektorit, neurokirurgia professor Toomas Asserit tunnustati Kuningliku Põhjatähe ordeni I klassi komandöriristiga. Lisaks temale sai makroökonoomika professor, sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Raul Eamets Kuningliku Põhjatähe ordeni komandöriristi.
Piiriülene digiretsept parandab ravimite kättesaadavust, kuid arvestada tuleb ka takistavate teguritega
Soome ja Eesti apteekrite seas läbi viidud küsitlusuuring näitas, et Euroopa piiriülene digiretsept suurendab Euroopa Liidu kodanike juurdepääsu ravimitele. Ravimite kättesaadavust võivad aga piirata mitmed tegurid nagu vead või ebaselge info digiretseptides, ravimituru erinevused ja tehnilised probleemid piiriülese digiretsepti väljastamise süsteemis
Doktoritööde kaitsmised
- 05 kaitseb Taavi Vanaveski doktoritööd „Neuropsühhiaatriliste häirete kvantitatiivne modelleerimine loommudelites: metaboolsed, käitumuslikud ja geneetilised profiilid“.
- 06 kaitseb Anni Lepland doktoritööd „Kasvajat toetavatele makrofaagidele suunatud täppisteraapia prekliiniline arendus, kasutades kolmiknegatiivse rinnavähi hiiremudeleid”.
- 06 kaitseb Sirje Sammul doktoritööd „Arteriaalse hüpertensiooni levimus, kardiovaskulaarne suremus ja nendega seotud riskitegurid: 13-aastane longituuduuring 35- ja 55-aastaste täiskasvanute hulgas Eestis ja Rootsis”.
- 06 kaitseb Maarjaliis Paavo doktoritööd „Funduse sinine ja lähi-infrapuna autofluorestsentsuuring autosoom-retsessiivse Stardgardti haiguse, koroidereemia, PROM1-maakuli düstroofia ja okulaarse albinismi patsientidel”.
Täpsem teave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Tartu Ülikooli rektoriks valiti professor Toomas Asser
20. aprillil valis 292-liikmeline valimiskogu 168 häälega Tartu Ülikooli rektoriks neurokirurgia professori Toomas Asseri. Professor Asser esitati rektorikandidaadiks meditsiiniteaduste valdkonna poolt 15. veebruaril 2023. Rektori uus ametiaeg algab 1. augustil 2023.
Tänavusele kohtumisele nobelistidega Lindaus sõidavad Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla meditsiiniteaduste valdkonnast
Eesti Teaduste Akadeemia andis teada, et selgunud on 635 kuni 35-aastast noort teadlast kogu maailmast, kes said kutse juuni lõpus Lindaus toimuvale kohtumisele Nobeli preemia laureaatidega. Eestist sõidavad Lindausse Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla.
Tartu Ülikooli teadlased avastasid vähivastase immuunravi uued toimed
Tartu Ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliiniku teaduslaboris tehtud uurimistöö näitas, et immuunravimitel on otsene vähirakku mõjutav toime. Uurimusest selgunud vähivastase immuunraviga seotud tegurid aitavad vastata nii mõnelegi kliinilises praktikas esile kerkinud küsimusele.
Tartu Ülikoolis hakatakse granti abil uurima Ukraina ja Eesti ravimtaimedest 3D-prinditud tervisetooteid
Tartu Ülikooli farmaatsia instituut pälvis 168 000 euro suuruse granti, mille abil hakkab siin järeldoktorantuuris õppiv ukrainlane Oleh Koshovyi Eesti ja Ukraina ravimtaimedest looma uusi 3D-prinditud tervisetooteid. Projekti juhendajad on professor Ain Raal ja professor Jyrki Heinämäki.
Doktoritööde kaitsmised
- 18.05 kaitseb Maria Piirsalu kaitseb doktoritööd „Põletiku ja dieedi mõju Bl6 and 129Sv hiireliinide metaboolsele profiilile ja valitud geneetilistele parameetritele“
- 25.05 kaitseb Taavi Vanaveski doktoritööd "Neuropsühhiaatriliste häirete kvantitatiivne modelleerimine loommudelites: metaboolsed, käitumuslikud ja geneetilised profiilid".
