22. septembril pidas androloogiakeskuse direktor ja uroloog dots Margus Punab Soomes Oulu Ülikooli keskhaiglas avatud loengu teemal „Andrology and Male Health in Estonia".
Nagu ettekande pealkirigi ütleb, tutvustati selle raames ca 40-st günekoloogia osakonna arst-õppejõust ja tudengist koosnevale auditooriumile Eesti androloogiat, sealhulgas viljatuse temaatikat just mehe tervise seisukohalt.
Dots Punab ütles, et kuna Soomes androloogiat sellisel kujul nagu Eestis ei eksisteeri, oli tema sõnavõtu eesmärgiks „üle lahe" kolleegidele teadvustada, et viljatuse taga on sageli just meeste probleemid, mis on ravitavad. „Ma leian, et üritus läks igati korda: vastuvõtt oli väga soe ja tundub, et ma suutsin panna Soome arste asjale veidi teisiti mõtlema", kirjeldas dots Punab oma esinemisega seotud muljeid.
Kui varem olid Soome naiste- ja viljatusarstid sageli veendumusel, et meest ei ole võimalik ravida, siis tänaseks on dots Punab mitmelt uroloogiaga tegelevat Soome kolleegilt saanud tagasisidet, et Oulu Ülikooli kliinikus on pärast ettekannet koostöö meeste ja naiste tervisega tegelevate arstide vahel paranenud. „Ukse taga oldavat nüüd järjekorras uroloogide poolt juba varem välja pakutud projektide käivitamise soovidega", rõõmustab Punab. „Näib, et minu sõnavõtt oli nende jaoks üks piisake, mis pani mõned asjad hoopis teistmoodi jooksma. Nii et ma arvan, et see sõnum oli õigele sihtrühmale."
Ka ürituse organiseerijate sõnul läks loeng korda. "Oulu Ülikooli keskhaigla sünnitusabi ja günekoloogia osakonna juhataja prof Juha Tapanainen tänas dots Punabit kogu osakonna ja üliõpilaste nimel ning oli edasisest koostööst väga huvitatud," rääkis TÜ esindaja Soomes Grete Ahtola. Ta lisas, et ilmselt paljuski ajendatult peetud ettekandest on ka mitmed paar aastat tagasi Oulu ja Tartu haiglate naistearstide poolt käivitatud ning vahepeal soiku jäänud koostööprojektid taas käiku lükatud.
Dots Punabi loeng leidis aset 21.-22. septembrini Oulus toimunud Eesti Instituudi, Eesti saatkonna ja SA Archimedese haridusprojekti „Eesti käib koolis"" (Viro käy koulua) raames, mille eesmärgiks on tutvustada Soome noortele naabermaa ajalugu, kultuuri, keelt, kirjandust, toidukultuuri, muusikat, meediat jne ehk kõike Eestiga seonduvat.
Kliinikumi Leht