Avaleht Casa Nova ERI
Casa Nova ERI
Austatud kliinikumi pere! Prindi
Reede, 05 Detsember 2008 00:00

Käes on hetk, mida Tartu ning tegelikult kogu Eesti on oodanud juba aastaid – saame astuda üle vastvalminud kliinikumi läve.

See on suur samm organisatsioonile, mis sisuliselt on olnud ühendatud juba hea mitu aastat, ent alles nüüd saab koonduda pea tervikuna (ühe katuse alla) ühte Tartu piirkonda. Maarjamõisa haiglahooneid võib nüüdsest julgelt nimetada kompaktseks terviselinnakuks. Ühtne, tänapäevastele vajadustele ja nõuetele vastav  kompleks aitab veelgi paremini ette valmistada professionaalset ning arengule suunatud arste – omandab ju kliinikumis juhendajate käe all kogemusi Eesti meditsiini tulevik, meie noored arstid. Usun, et uuenenud kliinikum kindlustab oma koha maailma teaduskaardil, millele on aluse pannud Baer, Rauber, Puusepp ja teised. Teaduse ja teadmispõhisuse arengule on loodud tingimused, kuhu kutsuda maailma tervisevalla juhtivaid tippe, et luua uut teadmist, olemasolevat täiustada ning seda noorele põlvkonnale edasi anda.

Paranenud töötingimused ja võimalused aitavad teil, austatud kliinikumi töötajad, veelgi paremini saavutada kõige olulisemat – hoida ja kaitsta meie inimeste tervist. Soovin selleks teile kõigile palju jõudu!

 

Maret Maripuu.

Maret Maripuu
sotsiaalminister

 
Kallis rahvas! Prindi
Reede, 05 Detsember 2008 00:00

Kliinikumi enam kui kahesaja aasta pikkust ajalugu iseloomustab ühest küljest teatud probleemide igihaljus, teisalt lakkamatu muutumine ja astmeline areng. 1806. aasta veebruaris, vähem kui kaks aastat peale avamist, oli prof Balk sunnitud Dörptsche Zeitungis teada andma, et kliinikum ei ole suuteline kõiki puudust kannatavaid haigeid vastu võtma, kuna selleks on raha ja ruumi liiga vähe.

Raharohkuse all ei ole kliinikum oma ajaloo vältel kunagi kannatanud, küll on aga korduvalt olnud põhjust tähistada ruumiolude olulist paranemist. Nii sai kliinikum 1808. aastal esimese päris oma maja (praegune Riigikohtu hoone Toomel), mis oli tolle aja kohta silmapaistev ehitis ja tõi kokku huvilisi lähedalt ja kaugelt. Seetõttu oli prof Balk taas sunnitud ajalehe kaudu rahva poole pöörduma: “Kõigil, kes Tartu Ülikooli Kliiniku hoonet seestpoolt näha soovivad, peab olema sissepääsuluba või prof Balki nõusolek. Tartu elanikele on külastamine võimaldatud ainult pühapäeviti, väljast sissesõitnutele tuleb prof Balk rõõmuga vastu ka teistel päevadel”.

Möödunud kahesaja aasta jooksul on selliseid vahvaid hetki olnud korduvalt. Täna on jälle päev, kus me lõikame linti oma uusima kodu sissepääsul. See on vaieldamatult suur samm nii kliinikumile kui kogu Eesti tervishoiule. Taas on tegu igati ajastuväärilise haiglahoonega, mida tullakse vaatama nii lähedalt kui kaugelt. Samas, nii nagu Toome kliinik 200 aastat tagasi, on ka see hoone ehitatud mitte selleks, et uudistajaid meilt ja mujalt kokku tuua, vaid selleks, et tagada haigetele parim ravi ja tudengitele parim õpetus. Haigla ajalugu pole iial olnud ega tohi olla ehitiste kronoloogiline jada. Hoone on vaid kest, mis tuleb täita pühendumuse, ligimesearmastuse, avastamisjanu ja teorõõmuga – ausa tööga elu hoidmiseks ja kaitsmiseks ning teadmiste ja teaduse arendamiseks, milleks nüüd on taas loodud kvalitatiivselt uus ja parem keskkond. Selleks kõigeks soovin ma kogu kliinikumiperele ja arvukatele sõpradele ning partneritele raugematut jõudu ja tänase päeva puhul õnne!

 

Urmas Siigur.
Urmas Siigur
juhatuse esimees

 
Kommentaar Prof Alar Karis Prindi
Reede, 05 Detsember 2008 00:00

TÜ kliinikum jätkab läbi kahe sajandi kestnud rolli Eesti ainsa akadeemilise õpetus-haiglana ning kliinikumi ja ülikooli on raske eraldi käsitleda. Meie igapäev on läbi põimunud, arstide õpetamine ja ravitöö ei ole lahutatavad. On ju kõigile arusaadav, et arstiks ei saa õppida internetist või raamatust. Ülikoolihaiglana on nii ülikoolil kui ka kliinikumil suur vastutus ja kohutus tagada arstiteaduse ja -õppe areng ja jätkusuutlikkus Eesti riigis.

Kliinikumi pika ajaloo vältel on ravi- ja õppetingimuste teema pidevalt päevakorral olnud. 1804. aastal loodi kliinikum ülikoolis meditsiini õppivate noormeeste praktilise õppetöö läbiviimiseks. Kliiniku väiksuse tõttu ei mahtunud ravile need, kellel oli haigus, mida oli üliõpilastele juba korduvalt näidatud ega need, kellel olid vigastused, ravimatud või väga nakkavad haigused. Kliinikumi ruumipuudus leevendus toona 1808. aastal esimese päris oma hoone saamisega.

2008. aasta tähistab TÜ kliinikumi ja ülikooli jaoks olulist läbilööki. Kui Biomeedikumi maja valmissaamise aegu nimetati seda muu hulgas ka ülikooli seitsmendaks sambaks – sedavõrd tähtis oli ülikooli jaoks prekliinilisele õppele kaasaegse keskkonna loomine, siis ka kliinikumi uue hoone valmimisega oleme Eesti arstiõpetuse kvaliteedi tarbeks ühe tugisamba juurde saanud.

 

Prof Alar Karis.

Prof Alar Karis
Tartu Ülikooli rektor

 
Kommentaar Urmas Kruuse Prindi
Reede, 05 Detsember 2008 00:00

Tartu Ülikooli Kliinikumi uue hoone avamine on suursündmus nii tartlastele kui kõigile eestimaalastele. Mitte ainult sellepärast, et tegemist on esimese taasiseseisvunud Eestis alustatud ja valminud suure tipptasemel haiglahoonega. Ülikooli õppe- ja teadusbaasina on kliinikum eesti meditsiini alustala, millest sõltub arstiabi tase kogu riigis. Tartu arstid on aegade jooksul andnud oma tähelepanuväärse panuse ka rahvusvahelise meditsiini arengusse.

Tartlased on arstiabi osas olnud priviligeeritud seisus juba üle 200 aasta, mil siia kliinikum loodi ning ravimine õppe- ja teadustööga seoti. Nii on kõrgeimal tasemel arstiabi olnud tartlastel alati käe ulatuses.

Tore on seegi, et koos teiste osakondadega kolib uude majja ka naistekliinik sünnitusosakonnaga – nüüdsest võtab Tartu oma uued ilmakodanikud vastu parimates tingimustes, mida meil neile täna pakkuda on.

Eesti tippmeditsiin on saanud endale väärilised tingimused. Esimene etapp Maarjamõisa meditsiinilinnaku rajamisel on nüüd edukalt selja taga ja loodan, et edasine areng kulgeb sama ladusalt. Siis võime 2015. aastal koos uhkust tunda Tartu kaasaegse meditsiinilinnaku üle Maarjamõisas.


Urmas Kruuse.

Urmas Kruuse
Tartu linnapea

 
Kommentaar Heidi-Ingrid Maaroos Prindi
Reede, 05 Detsember 2008 00:00

Riigi tipphaigla, milleks ülikooli haigla kõikides riikides on, ootas uut hoonet aastakümneid. Ise olen arstiks koolitatud ajaloolises Toome sisekliinikus. Puudusid moodsad ruumid ja aparatuur nagu praeguses kliinikumis, ometigi väärtustati seal arstlikku mõtlemist ja teadustööd ning olid loodud võimalused üliõpilaste osalemiseks kliinilises tegevuses. Seepärast soovin, et kliinikumi uutes ruumides hoitaks väärikalt ülikoolihaigla mõtteviisi ja traditsioone, et tagada parim tõendusel põhinev diagnostika ja ravi patsientidele ning parim õpetus üliõpilastele kliinikumi ja arstiteaduskonna koostöös. Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu liikmena tänan kliinikumi juhatust – uus hoone poleks olnud võimalik ilma juhatuse järjepideva panuseta selle ettevalmistamisse ja valmimisse.


Heidi-Ingrid Maaroos.

Heidi-Ingrid Maaroos
nõukogu liige

 
Kommentaar Aare Järvan Prindi
Reede, 05 Detsember 2008 00:00

Maarjamõisa uue korpuse avamisega lõpeb kliinikumi täpselt kahe sajandi pikkune ajalugu Toomemäel. Kui kliinikumi esimesed laienemised õnnestus siduda tubli puitsillaga praeguse Kuradisilla kohal, siis hiljem on hakanud kliinikuid eraldama kohati kilomeetrite viisi linnasaginat.

Tänu meie maksumaksjate kosumisele ning Euroopa Liidu toetusele oleme taas liikumas ühtse meditsiinilinnaku loomise suunas. Pole raske kujutella, kui palju suureneb seetõttu kliinikumi organisatsiooniline ühtsus, kui võimalusterohke on erinevate arstierialade tihedam koostöö ja kui palju tõhusamalt saab korraldada tagalateenistust. Sellest kõigest võidavad kindlasti ja tuntavalt nii patsiendid kui kliinikumi töötajad.

Kõigest kahe aastaga on uue korpuse näol loodud tipptasemel võimalused, mida Eesti meditsiini lipulaev igati, väärib. Raske on alahinnata maailmaklassi infrastruktuuri tähtsust meie ainsa ülikoolihaigla õppe- ja teadustegevusele ning seega kogu Eesti meditsiini tulevikule.

Nii edukalt lõppenud suurprojekt ei jäta mingit kahtlust, et kliinikum suudab järgnevate aastate jooksul lõpuni viia terve Maarjamõisa meditsiinilinnaku väljaehitamise.

 

Aare Järvan.

Aare Järvan
nõukogu esimees

 
<< Algus < Eelmine 1 2 3 4 Järgmine > Lõpp >>

Lehekülg 1 / 4