Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Transferriin (S,P-Transf)

Kliinilise keemia ja laboratoorse hematoloogia osakond

Transferriin on maksas ja väiksemal määral retikuloendoteliaalsüsteemis, testistes ning ovaariumides sünteesitav beeta-1-globuliin, mille peamiseks ülesandeks organismis on raua transport. Transferriin on ka nn negatiivne ägeda faasi valk – tema kontsentratsioon väheneb põletike korral. Transferriin seob pöörduvalt paljusid polüvalentseid katioone, millest ainult raua ja vase sidumisel on füsioloogiline tähendus. Üks transferriini molekul seob kaks rauaiooni. Tervetel inimestel on kasutusel umbes kolmandik transferriini rauasidumisvõimest. Transferriini rauaküllastusaste on arvutatav vastavalt valemile:

Transferriini küllastatus (%)=S,P-Fe (µmol/L) x 100% / S,P-Transf (g/L) x 24

Uuritav materjal, selle võtmine, saatmine ja säilitamine

Patsient ei tohi kaks päeva enne proovi võtmist kasutada suukaudseid rauapreparaate!

KatsutiGeeli ja hüübimisaktivaatoriga katsuti (punane kollase rõngaga või kollane kork) või geeliga LH-katsuti (roheline kollase rõngaga või heleroheline kork)
SäilivusSeerum/plasma toatemperatuuril ja +4°C kaheksa päeva, -20°C kuus kuud

Analüüsi tegemise aeg: ööpäevaringselt

Analüüsimeetod: immuunturbidimeetriline meetod

Referentsväärtused

<9n1,11–2,43 g/L
9n – <1a1,15–3,52 g/L
1a – <19a2,38–3,66 g/L
≥19a2,0–3,6 g/L

Transferriini küllastatus 16–45%

Näidustus ja kliiniline tähendus

Hemokromatoosi diagnoosimine. Koos raua määramisega rauavaegusaneemia diagnoosimine ning eristamine kroonilise haiguse puhusest aneemiast.

Rauavaegusaneemiate korral on seerumi transferriinisisaldus suurenenud, kuid valk on vähem küllastatud rauaga (transferriini küllastatus < 16%), sest seerumi rauasisaldus on madal. Kroonilise haiguse korral, kui on häiritud raua lülitumine erütrotsüütide koostisesse, on tase referentspiirides või madalam, kuid valk on rauaga tugevasti küllastatud (transferriini küllastatus referentspiirides). Raua liia esinemisel organismis on transferriini kontsentratsioon normaalne või vähenenud, kuid transferriini küllastatus on üle 55% ja võib ulatuda kuni 100%-ni. Transferriini küllastatus meestel üle 60% ja naistel üle 50% viitab kongenitaalsele hemokromatoosile. Transferriini tase võib tõusta rauapreparaatide tarvitamisel, raseduse ajal ning suukaudsete rasestumisvastaste preparaatide tarvitamisel.

Madalamad transferriini väärtused võivad olla tingitud sünteesi vähenemisest (krooniline maksahaigus, vaegtoitumus), valgukaotusest (nefrootiline sündroom, valgukaotuslikud enteropaatiad) või kroonilise haiguse aneemiast (infektsioonid, süsteemsed sidekoehaigused, pahaloomulised kasvajad). Kaasasündinud atransferrineemia korral kaasub väga madalate transferriini väärtustega raua liig organismis ja raske hüpokroomne aneemia, mis ei allu ravile rauapreparaatidega.

Vaata lisaks:

Koostaja: Sirje Leedo
Muudetud 18.03.2021

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram