Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

HPV-vastane vaktsineerimine

HPV on inimese papilloomiviirus (Human Papilloma Virus). Madala riskiga HPV tüved põhjustavad healoomulisi muutusi nahal (nt soolatüükaid) ja limaskestadel (nt genitaalkondüloomid). Kõrge riskiga HPV tüved võivad aga põhjustada vähieelseid seisundeid ja pahaloomuliste kasvajate teket genitaalpiirkonnas (nt emakakaela-, häbeme-, tupe-, päraku ja peenisevähk) ning suuõõnes (nt suu- ja neeluvähk).

Kõrge riskiga tüved põhjustavad  enam kui 80% emakakaelavähkidest. Papilloomiviiruse tüübid HPV 16 ja 18 põhjustavad enamiku emakakaelavähkidest.  Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik end vaktsineerida. Eestis vaktsineeritakse  immuniseerimiskava raames tasuta 12-14-aastaseid tütarlapsi.

Enne papilloomiviirusesse nakatumist (st enne suguelu alustamist) on vaktsineerimine kõige tõhusam. Vaktsineerimine on vabatahtlik ja alaealiste puhul peab otsuse langetama lapsevanem. HPV vaktsiin on ohutu ja efektiivne ning pakub pikaajalist kaitset.  

HPV-vastane vaktsineerimine koos korrapäraselt uuringutel käimisega, sh sõeluuringus osalemisega, on parim viis emakakaelavähi ennetamiseks.

Sotsiaalministeeriumi juures tegutsev immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab HPV vastast vaktsineerimist võimaldada ka poistele. Seega saavad Eestis alates 1. veebruarist 2024 tasuta vaktsineerida end HPV vastu 12-18-aastased noored, kes seda soovivad.  Lisaks pakutakse kõigile 15-18-aastastele tagantjärele tasuta vaktsineerimise võimalust. 

Vaktsineerimisvõimaluste kohta Kliinikumis saab lugeda siit 

Lisainfo ja kasutatud allikad: Terviseameti, Tervisekassa

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram