Foto: sisekliiniku erakogu.22.-23. oktoobril oli kliinikumi töötajatel võimalus rahvusvahelise osteoporoosinädala raames sisekliinikus oma luutihedust mõõta ning reumatoloogidega osteoporoosi teemal konsulteerida.

Sisekliiniku arst-õppejõu dr Mari-Ann Kalderi sõnul ajendas seesugust üritust läbi viima kolleegide vähene osalus luutiheduse uuringutel: „Ühel hommikul densitomeetria kabinetis uuringuvastuseid kirjutades, astus sinna sisse üks meie maja töötaja ja ütles, et talle pole elu sees densitomeetriat tehtud," rääkis reumatoloog. „Ometi oli ta selles eas, kus see uuring oleks võinud olla ammu teostatud." Sellest innustatuna võetigi koos dr Riina Kallikormiga vastu otsus korraldada haigekassa ja sponsorite abiga oma töötajatele suunatud vastuvõtt.

Dr Kalderi sõnul oli kolleegide osalusaktiivsus äärmiselt suur, mistõttu oldi sunnitud vastuvõetavate arvu etteregistreerimisega piirama. „Aparaat lihtsalt ei jõua protseduuri kiiremini teha – selle läbilaskvus on 6 inimest tunnis," selgitas ta. Siiski on arst veendunud, et üritus kulges edukalt – töötajad olid sellise võimaluse eest väga tänulikud ning tänu kontrollile avastati ka päris palju hälbelisi leide: „14-l inimesel tuvastasime osteopeenia ning osteoporoos sai esmakordselt diagnoositud viiel kolleegil." Kokku käis konsultatsioonil ligi 60 kaastöötajat.

 

Densitomeetriline uuring teostati soovijatele ühest kehapiirkonnast – kas puusast või reieluukaelast, misjärel reumatoloogid kolleege saadud tulemuste alusel nõustasid. „Kui uuritav vajas ravimit, siis andsime perearstile väljakirjutamiseks omapoolsed soovitused," kirjeldas dr Kalder. Diagnoosi saanutega tegeletakse edasi kliinikus.

Lisaks kliinikumi töötajatele jagati osteoporoosialaseid teadmisi ka linnarahvale: 25. oktoobril pidasid kliinikumi tohtrid Maarjamõisa polikliinikus (L. Puusepa 1a) haigusest ja selle ennetamisest mitu avalikku loengut.

 

Merili Väljaotsa