Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Kuidas toime tulla ärevuse või masendusega?

Tunded on osa inimeseks olemisest. Vahel on need tunded meeldivad, vahel aga häirivad ja ebameeldivad. Tervisemured tekitavad sageli ärevust ja depressiooni. Ärevus ja depressioon esinevad tihti koos, kuid võivad olla ka eraldi.

Ärevusele on iseloomulik pingetunne (nii vaimselt kui kehaliselt), rahutus, muretsemine, hirm. Depressiooni märgid on sageli kurvameelsus, lootusetuse ja väärtusetuse tunne, enesesüüdistused, huvi kadumine varem meeldinud tegevuste vastu.

Sarnaseid tundeid kogevad meist paljud, kuid kui need kestavad nädalaid ja kuid ning takistavad sul elada sel viisil, mis pakuks rahulolu, on mõistlik olukorra muutmiseks midagi ette võtta.

See, milliseid emotsioone me tunneme, on tihti seotud sellega, mida me mõtleme ning sellega, mida me teeme (kuidas käitume).

Ärevusele on iseloomulik ettepoole mõtlemine ja ohtude ennustamine tulevikus. Ärevus võib meid panna vältima ohtlikuna tunduvaid olukordi ning seeläbi elu piirata. Näiteks kui mu peas on mõte, et võib tulla uus infarkt, ei julge ma sõbraga kalale minna, sest järvel oleks arstiabi kaugel. Vahel on abi sellest, kui võtta vastu väljakutsed ning teha midagi, mis tekitaks sinus väikest ärevust ‒ nii saad teada, kas see, mida kartsid, tõesti juhtub või juhtus midagi muud?

Depressiooni puhul mõtleme rohkem olnule ning vigadele, mida oleme minevikus teinud. Depressioonis olles on raske tegutsema hakata, hoiame rohkem omaette ning veedame aega kurbade mõtete seltsis. Kas see aitab meeleolu parandada? Ilmselt mitte, pigem oleks abi sellest, kui võtaksid plaani teha iga päev üks tore tegevus, olgu selleks siis näiteks füsioterapeudi näidatud paari harjutuse läbitegemine, koogi küpsetamine või duši all käimine.

Internetist võib leida head ja kasulikku lugemismaterjali (nt peaasi.ee). Kui üksi on raske, saab pöörduda kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Ärevuse ja depressiooni puhul saavad paljud inimesed abi psühhoteraapiast. Psühhoteraapia tähendab regulaarseid vestlusi psühholoogiga ning üheskoos planeerides samm-sammult muutuste tegemist oma igapäevaelus. Häirivaid tundeid ei ole võimalik elust välja lõigata, kuid on võimalik õppida nendega paremini toime tulema.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram