Kas ma peaksin loobuma suitsetamisest?
Tubakatarvitamise arvele tuleb kanda 40% kõikidest südame-veresoonkonnahaiguste, 80% kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ja 30% kõikidest vähijuhtudest. Kopsuvähihaigetest on suitsetajaid lausa 90%.
Tubaka tarvitamine on haigestumiste ja enneaegsete surmade peamine ja seejuures täielikult välditav põhjus. See on ainus riskitegur, mis on võimalik elimineerida kohe, kui inimene lõpetab suitsetamise. (Tervise Arengu Instituut).
Vaata lisaks: https://www.tubakainfo.ee/
Kuidas loobuda suitsetamisest?
Kliinikumis pakuvad tubakast loobumise teemal nõustamist Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsukliinik ja südamekliinik. Eesmärk on toetada tubakast loobumist professionaalse nõustaja abil. Nõustatakse kõiki suitsetajaid või muul viisil nikotiinist sõltuvuses olijaid. Nõustamisteenuse hulka kuuluvad nõuanded, individuaalse loobumis- ja raviplaani koostamine, juhised taasalustamise vältimiseks ja nikotiinsõltuvuse ravi.
Võõrutamine kestab 2‒3 kuud. Mittetarvitajaks loetakse loobuja 12 kuud pärast tubakast loobumist.
Suitsetamisega hakkasin pihta juba keskkooli viimastes klassides. Mida sa seal tööl kabiinis ikka muud teed, olin sisuliselt ahelsuitsetaja. Päevas läks 2 pakki, vahel rohkemgi. Peale tütre sündi ütlesin, et nii, see on nüüd viimane sigaret ja nii ongi. Lihtne! Kõigil see nii lihtsalt ei lähe! Ka mul mingite perioodide järel tuletas organism meelde, et võiksid tulukese põlema panna, aga ei on ei ja nii jäi. VÄINO