Täpsem teave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Uus kursus „Arstid tagasi tervishoidu“ algab aprillis
Sotsiaalministeerium sõlmis Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnaga lepingu, et korraldada 18 arstile tervishoiutöötajate registrisse kandmiseks vajalik praktika ja teoreetiline koolitus. Uus kursus algab 3. aprillil. Koolituskursus „Arstid tagasi tervishoidu“ on mõeldud Eestis arsti eriala omandanud arstidele, kes ei ole eri põhjustel kantud Eesti tervishoiutöötajate registrisse, kuid sooviksid naasta praktilisse tervishoidu.
Meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõud on Raivo Puhke
Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse moodustatud komisjon valis esitatud taotluste põhjal möödunud aasta parimad õppejõud igas valdkonnas. Tartu Ülikooli 2022. aasta õppejõud meditsiiniteaduste valdkonnas on sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi funktsionaalse morfoloogia lektor Raivo Puhke.
Parima prekliinilisele õppejõu tiitli sai Jana Kivastik
Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse bio- ja siirdemeditsiini instituudil on traditsioon iga aasta valida arstiteaduse prekliinilise osa õppejõudude seast välja parim, keda tunnustatakse aukirja ja lilledega. Tänavu sai parima prekliinilise õppejõu tiitli inimese füsioloogia kaasprofessor Jana Kivastik.
Doktoritööde kaitsmised
- 03.2023 kell 12.00 Kristiina Sepp: „Kompetentsipõhine ja inimkeskne apteegiteenus – arendamine ja rakendamine Eestis”, Ravila 19-1006
- 03.2023 kell 15.00 Linda Sõber: „Kilpnäärmehaiguste ja kirurgilise ravi mõju patsiendi hääle- ja neelamiskvaliteedile“, Ravila 19-1006
Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.e
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas
Teaduse elutööpreemia pälvis Mihkel Zilmer
Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. 40 000 euro suuruse elutööpreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest pälvis Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer. Lisaks sellele said meditsiiniteaduste valdkonnast aastapreemia parima teadustöö eest meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar ning laste intensiivravi ja farmakoteraapia professor Tuuli Metsvaht.
Keskkonnatervishoiu professor Hans Orru räägib inauguratsiooniloengul keskkonna mõjust meie tervisele
Teisipäeval, 21. veebruaril peab keskkonnatervishoiu professor Hans Orru Tartu Ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Kuidas keskkond meie tervist mõjutab“. Inauguratsiooniloengul tutvustab professor Hans Orru seda, kui tervislik on Eesti elukeskkond, milliste negatiivsete ohuteguritega kokku puutume, kuidas need meie tervist mõjutavad ja mil viisil saab nende mõju vähendada.
Perearstide abiga kaasati kopsuvähi sõeluuringusse üle 3700 inimese
Tartu Ülikooli, Kliinikumi ja Tervisearengu Instituudi koostöös läbiviidava pilootprojekti eesmärk on hinnata võimalusi avastada kopsuvähk sõeluuringu kaudu võimalikult varases staadiumis. Tänaseks on diagnoositud ja ravile suunatud juba 20 kopsuvähiga patsienti.
Doktoritööde kaitsmised
- 02.2023 kell 15.00 Maria Kaare
„NEGR1 ja LSAMP toime psühhiaatrilistele häiretele on vahendatud monoamiinergilise närviülekande ning süsteemse metabolismi mõjutamise kaudu“, Ravila 19-1038
- 03.2023 kell 13.00 Getnet Midekessa
„Ekstratsellulaarste vesiikulite kolloidlahuste omaduste ja määramismeetodite uurimine”, Ravila 19-1006
- 03.2023 kell 12.00 Kristiina Sepp
„Kompetentsipõhine ja inimkeskne apteegiteenus – arendamine ja rakendamine Eestis”, Ravila 19-1006
Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Meditsiiniteaduste valdkonnas
„Kliinik 2023“ tutvustab olulisi meditsiinialaseid teemasid
31. jaanuarist 1. veebruarini peetav arste, hambaarste, aga ka teisi tervisevaldkonna töötajaid ühendav konverents „Kliinik 2023“ keskendub teemadele, mis käsitlevad Eesti rahva tervist üldiselt kuni spetsiifiliste haiguste ravini. „Kliinik 2023“ toimub hajakonverentsina Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsikeskuses (W. Struve 1) ja ülekandena veebikeskkonnas Worksup. Konverentsikeskusesse kohapeale registreerumine kestab 22. jaanuarini, veebis osalemiseks saab registreeruda 30. jaanuarini.
Tartu Ülikool sai 30 miljonit eurot personaalmeditsiini keskuse arendamiseks
Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi eestvedamisel luuakse järgmise kuue aasta jooksul Eestisse rahvusvahelisel tipptasemel personaalmeditsiini teadus- ja arenduskeskus. Projekti elluviimist toetab Euroopa Komisjon 15 miljoni euroga ning sama suure investeeringu teeb Eesti riik.
Activate Health, Tartu Ülikool ja SYNLAB Eesti allkirjastasid teaduskoostöö leppe digiravimite arendamiseks
Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Activate Health arendab kogu maailmas unikaalset digiplatvormi, mis aitab hinnata inimeste südame-veresoonkonna haiguste tekke riski, kaugmonitoorida riskitegureid ja ennetada kardiometaboolsete haiguste, sh ateroskleroosi, infarkti, insuldi ja diabeedi teket. Teaduskoostöö tulemusena töötatakse koos Tartu Ülikooli teadlaste ning SYNLAB laboriarstidega välja uudne kardiometaboolne riskimudel, mis hõlmab vere biomarkerite, kehakompositsiooni ja elustiili andmeid,”
Doktoritööde kaitsmised
21.02 kaitseb Maria Kaare doktoritööd „NEGR1 ja LSAMP toime psühhiaatrilistele häiretele on vahendatud monoamiinergilise närviülekande ning süsteemse metabolismi mõjutamise kaudu“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Meditsiiniteaduste valdkonnas
Rasmus Pind pälvis üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia
13. detsembril autasustati Tartu Haridus- ja Teadusministeeriumis 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Peapreemia sai Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast Rasmus Pind uurimustööga „Sisemise treeningkoormuse kategoriseerimine ja praktiline rakendamine treeningul“. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast saadi veel preemiaid igas õppeastmes.
Tartu Ülikool tutvus Singapuri ülikoolidega
Novembri lõpus külastas Tartu Ülikooli delegatsioon Aasia keskuse ja Eesti Singapuri saatkonna eestvedamisel Singapuri kõrgkoole. Visiidi eesmärk oli luua uusi suhteid, tutvuda Singapuri kõrgharidustavadega ja panna alus Tartu Ülikooli teadlaste koostööle Singapuri kolleegidega.
1000-eurose stipendiumi tõi uurimus 3D-prinditud ravimitest
Eesti Akadeemiline Farmaatsia Seltsi ja Gedeon Richter Eesti filiaali välja antava 1000-eurose stipendiumi sai Tartu Ülikooli proviisoriõppe viienda kursuse üliõpilane Marina Tihhonova 3D-prinditud ravimeid käsitlenud uurimistöö eest. Töös selgitatakse lähemalt, kuidas tulevikus saab apteegist 3D-prinditud ravimeid, prooviprinterid on juba katsetamisel.
Viimase kümne aastaga on õhukvaliteet märgatavalt paranenud
Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi teadlaste ja Eesti Keskkonnauuringute Keskusega koostöös tehtud uurimus näitas, et kuigi õhukvaliteet Eestis on viimase kümnendiga pea veerandi võrra paranenud ja tervisemõju vähenenud, põhjustasid õhusaaste peenosakesed ja lämmastikdioksiid 2020. aastal Eestis enam kui tuhat varajast surma. Peamisteks õhusaaste allikateks on endiselt autoliiklus ja kohtküte.
Doktoritööde kaitsmised
12.01 kaitseb Jane Varuli doktoritööd „129Sv ja C57/Bl6 hiireliinide erinevad stressiga toimetuleku strateegiad – viited käitumuslikest, farmakoloogilistest, metaboloomika ja geeniekspressiooni uuringutest“
Loe lähemalt med.ut.ee
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist
Meditsiiniteaduste valdkonnas
TÜ patsiendiohutuse strateegia pälvis rahvusvahelise tunnustuse
Oktoobri lõpus Austraalias Brisbane’is toimunud Rahvusvahelise Tervishoiu Kvaliteedi Ühingu konverentsil pälvis parima stendiettekande auhinna poster patsiendiohutuse teadus- ja arendustegevuse strateegiast. Töö loojateks on teiste seas ka professor Margus Lember ja kaasprofessor Kaja Põlluste. Strateegia väljatöötamiseks moodustati Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas patsiendiohutuse arendamise töörühm, kes koostöös PATSAFE projekti partneritega alustas strateegia väljatöötamist 2020. aasta oktoobris. Välja töötatud strateegia on ainulaande dokument ka rahvusvahelises kontekstis ning võib edaspidi olla suunanäitajaks teistele riikidele.
