Uues keskuses on rakendatud Eestis ainulaadset mitmeastmelise recovery süsteemi. Pildil selle teine etapp ehk operatsioonijärgse taastumise ruum. Foto: Toomas Ellervee.

Alates 6. septembrist ei teostata närvi-, kirurgia-, trauma-ortopeedia- ja hemato-onkoloogiakliinikute päevakirurgiat enam erinevates hoonetes ja korpustes, vaid kliinikumi peamaja (L. Puusepa 8) endises operatsiooniplokis asuvas ühtses keskuses.

Operatsiooniteenistuse direktori Toomas Ellervee sõnul on selline keskus Eestis esimene ning selle avamine oli kliinikumi edaspidist arengut silmas pidades vajalik ja täiesti plaanipärane: „Kuna järgmise ehitusetapi algus venib ja reaalne vajadus erinevates korpustes asuvate üksuste koondamiseks on väga aktuaalne, siis oli seni jõude seisnud vana operatsiooniploki esialgne kohandamine päevakirurgia keskuseks igati loogiline samm."

 

Päevakirurgia keskuse puhkeruum, kus patsient lõikust ootab ning kojuminekuks valmistub. Foto: Toomas Ellervee.Ühtse keskuse loomisega paraneb nii teenuse kättesaadavus ja kvaliteet kui patsiendi mugavus. Näiteks on renoveeritud keskuses rakendatud Eestis ainulaadset „mitmeastmelise recovery" süsteemi. „See tähendab, et ravile saabuv patsient ei viibi operatsioonieelselt mitte palatis või palatilaadses ärkamisruumis, vaid „kööktoa" stiilis puhkeruumis ," selgitab Ellervee. „Sellises miljöös on operatsiooni ootamine oluliselt stressivabam."

Operatsioonijärgselt viiakse patsient esialgu taastuma ärkamisruumi ning sealt sobilikul hetkel uuesti „puhketuppa". Viimases toimub ka toitlustamine ning dokumentatsiooni vormistamine. Mõlemas ruumis on olemas vastava kvalifikatsiooniga õendusja hoolduspersonal.

Operatsioonituba. Foto: Toomas Ellervee.Ellervee lisab, et operatsioonitubade ühiselt kasutatav mitmeastmeline recovery võimaldab paremini ekspluateerida kallist operatsioonituba ja ärkamisruumi. Ning kuna päevakirurgia operatsioonitoad on statsionaarse kirurgia omadega üsna sarnased, siis on vajadusel võimalik seal teostada ka statsionaarsete patsientide operatsioone. Seega saab ühte osakonda koondumise läbi efektiivsemalt ära
kasutada ruumi-, aga ka tööjõu ressurssi.

Patsiendi seisukohalt on uue keskuse eeliseks Maarjamõisa Haigla peasissekäigule lähemal asuv sissepääs ning asukoht statsionaarse ravi korpuses. Viimane annab võimaluse ootamatult lõikusest kojusõiduks mitte kosunud patsient ööseks statsionaarsesse osakonda hospitaliseerida.

 

Kliinikumi Leht