Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus
29.03.2025

Vähikeskus alustab erialadeülese vähi koolitusprogrammi (ISCTP) rakendamist

Tartu Ülikooli Kliinikumi Vähikeskus on projektipartneriks Interact-Europe 100 konsortsiumis, kuhu kuulub veel 44 partnerit 17. riigist üle Euroopa. Projekti eesmärgiks on rakendada INTERACT-EUROPE  projekti raames välja töötatud erialadeülest vähi koolitusprogrammi ISCTP (Interspeciality cancer training programme).  ISCTP, mille väljatöötamisel osales ka TÜK Vähikeskus, rõhutab vähiravis patsiendikeskset lähenemist läbi multidistsiplinaarsete ja multiprofessionaalsete meeskondade. Algatus on ülemaailmselt ainulaadne: nii ulatuslikku ISCTP-d ei ole varem onkoloogia valdkonnas rakendatud. Programm täidab lünga erialadeüleses vähivaldkonna õppes, parandades samal ajal onkoloogiaspetsialistide oskusi. 

Projekti fookuseks on Vähikeskused, kus koolitusprogrammi rakendamist piloteeritakse. Interact-Europe 100 raames värvati kokku 100 vähikeskust üle Euroopa,  kus onkoloogiaspetsialistidel, õdedel ja teistel vähiravis osalevatel tervishoiutöötajatel on ainulaadne võimalus osaleda kohapealsetel ja veebipõhistel koolitustel, mille on loonud ja mida korraldavad pikaajalise kogemusega onkoloogiaspetsialistid. Nende 100 vähikeskuse hulka valiti ka Tartu Ülikooli Kliinikum, sealjuures ei olnud konsortsiumisse kuulumine valiku tegemisel eelduseks. Kandideerimisel oli oluline võimalikult mitmekesine erialade esindatus Vöhikeskuseid esindavates meeeskondades.

Valitud Vähikeskused nimetasid neli koolitajat, kes osalevad koolitajate koolitamise üritusel (Train the trainers, mida korraldatakse 100 vähikeskuse hajutamiseks üle Euroopa kokku 7) ja muudes õppetegevustes ning juhendavad osaleiajd samast organisatsioonist. Lisaks nimetati ka vähemalt üks osaleja iga projektis osaleva koolitaja kohta, kellel on võimalus osaleda veebipõhistes ad hoc õppetegevustes.

TÜK Vähikeskuse treenerite meeskond osales 26-28.03 toimunud Train The Trainers koolitusel Turus, Soomes. Koolitushõlmas spetsiaalseid töötubasid, mis käsitlesid konkreetseid valdkondi: Kaasaegsed pedagoogilised lähenemisviisid; isikukeskne lähenemine vähiravis; ISCTP sisu ja suunised selle läbiviimiseks. Samuti arutati edasiste sammude üle programmi rakendamiseks TÜK Vähikeskuses. 

Osalejate programm algab 29.04 ja plaanis on kaasata vähemalt kümneliikmeline multidistsiplinaarne koolitujate meeskond kuhu kuuluvad onkoloog, onkoloogia õed, kiiritusravi radioloogiatehnikud, radioloogid, ja kliiniline proviisor.

Lisainfot jagab Vähikeskuse rahvusvaheliste projektide koordinaator Siret Kivistik siret.kivistik@kliinikum.ee

TÜK Vähikeskuse ISCTP treerenite meeskond Turus: (vasakult) Hematoloogia-onkoloogia kliiniku ülemõde Kaire Jugar, onkoloog ja TÜK Vähikeskuse kvaliteedijuht Gerli Kuusk, Radioloog Martin Reim, kiiritusravi radioloogiatehnik ja projekti koordinaator Siret Kivistik.

Treenerid seitsmest riigist, korraldajad European School of Oncology-ist (ESO) ja Turu Rakendusülikoolist ning ISCTP koolitajad.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram