Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Minu igapäevane elu haige südamega

Enamasti eeldame, et maailmas on asjad igavesed. Kui juhtub midagi ootamatut (näiteks terviserike), võib tulevik tunduda ebakindel ja hirmutav. Terviseprobleemidega kaasnevad sageli ärevushäired ja/või depressioon ‒ see on loomulik, kuid ka nende raskustega on võimalik tegeleda ja õppida toime tulema.

Igapäevaelus võib olla abi järgmistest nõuannetest:

  • Aktsepteeri seda, mis juhtus. See ei tähenda, et peaksid toimunu pärast rõõmustama, vaid lihtsalt aktsepteeri ‒ on nagu on.
  • Võta aega. Taastumise ajal ei pruugi sa jõuda teha niipalju kui varem. Toimeta jõukohases tempos, väldi ülepingutust, millega võib kaasneda tagasilöök.
  • Küsi abi. Sageli tahavad lähedased aidata, kuid nad ei ole mõtetelugejad ega pruugi teada, millist abi sa vajad. Räägi oma vajadustest selgelt ja otsekoheselt.
  • Otsi uusi võimalusi. Võib-olla sa ei saa teha kõike nii, nagu varem. Sa võid tunda seepärast kurbust, kuid võib-olla saad sa seda teha lihtsalt teisel moel või leiad mõne uue tegevuse, mida sa varem proovinudki ei ole?
  • Tee esmaabi ABC-plaan. Võta väike paber ja pane sinna kirja, mida võiksid teha või kellele helistada, kui tunned end halvasti, nt “Mine jalutama”, “Helista õele” jne.
  • Tee plaan stressiga toimetulekuks. Vahel võib olukord olla tavapärasest keerulisem. Õpi märkama, millal stressitase tõuseb ning tee plaan, kuidas ennast selles olukorras aidata ‒ abi võib olla näiteks hingamisharjutustest või looduses jalutamisest.
  • Pane kokku lugu, mida sul on lihtsam rääkida. Sinult võidakse tihti küsida, mis juhtus. Juhtunu meenutamine võib olla kurnav, seega on hea, kui sul on sellistele küsimustele vastamiseks valmis lühike ja mitte liiga detailne tekst.
  • Anna endale aega. Juhtunu aktsepteerimine ja sellega elama õppimine võtab aega. Vahel võtab see nädalaid, vahel kuid.

Igati õige! Me soovime taastumist väga kiiresti ja kohe! Me ei anna aru endale, et taastumine võtab aega, mõnikord väga palju aega. KARL

Üks reegel on ilmne - terviseriket (haigust) on lihtsam ära hoida, kui hiljem selle tagajärgedega tegeleda.

Ennetavad tegevused me unustame tihti ära!

  • Suhtle inimestega. Vahel aitab, kui saad suhelda inimestega, kellel on sinuga sarnased kogemused, näiteks taastusravirühmas.
  • Loo rutiin. Kindel päevakava võib aidata tuua ellu stabiilsust.
  • Ära tee suuri muudatusi. Kui võimalik, siis lükka suurte muudatuste (nt tööleminek, elukohavahetus) tegemine pisut edasi, kuni on rohkem teavet, millised otsused oleksid sulle parimad.
  • Väldi alkoholi ja meelemürke. Mõnikord võib tunduda, et alkohol aitab juhtunuga toime tulla, kuid see võib põhjustada depressiooni ja teisi terviseprobleeme.

Väide on igati õige, aga inimesed sellesse ei usu! Ma ei tea ühtegi teaduslikku uuringut, mis ütleks, et alkohol ja narkootikumid aitavad probleeme lahendada ja tervist parandada! GAABRIEL
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram