Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Keskuse uudised

Seminar „30 aastat vereloome tüvirakkude siirdamist Eestis“ (03.11.2023)

Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Tartu Ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliinik ning Eesti Hematoloogide Selts korraldavad 30.novembril seminari „30 aastat vereloome tüvirakkude siirdamist Eestis“.

Seminar toimub Tartus, L. Puusepa 6 saalis (ruum 163) 30. novembril kell 15.00 -17.30.

Kliinikumi vereloome tüvirakkude ja rakuravi keskus ühendab rakkude hankimise, käitlemise ja siirdamise (03.11.2023)

2023 aasta maikuus loodi Tartu Ülikooli Kliinikumi vereloome tüvirakkude ja rakuravi kompetentsikeskus,
mille ülesandeks on vereloome tüvirakkude siirdamise ja rakuravi alase tegevuse
koordineerimine, arendamine ja jätkusuutlikkuse tagamine Kliinikumis.

Kliinikum on ainus raviasutus Eestis, kus tehakse allogeenset vereloome tüvirakkudesiirdamist ning vereloome tüvirakkude siirdamist lapspatsientidele. Kompetentsikeskuse juhi dr Ain Kaare sõnul kasutatakse vereloome tüvirakkude siirdamist paljude vereloome ja lümfisüsteemi haiguste
korral. „Näiteks ägeda leukeemia ja aplastilise aneemia korral, lümfoomide, krooniliste leukeemiate, hulgimüeloomi ja müelodüsplaasiate raviks. Vereloome tüvirakude siirdamiseks tuleb patsiendi enda haiguslik vereloome esmalt keemiavõi kiiritusraviga hävitada ning seejärel taastada uute vereloome tüvirakkudega siirdamise käigus,“ tutvustas dr Kaare. Sealjuures saab autoloogse siirdamise puhul kasutada patsiendi enda tüvirakke või allogeense siirdamise puhul doonorilt pärinevaid tüvirakke.
Vereloome tüvirakkude siirdamisprotsessil on erinevad etapid. Doonormaterjali hankimine ja siirdamine toimub hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni osakonnas, doonormaterjali töötlemine ja säilitamine aga ühendlabori immuunanalüüsi osakonnas. „Selleks, et vereloome tüvirakkude siirdamine ja rakuravi oleks ühtselt koordineeritud ja arendatud, on loodud kompetentsikeskus, mis ühendab nii rakkude hankimise, käitlemise kui siirdamise protsessid ja tagab kvaliteedinõuded,“ selgitas dr Ain Kaare. Ta lisas, et kompetentsikeskus on moodustatud Kliinikumi hematoloogia- onkoloogia kliiniku ja ühendlabori töötajate baasil ning vereloome tüvirakkude ja rakuravi keskuse tegevuses osalevad mõlemast üksusest vastava erialalise ettevalmistusega arst-õppejõud, laborispetsialistid, laborandid ja õed.
Dr Kaare tõi välja, et siirdamine, nii organite, elundite kui ka rakkude siirdamine, on seadusandlikult üks enamreguleeritud meditsiini valdkondi. „Siiratavate organite, rakkude ja kudede kvaliteedi ning ohutuse tagamiseks kehtivad Euroopa parlamendi, nõukogu ning komisjoni direktiivid, lõpetades Eesti vabariigi seaduste ja määrustega, lisaks veel erinevad standardid ja juhised. Ka see on kompetentsikeskuse ülesanne – tagada rakkude hankimiseks ja käitlemiseks pädevad ja vastutavad isikud ning kliinilise programmi juht, kes on kursis väga mahuka regulatsioonide raamistikuga,“ sõnas pika kogemusega hematoloog.
Tartu Ülikooli Kliinikumis möödus sel aastal vereloome tüvirakkude siirdamisega alustamisest 30 aastat, mille jooksul on viidud läbi 400 autoloogset ja 349 allogeenset vereloome tüvirakkude siirdamist. Aastas tehakse vereloome tüvirakkude siirdamisi 38–59 korral. Dr Ain Kaare sõnul on vereloome tüvirakkude siirdamine kindlasti ajas kasvav ravimeetod. „Nii Eestis kui mujal maailmas kasutatakse siirdamist ravi ühe osana üha vanematel inimestel. Tänu meie 30-aastasele tüvirakkude siirdamise kogemusele saame ka Kliinikumis võtta ravile aina vanemaid patsiente,“ lausus dr Kaare.
KLIINIKUMI LEHT

Kliinikumi uudised

Üleskutse 0-negatiivse veregrupi doonoritele: verekeskus vajab abi verevarude täiendamisel (28.10.2024)

Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskus vajab doonorite abi verevarude täiendamisel. Kõige kriitilisem on 0-negatiivse veregrupiga, kuid täiendamist vajavad ka A-negatiivse veregrupi varud.

Kliinikumi verekeskuse ülemarst-õppejõu dr Helve Königi  sõnul on 0-negatiivne veri asendamatu ressurss ravitöö läbiviimiseks. “0-negatiivne veri on universaalne, mis tähendab, et see sobib kõigile veregruppidele ning on seetõttu hädavajalik kiiret vereülekannet vajavates olukordades,” selgitas König, kes juhtis ka tähelepanu sellele, et 0-negatiivse veregrupiga doonoreid on vähe, mistõttu on varud sageli madalal ning vajadus suur.

Vaktsineerimata lapsed satuvad läkaköha tõttu haiglasse (28.10.2024)

Sterilisatsiooniosakonnata haiglas operatsioone läbi viia ei saaks (25.10.2024)

Oled patsient?

Patsiendiinfo andmebaasist leiad enda jaoks kõik vajaliku.
Vaata lähemalt
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram