lk9 Vahur Laiapea AfganistanisMärtsi alguses allkirjastas Tartu ülikooli kliinikum lepingu filmistuudioga Ikoon, et anda oma nõusolek uue dokumentaalsarja „Haiglalood" filmimiseks kliinikumis. Sari „Haiglalood" jõuab televaatajateni Kanal 2 vahendusel. Kliinikumi Leht esitas filmistuudio juhatuse liikmele, sarja autorile Vahur Laiapeale mõned küsimused.


„Haiglalood" on Eesti telemaastikul juba olnud, kliinikumis käisite filmimas selle sarja tarbeks 2003. aastal. Miks otsustasite seda sarja uuesti tootma hakata?
Kümme aastat tagasi tehtud sari osutus üllatavalt populaarseks ja kogus Kanal 2 eetris päris suuri vaatajanumbreid. Seega nüüd filmides ei alusta me päris nullist, meil on olemas arvestatav kogemus koostööst kliinikumi meedikutega, mis oli 100% positiivne ja nii ilmselt ka televaatajate mälestus kümne aasta tagusest sarjast. See, et jätkame tootmist just nüüd, mitte varem, on olnud pigem kliinikumi juhatuse otsus – omalt poolt oleksime olnud valmis koostööd jätkama ka varasematel aastatel. Kõik kümne aasta taguse sarja episoodid on alles ja sellest on saanud arvestatav osa mitte ainult kliinikumi, vaid kogu Eesti meditsiini ajaloost. Saatesari, mida nüüd tegema hakkame, on samuti ühel hetkel ajalugu – oluline lisaväärtus sellele, et vaataja saab kaasaegse meditsiini ja selle osapooltega lähedase kontakti. Kindlasti tahan rõhutada, et me ei tee ajakirjanduslikku saadet, vaid dokfilmiliku lähenemisega sarja inimeste ja meditsiini suhetest ja ka inimsuhetest meditsiinis.


Dokumentaalsari tuleb meditsiini valdkonnast. Kas see tähendab suuri vaatajanumbreid?
Oleks tänamatu hetkel vaatajanumbreid ennustama hakata, aga muidugi tahaksime telemaastikul heas mõttes silma jääda – nii numbrite kui ka sisuga.


Millal algavad esimesed võtted?
Juba eeloleval nädalal (märtsi teine nädal – Toim.) kohtun mitmete kliinikute juhtidega, et täpsemaid võtteplaane ja võtete sisu paika panna. Märtsi teises pooles teeme võtetega kindlasti algust.


Arvestades, et filmimine ja materjali töötlemine võtab aega, siis jõuavad „Haiglalood" eetrisse ilmselt sügishooajal?
Lepingu kohaselt peaks sari jõudma eetrisse telehooajal 2014/2015. Ise prognoosin, et see juhtub pigem jaanuaris 2015 – planeeritud 20 osaga jõuame kenasti kevadesse.


Kui tihti hakkab saade eetris olema?
Usun, et Kanal 2 planeerib saatesarja eetrisse sagedusega üks kord nädalas.


Milline on saateformaat? Kas igas osas on üks persoonilugu?
Pigem põimime igasse osasse paar-kolm lugu erinevatest kliinikutest. Lood ei pruugi alata ja lõppeda ühe osa raames, inimesed ja tegevustik liiguvad edasi osast osasse. Kui mõni lugu saab läbi, tekib asemele uus – aga alati on midagi, mille pärast vaataja tahab ka järgmist osa näha, sest tegelased on talle omaseks saanud ja lood tahavad lõpuni vaatamist...


Kliinikumis on kokku seitseteist kliinikut. Kas püüate neis kõigis saatematerjali filmida?
Ei julge seda hetkel kinnitada ega ümber lükata. See sõltub sellest, milliseid inimesi ja milliseid lugusid elu meile filmimiseks pakub.


Teil on aastatetagune kogemus sarnase sarja tootmisel. Millised on teie enda mõtted või ootused seoses uue dokumentaalsarjaga?
Dokumentalisti töö, vähemalt sellisel kujul, nagu mina seda teen, on elulaad. See on enese teadlik asetamine olukordadesse, millesse tavaelus iialgi ei satuks. Samuti on see kontakti loomine inimestega, kellega elu muidu ilmselt kokku ei viiks. See on kindlasti üks põnevamaid ameteid maailmas. Olen sügavalt veendunud, et filmitav saab vaataja jaoks olema huvitav siis, kui filmitegija on võttel inimestega suheldes „sada protsenti kohal". Inimesed avanevad filmitegijale sel määral, kuivõrd ta selleks oma isiku läbi võimalust annab. Ja kui kõik pildi- ja heliefektid kõrvale jätta, on vaataja jaoks kõige huvitavam ikkagi see tegelane, kes on ennast filmitegijale avanud, kes filmitegijat on usaldanud ning kelle lugu filmitegija oskab jutustada.


Minu suurim ootus on see, et kliinikumi töötajad suhtuksid filmitegijatesse sama sõbralikult ja abivalmilt kui kümme aastat tagasi. Ja miks nad ei peaks.


Miks valisite filmimise paigaks just Tartu Ülikooli Kliinikumi?
Kui olin laps ja noor, oli Tartu minu kodulinnaks 10 aastat. Tartu Ülikooli Kliinikum on Eesti meditsiini tippkeskus. See on keskkond, kus võiks iga päev mitme sarja jagu materjali üles võtta. Miks siis jätta see hea võimalus kasutamata, kui kõigi osapoolte – kliinikumi, filmitegijate ja telekanali – huvid on jälle kokku saanud.

 

Vahur Laiapead küsitles Helen Kaju