Kas HIV-positiivsete stigmatiseerimine on olemas või mitte? Selles küsimuses on erinevatel huvigruppidel raske ühisele arusaamisele jõuda.

Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku (EHPV) liikmed usuvad, et stigma eksisteerib. EHPV sõnul ja nende poolt koostatud uurimistöö alusel on stigmatiseerimine ning sellega kaasnev diskrimineerimine ühiskonnas levinud. Seetõttu otsustasime Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsis midagi ise ära teha, et olukord paraneks.
Iga aasta maikuu kolmandal pühapäeval tähistatakse rahvusvahelist AIDSi-ohvrite päeva, mille raames viiakse 115 riigis läbi küünlasüütamise tseremoonia. Mis on taolise ürituse eesmärk? Lugedes küünlasüütamise tseremoonia ametlikku kodulehte on seal kahe peamise põhjusena välja toodud inimeste teadlikkuse tõstmine ning ühiskonna erinevate tasandite õhutamine lahenduste poole liikuma.
Eestis toimus see aktsioon teadaolevalt Tartus, Narvas ja Tallinnas. Meie, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi Seksuaaltervise töögrupis, leidsime, et kui tahta jõuda rohkemate inimesteni tuleb kasutada teisi meetodeid. Parim viis inimestele sõnumit edastada on meedia. Tulenevalt sihtgrupist ning eesmärgist tuleb vaid valida õige kanal. Otsustasime oma panuse rahva teadlikkuse tõstmiseks anda läbi maakonnalehtede arvamuslehekülgede. 21 maakonnalehest saime nõusse 12. Lisaks paberkandjale trükitud lugudele avaldati mõned meie artiklitest ka interneti väljaannetes, mis said tähelepanu osaliseks ja soodustasid diskussiooni.
Kindlasti on meie seas nii mõnigi, kes stigma olemasolusse ning diskrimineerimisse ei usu või arvab hoopis, et see tulenebki liigsest meedia kajastusest ning aruteludest. Sellest tekib ehk küsimus – miks me seda tegime?
Siinkohal oleks paslik meelde tuletada Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi visiooni: „Meie unistuseks on, et maailma kõige tervemad ja õnnelikumad inimesed elavad Eestis!"
EHPV võrgustiku liikmete poolt läbiviidud uuringu tulemusel selgus, et HIV-positiivsed siiski tunnevad ühiskonna hukkamõistu ning selle tulemusel ka sotsiaalset ebakindlust.
Hiljuti korraldasime Tartus ka ürituse "HIV – Inimene vs Meditsiin", kus lisaks dr Matti Maimetsale käisid rääkimas EHPV esindajad. Kui neilt küsisime, mida saaksime meie kui tulevased arstid olukorra paranemiseks ära teha, siis vastasid nad: ,,Olge positiivsed ning toetavad!"
Oma tegevuste ning suhtumise läbi tahamegi olla positiivsed ning toetavad. Loodame, et suudame oma teadmistega kummutada valearusaamu ja negatiivseid hoiakuid ühiskonnas.

 

Grete HirvesooGrete Hirvesoo
stud.med III
Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts
Seksuaaltervise töögrupi juht