lk8 Pirgit PalkSisekliinikus nefroloogia osakonnas on kaks aastat tegutsenud neeruõdede iseseisev vastuvõtt. Kliinikumi Leht käis nefroloogia osakonna vanemõe Pirgit Palgi käest uurimas, mida see vastuvõtt endast täpsemalt kujutab.
Neeruõdede vastuvõttu viivad läbi nefroloogia osakonna õed Tatiana Malõševa ja Maie Pikkmaa. Vastuvõtt toimub igal neljapäeval ajavahemikus 10.00-12.00.


Krooniline neeruhaigus on aeglaselt progresseeruv haigus, mille korral on patsiendi neerukude tagasipöördumatult kahjustunud. Seetõttu on väga oluline pidev ja pikaajaline patsientide nõustamine läbi ennetustöö, et pikendada haiguse lõppstaadiumisse jõudmist ning parandada seeläbi ka patsientide elukvaliteeti. See, milline vastuvõtt välja näeb või mis seal tehakse, sõltub otseselt patsiendist ja tema kroonilise neeruhaiguse staadiumist. Neeruõe vastuvõtu raames nõustab õde nefroloogi jälgimisel olevaid patsiente. Pirgit Palgi sõnul saavad neerupuudulikkusega patsiendid, kelle haigus on algstaadiumis väga palju enda heaks ära teha, kui jälgivad kindlat elurütmi, ravisoovitusi, spetsiaalset toitumist ning käivad regulaarselt nefroloogi ja neeruõe vastuvõtul.


Selle, kui sageli tuleb neeruõe vastuvõtul käia, määravad koostöös nefroloog ja neeruõde. Ning just nefroloog on see, kes suunab patsiendi neeruõe vastuvõtule. Neeruõe vastuvõtul on määratud ühele patsiendile aega 30 minutit. Pirgit Palgi sõnul ei jõuta selle aja jooksul edastada küll kõike neerupuudulikkusega puudutavat informatsiooni, vaid just sel hetkel, vastavalt haiguse staadiumile vajalikku infot. Lisaks kontrollitakse vastuvõtul patsiendi tervisenäitajad – mõõdetakse vererõhku, veresuhkrut, hinnatakse vedeliku tasakaalu organismis.


Kui küsida Pirgit Palgi käest tulevikumõtete kohta, siis arvab ta, et tulevikus võiks neeruõe vastuvõtt veelgi laiemalt kasutust leida. Õdedepoolne valmisolek on olemas ning rõhk tulebki asetada ennetustööle, kuna kaugelearenenud krooniline neerupuudulikkus on pöördumatu haigus ja selle puhul pole oma neerud enam võimelised funktsioneerima. Eesmärk on pikendada dialüüsravi faasi jõudmist nii kaua kui võimalik.

 

lk8 Mai RosenbergProfessor Mai Rosenberg, nefroloogia osakonna arst-õppejõud: „Krooniline neeruhaigus (KNH) kulgeb sageli aastaid ilma vaevusteta ja võib esineda populatsiooni-uuringute andmetel umbes igal kümnendal inimesel.Neeruõdede-poolne neeruhaigete igakülgne informeerimine KNH kulust ja ravi iseärasustest on väga oluline igapäevases meeskonnatöös, sest see aitab oluliselt kaasa KNH progresseerumise ennetamisel ja eelseisvaks neeruasendusraviks ettevalmistamisel. Kui patsiendil on olemas asjakohane teave KNH ravi kohta, siis saavad nad ka ise palju kaasa aidata KNH progresseerumise ennetamisel ja elukvaliteedi parandamisel.

Vajalik on aga koos neeruõdedega KNH progresseerumist soodustavad riskitegurid välja selgitada ja elustiili vastavalt kohandada. KNH patsientidel on tavaravimite kõrval ravi nurgakiviks KNH staadiumit arvestav õige toitumine. Ka see valdkond on neeruõdedele suur väljakutse, sest kuigi toitumisalast teavet on ajakirjanduses palju, siis haiguspuhustest toitumist käsitlevatest suunistest on olnud suur puudus ja neeruõdede teadmised võimaldavad KNH patsientide individuaalsust arvestada ning soovitada asjakohast dieeti vastavalt KNH raskuskategooriale. Korduvatel neerukeskuse külastustel saab haige näidata toitumispäevikut, mille järgi saab anda haigele individuaalseid toitumisalaseid soovitusi.


Neeruõed on meie kliinikus konsulteerinud kroonilisi neeruhaigeid ja nende omakseid nefroloogia osakonna juures algatatud programmi "Neerukool" raames juba aastaid ja 2013. aastal alustanud ka regulaarset KNH patsientide vastuvõttu. Abimaterjalidena kasutavad õed nii KNH patsiendi- ja toitumisjuhiseid kui praktilisi teeviitasid igapäevases elus toimetulekuks ja toidu valikul."

 

Neeruõe vastuvõtul saab patsient:
• selgitusi neerude anatoomia ja füsioloogia kohta
• selgitusi kroonilise neeruhaiguse progresseeruva olemuse ja tüsistuste kohta
• selgitusi erinevate neeruasendusravi meetodite kohta: hemodialüüs, peritoneaaldialüüs ja neerusiirdamine
• selgitusi neeruhaige ravirežiimi ja toitumise kohta
• terviseseisundi kontrolli: vererõhk, veresuhkur, kehakoostise hindamine

 

Vastuvõtule saab registreerida telefonil 731 8271, E–R 08:00–16:00.

Vastuvõtule registreerimiseks on vajalik nefroloogi saatekiri.