Uuring paljastas geenid, mis annavad lootust viljatutele paaridele
TÜ teadlaste juhitud uuring paljastas embrüo- ja emapoolsed geenid, mille täpne koostöö võimaldab embrüol pesastuda emakas ja areneda looteks. Embrüo pesastumise uurimiseks analüüsiti geenide avaldumise mustreid emaka limaskesta rakkudes. Uuringu jaoks vaadati emaka epiteelirakke ja alumisi stroomarakke eraldi, et mõista pesastumise etappi tervikuna. Töö tulemusi rakendatakse personaalses viljatusravis, mille käigus saab hinnata emaka limaskesta valmisolekut embrüo pesastumiseks.
Doktoritööde kaitsmised
- 11 kell 14.00 kaitseb Marko Murruste doktoritööd "Prospektiivne uuring kroonilise pankreatiidi kirurgilise ravi lähi- ja kaugtulemustest"
- 11 kell 15.00 kaitseb Marilin Ivask doktoritööd "Transkriptoomilised ja metaboolsed muutused WFS1-puudulikkusega hiiremudelis"
- 12 kell 15.00 kaitseb Jüri Lieberg doktoritööd "Kirurgilise ravi tulemused ja biomarkerite seos haiguse patogeneesi ning riskiga kõhuaordi aneurüsmi ja alajäseme arterite haigusega patsientidel"
- 12 kell 14.00 kaitseb Sanna Puusepp doktoritööd „Lapseeas alanud pärilike neuromuskulaarsete haiguste molekulaargeneetiliste ja morfoloogiliste uuringutulemuste võrdlus“
Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave med.ut.ee.
Mari-Liis Timmotalo
meditsiiniteaduste valdkonna turunduse ja kommunikatsiooni spetsialist
Meditsiiniteaduste valdkonnas
Arstiteaduskonna medali pälvisid Raivo Uibo ja Riina Kallikorm
Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 390. aastapäeval anti valdkonnale osutatud teenete eest arstiteaduskonna medal immunoloogia professor Raivo Uibole ja reumatoloogia kaasprofessor Riina Kallikormile. Arstiteaduskonna medal on valdkonna kõrgeim autasu. Medalisaajad kanti ka arstiteaduskonna auraamatusse. 13. oktoobril esinesid teaduskonverentsil üliõpilased, doktorandid, teadurid, arst-residendid ja arstid oma viimase aja uurimustöödega, mille seast žürii valis välja ka kõige paremad. Lisaks sellele anti välja erinevad stipendiumid.
Ülikoolis arstiteaduse doktorikraadi kaitsnud Helen Vaher pälvis rahvusvaheliselt hinnatud stipendiumi
Tartu Ülikoolis arstiteaduse erialal doktoritöö kaitsnud Helen Vaher sai rahvusvaheliselt hinnatud Marie Skłodowska-Curie stipendiumi, millega plaanib uurida nahal tekkiva allergilise kontaktdermatiidi tekkepõhjuseid Kopenhaageni ülikoolis LEO naha immunoloogia uurimiskeskuses.
Uuringu kohaselt tagab kolmas vaktsiinidoos pikema kaitse koroonaviiruse eest
Tartu Ülikooli, Synlabi ja Icosageni koostöös valminud uuringus vaadeldi umbes saja inimese antikehade püsimist pärast Pfizeri vaktsiini kolmanda doosi saamist. Uuring näitab, et pärast kolmandat vaktsineerimist püsib antikehade hulk kehas suurem kui pärast teist vaktsineerimist.
Doktoritööde kaitsmised
27.10 kaitseb Priya Kulkarni doktoritööd „Osteoartriidi patogenees: immunoloogiline kulg sünoviaalmembraan-ünoviaalvedelik teljel”
01.11 kaitseb Nigul Ilves doktoritööd „Aju plastilisus ja võrgustike reorganiseerumine perinataalset insulti põdenud lastel: funktsionaalne magnetresonantstomograafiline uuring”
04.11 kaitseb Deniss Sõritsa doktoritööd "Endometrioosi ja kehalise aktiivsuse mõju naiste viljakusele”, Ravila 19-1006
Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist