Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Tuumiktaristu

Riiklik siirdemeditsiini ja kliiniliste teadusuuringute keskus (RSKTK) asutati 2010. aastal ning kanti Eesti teadustaristu teekaardi objektide nimekirja. RSKTK missiooniks on kõrgetasemeliste siirdemeditsiiniliste ja meditsiiniliste terviseuuringute tagamine nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Teadustaristu parandab siirdemeditsiiniliste ja meditsiiniliste uuringute Eesti-sisest ja rahvusvahelist konkurentsivõimet, soodustab võrgustumist ja kiirendab teadustulemuste praktilist rakendamist. RSKTK kindlustab prekliinilisteks ja kliinilisteks uuringuteks vajalike tehnoloogiate kättesaadavuse ja kasutajatoe uuringutega tegelevatele arstidele, teaduritele, doktorantidele, arst-residentidele ning uuringumeeskonna teistele liikmetele.

2025. aastast kuuluvad teadustaristu konsortsiumisse Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, SA Tartu Ülikooli Kliinikum ja OÜ Icosagen Cell Factory.

RSKTK üldeesmärk on uuendada ja parandada terviseuuringute kvaliteeti Eestis. Keskus koondab terviseuuringute erinevates valdkondades tegutsevaid teadlasi ning ühendab erinevate meditsiiniuuringute valdkondade pädevusi.

Teadustaristu üksused ja nende roll

Kliiniliste uuringute keskus (KUK) pakub teadlastele igakülgset tuge nii meditsiiniteaduste valdkonna kui ka Kliinikumi sisestele projektidele, aga ka erinevate rahvusvaheliste konsortsiumite, Eesti ja välisriikide kõrgkoolide ja tervishoiuteenuse osutajate ning EL rahastusmeetmete raames toimuvate teadusprojektide administreerimisel ning koordineerimisel.
KUK-i kompetentsi kasutavad teadusprojektide meeskonnad kõikides kliiniliste uuringute (sh ravimiuuringute) ja teadusprojektide läbiviimise etappides, näiteks uuringu protokolli kirjutamisel, uuringus osalejatele suunatud materjalide ettevalmistamisel, taotluste esitamisel ja kooskõlastuste saamisel eetikakomiteelt, Ravimiametilt ja/või Terviseametilt, REDCap tarkvaral põhineva andmebaaside ülesehitamisel ning haldamisel, partnerlepingute koostamisel ja sõlmimisel, uuringute kvaliteedikontrolli tagamisel, monitoorimisel, uuringute eelarve koostamisel ning selle täitmise jälgimisel, aruandluse esitamisel, koosolekute korraldamisel ning protokollimisel jne. KUK panustab süstemaatiliselt ka koolituste läbiviimisse, mis on kohustuslikud kõigile ravimiuuringutes osalejatele, aga ka üldise eetilise ja andmekaitselise hariduse taseme hoidmiseks meditsiinipersonalile laiemalt.

Katseloomakeskus (KLK) ei ole pelgalt suur vivaarium, vaid teadus- ja uurimiskeskus, kus on võimalik läbi viia eelkliinilisi uuringuid, kasutades kaasaegseid käitumiskatsete ja eluskuvamise seadmeid. KLK-ga on seotud ka lokaalsed laborid, mis on spetsialiseerunud loomkatsetest saadud kudede molekulaarbioloogilisteks uuringuteks.

Biomeditsiini osakonna eesmärk on arendada ravimiskriiningute ja -arenduste võimekust.

Farmaatsia instituudi  tuumiklabori ülesandeks on pakkuda ravimiarenduse teemalisi (just ravimvormi ja ravimkandursüsteemide arendamise) arendusprojekte ettevõtluspartneritele nii Eestis kui välismaal.

Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudis on välja arendatud infrastruktuur ja sobiv baas erinevate prekliiniliste suurlooma katsete (kana, küülik, siga, lammas ja teised põllumajandusloomad ning koer ja kass), samuti väikeloomakatsete läbiviimiseks.

Icosagen Cell Factory OÜ moodustas aastal 2024 koos TÜ Kliinikumi ning Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga Rakuravi konsortsiumi. Konsortsiumi eesmärgiks on luua kohapealne kvalifitseeritud infrastruktuur rakuravi teostamiseks ning välja arendada valideeritud protsessid, mis hõlmaksid rakuravimite tootmist, kvaliteedikontrolli ja manustamist patsientidele.

RSKTK on oluline teadustaristu, mis toetab Eesti terviseuuringute arengut ja rahvusvahelist konkurentsivõimet. Keskus tagab vajaliku tehnoloogilise ja teadusliku toe prekliinilisteks ja kliinilisteks uuringuteks, soodustades teadustulemuste praktilist rakendamist ning koostööd erinevate teadusasutuste ja tervishoiuteenuse osutajatega.

Eesti Maaülikool

Vaata siit →

Tartu Ülikool

Vaata siit→

Icosagen Cell Factory OÜ

Vaata siit→

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram