Avaleht Lastefond
Lastefond
Lastefondi uus kampaania kutsub üles toetama ravitoitu vajavaid lapsi Prindi
Neljapäev, 23 Veebruar 2017 07:53

Veebruaris algas Lastefondi uus kampaania “Üleannetus”, mis kutsub üles tegema üle-eestilist suurannetust ravitoitu vajavate haigete laste toetuseks.

Kampaania raames on inimestel võimalik spetsiaalses veebikeskkonnas anda oma panus Eesti kaardi täitmisse annetustega. Selleks tuleb minna kampaaniaveebi aadressil www.üleannetus.ee, valida Eesti kaardi pealt koht, kuhu soovitakse oma annetus paigutada, valida sobiv annetussumma ning soovi korral lisada annetusele oma nimi ja soov ravitoitu vajavatele lastele.

Kampaania tipneb 11. märtsil samaaegselt toimuvate üle-eestiliste heategevusüritustega 15 maakonna kaubanduskeskustes. Ürituse ja sellele eelneva kampaania eesmärk on koguda annetusi ravitoidusegude soetamiseks lastele, kes ei saa oma haiguse tõttu ise süüa või tavatoidust kätte vajalikke toitaineid. Kampaania eesmärk on koguda 206 000 eurot, mis võimaldab aidata 30 toidusegu vajavat last kahe aasta jooksul.

Rohkem infot www.üleannetus.ee

lk11 Klari NoormetsRavitoidusegude vajalikkusest annab ülevaate Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteneuroloog Klari Noormets.


Mille poolest erineb ravitoidusegu tavalisest (beebide) piimasegust?
Ravitoidusegu, nagu nimigi ütleb, on tegelikult ravim. Ravitoidusegu võib olla kindla ravitoimelise koostisega (nt ketogeense dieedi puhul manustatav süsivesikute vaene toidusegu, mis ongi ravile raskesti alluva epilepsiaga patsiendi ravim) või täisväärtuslik sonditoit, mis on ravitoit seetõttu, et võimaldab täisväärtuslikult toituda neil patsientidel, kes suukaudselt toitu manustada ei saa.


Kui piimasegu on ainus toit imikutele kuni 4–6 elukuuni ja edasi hakkavad nad lisaks sööma köögivilju, liha ja muud n-ö tavatoitu, siis ravitoidusegu on enamasti vajalik neile patsientidele, kes on juba vanemad ja kelle organismi toitainete vajaduse tagamiseks puhtalt piimasegust ei piisa. Sellele toidusegule ei ole enam vaja lisaks pakkuda muid toitaineid. Samuti on mõned ravitoidusegud väga kõrge kaloraažiga, mida kasutatakse nendel imikutel, kes võiksid küll muidu süüa piimasegu, kuid kelle tervisliku seisundi tõttu on neil võimalik süüa väga väikeseid toidukoguseid, mistõttu ei saa nad piimasegust kätte kogu oma päevast energiavajadust.

 

Milliste haigusseisundite puhul tuleb ravitoidusegusid tarbida?
Põhjused, miks raskelt haiged lapsed tarbivad ravitoidusegu, on erinevad. Näiteks vajavad kõrge kaloraažiga toidusegu südamerikkega lapsed, kes ei jaksa enamasti enne operatsiooni süüa suuri toidukoguseid, samas kulutab nende organism energiat rohkem kui tervete laste oma.


On erinevad patsientide grupid, kelle jaoks on vajalikud spetsiaalse koostisega ravitoidusegud, sest mõne aine või ühendi tarvitamine võib nende tervisele olla väga ohtlik. Siia kuuluvad enamasti kaasasündinud ainevahetushaigustega patsiendid (näiteks fenüülketonuuria, galaktoseemia). Juba eespool nimetatud ketogeenne dieet on näidustatud teatud haiguste puhul, kus aju ei suuda omastada energiat süsivesikutest (nagu tavaliselt), vaid vajab energia tootmiseks ketokehi, mille tekkeks on vajalik süsivesikute kõrvaldamine menüüst. Suurematel lastel ja täiskasvanutel saab sellise dieedi kokku panna ka tavatoiduainetest, kuid imikutel on hädavajalik kasutada spetsiaalset ravitoidusegu.
Teatud haiguste korral vajab organism tavapärasest rohkem energiat: nt lisaks südamehaigustele ka veel erinevad maksahaigused, traumad, oksendamise ja kõhulahtisusega kulgevad haigused, tsüstiline fibroos jne.


