lk9 P Murphy T Murphy T Laurits R Tamm T Hion vasakult paremale30.11.2014–02.12.2014 käisid psühhiaatriakliiniku üldpsühhiaatria keskuse unehäirete osakonna uneõed Ketlin Veeväli, Ragne Tamm ja Triin Laurits ning unemeditsiini ekspert, somnoloog ja psühhiaater dr Tuuliki Hion Espoos polügraafilise uuringu jätkukoolitusel. Õppekäiku rahastas kliinikumi arengufond.


Dr Tuuliki Hion: „Käisime koolitusel, mida korraldas üks riistvaratootjatest, ResMed Finland. Koolitajateks oli abielupaar Paul ja Therese Murphy, kes on elukutselised kõrge kvalifikatsiooniga Euroopa Unetehnikute Assotsiatsiooni akrediteeringuga unemeditsiini tehnikud ja koolitajad. Koolituse ajaks muudeti konverentsiruum uneuuringute jaoks vajaliku tarkvaraga arvutitega klassiks. See võimaldas vaadata erinevaid reaalseid keerukate haigusjuhtumite uuringuid, märkida hingamise ja liigutuste graafilistele kujutistele häiritud hingamise sündmusi ning diskuteerida. Samal ajal koolitajad jälgisid, selgitasid ning tõid mitmekülgseid näiteid väga kaasakiskuvalt.


Üha enam kasutatakse maailmas ja kasutame ka meie polügraafilisi ja kardiorespiratoorseid ambulatoorseid uuringuid. Need on odavamad ja vähema aja ning materjalide ja tööjõu kuluga nii patsiendile kui raviasutusele. Siiski tuleb ka selline nn väike uuring käsitsi läbi vaadata ning tarkvaral arvestamata jäänud hingamise ja liigutuste sündmused oskuslikult ja rahvusvahelisi juhtnööre järgides juurde märkida. Ilma selleta on uuring kasutu ja tulemus võib olla patsiendile ohtlikult väär.


Pärast koolitust on meil kõigil hea ettekujutus ja kindlus ka keerukate juhtude hindamisel, töö läheb kiiremini ja tunneme end inspireerituna tükiks ajaks. On kasulik, et läbisime koolituse koos meeskonnaga, sest nii saime täiendada oma teoreetilisi ja praktilisi oskusi üheaegselt. Meie osakonnas on uneõde pädev iseseisvalt tegema patsisendile kardiorespiratoorse uuringu, mille järgselt saab suunata patsiendi arsti vastuvõtule. On oluline, et mitu inimest suudaksid uuringuid hinnata, vastasel juhul muutub arstide hulk (loe: vähesus) kitsaskohaks ning tehnika ei ole piisavalt rakendatud. Edasijõudnute koolitusel käisimegi vajaduse tõttu suurendada kõigi meeskonnaliikmete pädevust kardiorespiratoorsete ja polügraafiliste uuringute hindamisel."

 

Uneuuringud unehäirete osakonnas
Psühhiaatriakliiniku unehäirete osakond tegeleb kõikvõimalike unega seotud häiretega: uneapnoe, rahutute jalgade sündroomi, uneaegsete perioodiliste jäsemeliigutuste, liigunisuse, narkolepsia, unetuse, uneskõndimise, liiga hilise või varase magamise, vahetustega töö puhul esinevate unehäiretega. Teadaolevalt on 30%-l juhtudel uneapnoe puhul kaebuseks unetus, sagedasemad tüsistused on diabeet, kõrgvererõhutõbi, südame rütmihäired, rasvumus. Püsiva unetuse korral võivad esineda näiteks ka perioodilised jäsemeliigutused.


Psühhiaatrikliinikus tegutseb eraldi uneõe vastuvõtt, kus kasutatakse unenõustamist tõendatult efektiivse unetuse kognitiivkäitumusliku ravi põhimõtete alusel, suudetakse juhtida raviannuste alandamist, rahutute jalgade ravi, unerütmihäirete käitumuslikku ravi ja antakse elustiilinõuandeid. Unetutel on võimalus osaleda unetuse eneseabigrupis, mis kujutab endast kognitiivkäitumusliku teraapia võtete õpet. Vajadusel suunab uneõde patsiendi edasi arsti vastvõtule.


Unemeditsiini ekspert (arst) ravib keerukamaid juhtumeid: diagnoosib, määrab farmakoteraapia, tegeleb psühhoteraapiat vajavate juhtudega. Vajadusel suunab arst patsiendi erinevate siduserialade spetsialistide juurde edasiseks hindamiseks ja raviks. Unehäirete puhul tehakse koostööd ortodondi, kõrva-nina-kurguhaiguste arsti, pulmonoloogi, kardioloogi, taastusraviarsti ja kliinilise psühholoogiga.
Kui unehäirete keskuse meeskonnal tekib kahtlus uneaegse liigutuste häirele või hingamishäirele, on diagnoosimiseks vajalik teha uneaegne uuring. Statsionaarse polüsomnograafilise uuringu puhul on lisaks hingamishäirete ja jäsemeliigutuste anduritele olemas EEG mõned lülitused, heli ja video. Kerge hingamishäire puhul hingamise graafiline kujutis n-ö ei muutu kriipsuks nagu apnoe ehk täieliku hingamispeetuse korral. Muutused on väikesed ja raskesti tuvastatavad (lamenemine, recovery breath jne).


Kolm liiget meie meeskonnas on tänaseks võimelised täisuneuuringuid hindama. Triin Laurits, kes viimati meeskonnaga liitus, läbib praegu algtaseme koolitusi.

 

Dr Tuuliki Hion
Vanemarst-õppejõud psühhiaatria erialal