Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Valuravi

Valu on vähkkasvajaga patsientidel üks põhilisi kaebusi. Valu võib olla põhjustatud kasvajast, kasvajavastasest ravist või kaasuvatest haigustest.

Valu tugevuse hindamiseks kasutatakse visuaalset anaaloogskaalat või arvskaalat (0-10, mille puhul 0 tähendab valu puudumist ja 10 viitab kõige tugevamale valule). Patsient peaks võimalikult täpselt kirjeldama valu algust, tugevust, iseloomu, asukohta, valu leevendavaid ja vallandavaid tegureid. Kõikide vähipaikmete ja -staadiumite puhul on valu leevendamiseks olemas erinevad ravivõimalused, et patsiendid ei peaks valu kannatama.

Valuravi valik sõltub valu tüübist ja raskusastmest, samuti patsiendi üldisest tervislikust seisundist. Esmane ravi eesmärk on valuvaba uneperioodi pikendamine. Sellele järgneb valu leevendamine jõudeolekus ja valu leevendamine siis kui patsient on aktiivne.

Eelistatult manustatakse ravimeid suu kaudu (tabletid, kapslid). Kui see pole võimalik, siis kas paikselt (plaastrid, geelid), veenisiseselt, naha alla või muul meetodil (näiteks valuravipump).

Valuravi võib olla määratud regulaarseks või vajaduspõhiseks kasutamiseks. Valuvaigistit peab kasutama alati nii, nagu arst on soovitanud. Kui valuravi on määratud regulaarseks kasutamiseks, siis peab valuvaigisteid võtma kindla ajavahemiku järel.

Valu ennetada ja kontrolli all hoida on lihtsam kui valu leevendada.

Valuravi on individuaalne aga üldised põhimõtted on järgmised:

  • Nõrka valu ravitakse mitte-opioidsete valuvaigistitega nagu paratsetamool või mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, näiteks ibuprofeen, diklofenak). Neid võib kasutada eraldi või kombinatsioonis opioididega.
  • Nõrka kuni keskmist valu saab ravida nõrkade opioididega nagu kodeiin, dihüdrokodeiin või tramadool. Neid võidakse kasutada koos mitte-opioidsete valuvaigistitega.
  • Keskmist kuni tugevat valu ravitakse tavaliselt tugevate opioididega nagu morfiin, oksükodoon ja fentanüül.
  • Läbilöögivalu raviks kasutatakse lühitoimelisi opioide, näiteks morfiin, oksükodoon ja fentanüül.
  • Luumetastaasidest tingitud valu saab leevendada kiiritusraviga, bisfosfonaatide, denosumabi ja ka valuvaigistitega. Bisfosfonaadid ja denosumab ei ole valuvaigistid, aga need võivad luuvalu teket edasi lükata ja aidata vältida luumurdude teket.
  • Metastaasidest tingitud seljaaju kompressioonist põhjustatud (seljaaju pitsumine) valu korral rakendatakse kiiritusravi, ka koos steroididega, vahel ka kirurgilist ravi kasvaja eemaldamiseks või selgroolüli stabiliseerimiseks.
  • Neuropaatilist valu, mille põhjuseks võib olla kasvaja, kasvajavastane ravi või infektsioonid (näiteks herpesviirus) saab leevendada gabapentiini, pregabaliini ja teatud antidepressantidega.

Püsiv valu, mida ei ole võimalik leevendada tavapärase raviga, võib nõuda invasiivsemaid ravi strateegiaid, mida soovitab raviarst.

Valuravi kõrvaltoimed :

  • Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid võivad tekitada seedetrakti kõrvaltoimeid.
  • Opioidide kõrvaltoimetena võib esineda kõhukinnisust, iiveldust, oksendamist ja uimasust. Enamik opioidide kõrvaltoimeid leevenevad ravimi annuse vähendamisel, ravimi vahetamisel või kõrvaltoimeid leevendava raviga (näiteks lahtistite kasutamisega kõhukinnisuse ennetamiseks).
  • Kiiritusravi kõrvaltoimeks võib olla väsimus ja naha ärritus ravitavas piirkonnas. Vahel võib kiiritusravi põhjustada ajutist valu ägenemist.

Kasvaja korral esinev valu võib vajada pidevat ja pikaaegset ravi. Kui valu püsib vaatamata plaanijärgsele ravimite manustamisele, kui esinevad sagedased läbilöögivalu episoodid ja häirivad kõrvaltoimed, võtta kindlasti ühendust raviarsti või õde-nõustajaga.

Lisainfo ja kasutatud allikad: ESMO Patient Guide on Cancer Pain Management

Kroonilise valuravi kabineti vastuvõtud

Vastuvõtule on võimalik registreeruda üldise registreerimise telefonil 731 9100. Vastuvõtule saavad suunata nii pere- kui ka eriarstid (vajalik saatekiri).

Svetlana Ussova

Vanemarst-õppejõud anestesioloogia erialal

Krooniline valuravi, Anestesioloogia ja intensiivravi kliinik

Mare Kubjas

Vanemarst-õppejõud anestesioloogia erialal

Krooniline valuravi, Anestesioloogia ja intensiivravi kliinik

Toetava ravi (palliatiivravi, k.a. valuravi) vastuvõtud

Vastuvõtule on võimalik registreeruda üldise registreerimise telefonil 731 9100. Vastuvõtule saavad suunata nii pere- kui ka eriarstid (vajalik saatekiri).

Palliatiivravi vastuvõttu puudutavates küsimustes helistada õde-koordinaatori telefonil 7317113.

Ulvi Ragun

Arst-õppejõud sisehaiguste erialal

Toetav ravi, Hematoloogia-onkoloogia kliinik

Heli Taro

Arst-õppejõud sisehaiguste, sh palliatiivravi erialal

Palliatiivravi, Spordimeditsiini ja taastusravi kliinik

Eva Hirse

Arst-õppejõud sisehaiguste, sh palliatiivravi erialal

Palliatiivravi, Spordimeditsiini ja taastusravi kliinik

Anne Einseli

Arst-õppejõud sisehaiguste, sh palliatiivravi erialal

Palliatiivravi, Spordimeditsiini ja taastusravi kliinik

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram