17. detsembril kaitses dr Kaire Heilman meditsiinidoktori kraadi taotlemiseks esitatud väitekirja „Risk markers for cardiovascular diseases and low bone mineral density in children with type 1 diabetes“ („Südame-veresoonkonna haiguste riskimarkerid ja luu mineraalne tihedus 1. tüüpi suhkurtõvega lastel“). Tööd juhendasid prof Vallo Tillmann (TÜ lastekliinik) ja prof Mihkel Zilmer (TÜ biokeemia instituut).
1. tüüpi suhkurtõbi (DM1) on autoimmuunhaigus, mis läbi kõhunäärme β-rakkude hävingu viib insuliini tootmise lakkamisele ja hüperglükeemiale. Suhkruhaiguse esinemissagedus suureneb üle maailma ning haigestuvad üha nooremad lapsed. Kuigi on tõestatud, et hea glükeemiline kontroll aitab ennetada hilistüsistusi, ei ole seda alati kerge saavutada. Tänapäevaste ravimeetoditega on õnnestunud vähendada küll mikroangiopaatiate esinemist, kuid mitte oluliselt suurte veresoonte aterosklerootiliste kahjustuste teket DM1 patsientidel. Südame-veresoonkonna haigused on DM1 patsientide peamine surma põhjus täiskasvanueas.
Käesolevas uurimustöös hinnati DM1 põdevatel lastel arterite funktsionaalset ja struktuurset seisundit koos biokeemiliste südame-veresoonkonna haiguste riskimarkeritega. Võrreldes tervetega oli DM1 grupi lastel kõrgem süsteemse põletiku (kõrgtundlik C-reaktiivne valk), endoteeli aktivatsiooni (intertsellulaarne adhesioonimolekul- 1), rakulise põletiku ning oksüdatiivse stressi (müeloperoksidaas) näitajate tase veres. Suhkruhaigetel lastel esines paradoksaalselt kõrgem adiponektiini ning madalam uute biokeemilis-metaboolsete ateroskleroosi riskimarkerite (asümmeetriline dimetüülarginiin, homotsüsteiin) tase plasmas. Süsteemse oksüdatiivse stressi markeri (8-isoprostaglandiin F2a) tase uriinis ja klassikaliste düslipideemia markerite tase seerumis ei erinenud suhkruhaigetel lastel kontrollgrupi omast. DM1 põdevatel lastel esines suurenenud unearteri sise- ja keskkesta paksus (IMT) ning arterite jäikus. Puudulik glükeemiline kontroll oli seotud IMT suurenemisega.
Eelnevad uuringud on näidanud, et südame-veresoonkonna haigused esinevad sageli koos osteoporoosiga. Täiskasvanueas on DM1 põdevad inimesed ohustatud osteoporoosist ning seeläbi on neil ka suurenenud luumurdude tekke risk. Käesolevas uuringus määrati luutiheduse erinevaid parameetreid DM1 lastel. Suhkruhaigust põdevatel lastel oli luutihedus madalam võrreldes konrollgrupiga. Halb suhkurtõve glükeemiline kontroll, kõrgenenud oksüdatiivse stressi (8-isoprostaglandiin F2a) ning põletikuja endoteeli aktivatsioonimarkeri (intertsellulaarne adhesioonimolekul-1) tase olid seotud madalama luutihedusega.
Antud tulemused näitavad, et veresoonkonna varased aterosklerootilised muutused esinevad lastel juba viie aasta möödudes suhkurtõve diagnoosimisest. Lisaks vaskulaarsetele tüsistustele peaks varakult pöörama tähelepanu ka suhkruhaigete laste luutihedusele. Halb suhkruhaiguse metaboolne kontroll on seotud nii arterite varajaste muutuste ning ka madalama luutihedusega.
Dr Kaire Heilman
lastekliiniku üldpediaatria osakonna arst-õppejõud