Teatud juhtudel on seedetraktis patoloogia, mis ei luba toitu normaalsel viisil manustada: kaasasündinud väärarend või näiteks on tekkinud söögitoru söövitus mõne keemilise aine joomise tagajärjel. Kõige suurem grupp lapsi, kes ravitoidusegu vajavad, on aga ilmselt lapsed, kes ei suuda üldse või piisava efektiivsusega neelata või kellel esinevad rasked kasvuhäired (erineva raskusastmega arenguhäired, ajuhaigused, neelamishäired, lihashaigused, pahaloomulised kasvajad jm) ning nende toitmiseks on vaja viia söök otse makku või raskematel juhtudel lausa peensoolde, kasutades selleks gastrostoomi või jejunostoomi. Gastrostoomi ei ole õige manustada tavapärast kodutoitu – sond ummistub. Jejuostoomi tavatoidu manustamine on täiesti lubamatu, kuna sool ise ei suuda toitu seedida – selleks on vajalik mao osalemine seedeprotsessis. Suuremate laste puhul ei ole tavalist piimasegu sondi manustada mõtet, kuna sealt saadav kaloraaž on väike ja piimasegu ei kata kaugeltki suurema lapse kasvamiseks vajalikke toitainete vajadust. Ainus võimalus, kuidas need patsiendid saaksid kätte oma toitainete- ja energiavajaduse, on toita neid ravitoiduseguga.


Kuidas ravitoidusegu tarvitatakse?
Ravitoidusegu manustatakse erinevalt: spetsiaalse koostisega ravitoidusegusid võib juua, kuid suurem osa patsientidest (kes tarbivad ravitoidusegu neelamishäirete tõttu) vajab ravitoidusegu manustamist spetsiaalse sondi kaudu, mis viib toidusegu otse makku või peensoolde.


Kui palju on Eestis hinnanguliselt lapsi, kes ravitoidusegu võiks vajada?
Täpne ravitoidusegu vajajate arv ei ole teada, kuna kahjuks ei ole meil registrit, kuhu oleks kantud kõik ravitoidusegu vajajad või isegi saajad. Võib eeldada, et neid lapsi, kes ravitoidusegu vajaksid, on tegelikult rohkem kui neid, kes seda reaalselt saavad. Hinnanguliselt võiks öelda, et südameriketega patsiente, kes mingil haigusperioodil vajaksid toitmist ravitoiduseguga, oleks aastas ca 30 (see on aga grupp lapsi, kelle puhul eeldame, et peale edukat südemerikke operatiivset ravi nende vajadus ravitoidusegu järele väheneb ja nad ei pruugi vajada segu eluaegselt). Kroonilise kopsuhaigusega lapsi, kes võiks aastas Eestis ravi vajada, on hetkel 3–4. Toitmisprobleemidega, kaaluiibe defitsiidiga lapsi, kes vajavad toitmist gastrostoomi/jejunostoomi kaudu, on hetkel Eestis aasta jooksul püstitatud diagnoosikoode vaadates ca 12–15. See arv on ilmselt reaalselt tunduvalt suurem, neid andmeid lihtsalt ei ole võimalik ühemomentselt kätte saada – kõik stoomivajadused ei ole alati diagnoosikoodiga märgistatud jne. Kuna iga aasta lisandub selle grupi patsiente juurde ja ka varasemalt sonditoitmisel olnud patsiendid vajavad seda edasi, võib ennustada, et vajadus ravitoidusegu järele suureneb aasta-aastalt.

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

 
Lastefond otsib innovatiivse lahendusega uusi püsiannetajaid Prindi
Esmaspäev, 24 Oktoober 2016 08:37

Kliinikumi Lastefond töötas Tele2-ga välja uue ja innovatiivse lahenduse, mis võimaldab sõlmida igakuist püsiannetust mobiilikõnega.


“Soovime püsiannetuse sõlmimise teha inimestele võimalikult mugavaks ning kättesaadavaks. Kuna tänapäeva M-Eestis saab pea kõike teha mobiili vahendusel, siis miks ei võiks selliselt saada ka püsiannetust teha,” selgitab Lastefondi strateegiajuht Küllike Saar.


Mobiilikõnega püsiannetuse sõlmimiseks tuleb helistada üks kord vastavalt soovitud igakuise annetuse suurusele numbritele 900 3003 (3 eurot), 9003010 (10 eurot) või 9003020 (20 eurot) ning valitud summa lisatakse edaspidi iga kuu sinu telefoniarvele. Soovi korral saab püsiannetuse iga hetk lõpetada. Täpsemate tingimustega saab tutvuda Lastefondi kodulehel www.lastefond.ee.


Küllike Saar toonitab, et püsiannetajad on Lastefondi jaoks äärmiselt olulised, sest just nende järjepidevale toetusele tuginedes saab fond võtta vastu julgeid otsuseid ja kohustusi toetada raskelt haigeid lapsi mitmete kuude jooksul. “Püsiannetused võimaldavad meil abi anda kiiresti ning ilma iga konkreetse lapse jaoks suurt kampaaniat korraldamata.”


Hetkel on Lastefondil 1042 püsiannetajat, kelle igakuine panus kokku on 8411 eurot. Esimehe sõnul võiks neid aga olla poole rohkem. Algava kampaaniaga soovitaksegi leida 1000 uut püsiannetajat.

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

 
Lastefond kutsub üles Pardirallil osalema Prindi
Esmaspäev, 23 Mai 2016 09:08

lk10 pardiralliLaupäeval, 11. juunil toimub Tallinnas Kadrioru pargis juba kolmas heategevusüritus Pardiralli. Tänavu on seljad kokku pandud Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondiga, et koguda annetusi raskelt haigetele lastele.

 

Kui ka Sina sooviksid toetada vähihaigete laste ja nende perede tugikeskuse teenuse pakkumist või spetsiaalsete toidusegude soetamist raskelt haigetele lastele, löö rallis kaasa! Selleks tuleb külastada enne 11. juunit Pardiralli kodulehte www.pardiralli.ee,klikata seal "Osale Pardirallil" ning määrata ja tasuda summa, millega vanniparti soovitakse sponsoreerida ning seeläbi raskelt haigeid lapsi toetada. Seejärel kuvatakse ühe võistlustulle astuva vannipardi number ning jääb vaid üle see meelde jätta ja pöialt hoida.

 

Annetuste kogumise kampaania lõpeb meeleoluka perepäevaga 11. juunil Kadrioru pargis, kus leiab aset heategevuslik kontsert ning 10 000 kummipardi „ujumisvõistlus" ehk Pardiralli. Esimesena Kadrioru pargi kanalis kindlaksmääratud distantsi läbinud vannipart toob oma sponsorile ürituse peaauhinna, mille on välja pannud Laevapiletid.ee – koguperereis Rootsi koos majutuse ja pääsmetega Astrid Lindgreni Maailma. Kõikide teiste osalejate vahel loositakse välja veel palju toredaid üllatusauhindu. Üritus on tasuta.

 

Lisainfo pardiralli.ee.

 
Kingi raskelt haigetele lastele kindlustunne! Prindi
Neljapäev, 24 Märts 2016 08:38

Kliinikumi Lastefond kutsub Sind liituma oma püsiannetajate-perega, tänu kellele on fondil võimalik abivajajaid toetada püsivalt ning regulaarselt.


Lastefond aitab igakuiselt ligi 200 raske haigusega võitlevat last. Tagamaks neile lastele ja nende peredele järjepidev toetus ning kindlustunne, vajab Lastefond heade inimeste abi, kes annetavad fondile igakuiselt ehk on hakanud Lastefondi püsiannetajateks.


Püsiannetaja on inimene, kes on otsustanud toetada Lastefondi iga kuu kindla annetussummaga ja on selleks sõlminud oma kodupangas püsikorralduslepingu, millest on võimalik iga hetk loobuda. Lastefondi püsiannetajaks saad mugavalt hakata ka Lastefondi kodulehe vahendusel: http://lastefond.ee/annetajale/pusiannetus/.


Aitäh, et aitad kinkida kindlustunnet!

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

 
Lastefond tähistab haruldaste haiguste päeva Prindi
Esmaspäev, 22 Veebruar 2016 08:51

Veebruari viimasel päeval on rahvusvaheline haruldase haiguse päev. Pööramaks tähelepanu haruldaste haigustega lastele ja nende väljakutsetele, organiseerib Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond sel puhul mitmeid annetuste kogumise aktsioone.

 

Reedel, 26. veebruaril kell 20.00 läheb Kanal 2-s eetrisse "Kuldvillaku" heategevuslik erisaade, kus haruldaste haigustega laste toetuseks astuvad võistlustulle hinnatud Eesti arstid. Saates esitatakse meditsiiniteemalisi küsimusi ning esikohale tulnud võistleja võidusumma annetatakse Lastefondile haruldaste haigustega laste abistamiseks. Tänavu osalevad saates Tartu ülikooli peremeditsiini õppejõud dr Marje Oona, kliinikumi traumatoloogia ja ortopeedia kliiniku vanemarst-õppejõud dr Toomas Tein ning naistekliiniku vanemarst-õppejõud dr Fred Kirss.

 

Laupäeval, 28. veebruaril kell 12–16 viiakse aga Tartu Kaubamajas ja Tallinnas Ülemiste Keskuses läbi mündikaardi ladumised, mille raames on kõikidel võimalus anda oma väikene panus haruldaste haigustega laste toetamiseks. Mündikaardi näol on tegemist ligi 2-meetrise läbimõõduga Eesti kaardi kujutisega, millele headel inimestel palutakse annetusena asetada eurosente- või münte. Lisaks annetuste kogumisele pakutakse mõlemas kohas nii suurtele kui väikestele ka erinevaid vahvaid tegevusi. Lisainfo peagi www.lastefond.ee.

 

Sama päeva õhtul on Lastefondi vabatahtlikud Vanemuise teatris, et pakkuda "Ooperifantoomi" vaatama tulnud teatrikülalistele võimalust teha haruldaste haiguste päeva puhul Lastefondile annetus ning aidata seeläbi haruldaste haigustega lapsi.

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

 
<< Algus < Eelmine 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Järgmine > Lõpp >>

Lehekülg 1 / 12