Riiklik siirdemeditsiini ja kliiniliste teadusuuringute keskus (RSKTK) on riikliku tähtsusega teadusinfrastruktuur, mis loodi 2010. aastal Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja SA Tartu Ülikooli Kliinikumi koostöös. 2024. aastal liitus taristuga Icosagen Cell Factory OÜ – teadusarendusasutus, mida Eesti Teadusagentuur on positiivselt evalveerinud alates 2020. aastast. Icosagen Cell Factory OÜ toob keskusele mitmekülgset kompetentsi ja lisavõimekust, et toetada Teekaardi programmi edukat elluviimist. RSKTK kanti Eesti teadustaristu teekaardi objektide nimekirja 2010. aastal ning kuulub alates 2021. aastast Eesti Teadusagentuuri rahastatavasse tuumiktaristu loendisse (TT6).
RSKTK missioon on pakkuda kõrgetasemelist teaduslikku ökosüsteemi kliiniliste, prekliiniliste ja veterinaarmeditsiiniliste teadusuuringute läbiviimiseks Eestis. Keskus on professionaalne partner mitmesugustele huvigruppidele, sealhulgas ettevõtetele, riigiasutustele, raviasutustele ja teadusorganisatsioonidele, aidates viia läbi Eesti ühiskonna arenguvajadusi toetavaid tervisealaseid teadus- ja rakendusuuringuid. RSKTK tagab teadustulemuste kättesaadavuse ja nõustab huvigruppe teaduspõhise innovatsiooni edendamisel terviseuuringute valdkonnas.
Prekliiniliste uuringute läbiviimiseks rajati Tartu Ülikoolis esimese finantseerimisperioodi käigus kaasaegse sisustusega Siirdemeditsiinikeskus koos Katseloomakeskusega, mis keskendub haiguste loommudelitele ja in vivo visualiseerimisele. Eesti Maaülikoolis on terviseuuringute fookus koondunud Veterinaarmeditsiini ja Loomakasvatuse Instituuti (VLI), mis on ainus veterinaarmeditsiini õppe- ja teadustöö keskus Eestis.
RSKTK taristu toetab nii alus- kui rakendusuuringuid, pakkudes nüüdisaegseid teenuseid ja avatud teadustaristut Eesti teadlastele ning rahvusvahelistele partneritele. Välja on arendatud terviklik teenuste ja kompetentside pakett kliiniliste ja prekliiniliste teadusuuringute läbiviimiseks, pakkudes uuringumeeskondadele tuge kõikides etappides.
Järgneval perioodil liituvad keskuse taristuga Tartu Ülikooli Farmaatsia instituut, TÜK Geneetika ja personaliseeritud meditsiini kliinik, Bio- ja siirdemeditsiini instituut ning Icosagen Cell Factory OÜ. Need täiendused laiendavad keskuse teadusteenuste valikut ja integreeritud taristut.
Katseloomakeskus
Eesti Maaülikool
Tartu Ülikool
Icosagen Cell Factory OÜ