Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Vee tarbimine

Kui palju on piisavalt palju vett?

Parim jook toidu kõrvale ja janu kustutamiseks on vesi.

Enamiku tarbitavast veest saame toiduga. Vee, mineraalvee või puuviljatee osakaaluks võiks jääda ligikaudu 1–1,5 liitrit vett päevas, eakamatel inimestel on see 2–4 klaasi (1 klaas = 200 ml) päevas. See soovituslik vee hulk hõlmab endas ka vee kogust, mida jood ravimi võtmisel.

Vee tasakaalu säilitamine kudedes on aluseks, et hoida ära südamepuudulikkust põhjustavaid muutusi südames.

Tähtis on pöörata tähelepanu iga päev tarbitava vedeliku kogusele.

Sageli me joome liiga vähe, mille tulemusel suureneb naatriumi kontsentratsioon ja keha püüab vett kokku hoida, aktiveerides seeläbi protsesse näiteks vererõhu tõusuga, mis omakorda mängib rolli südamelihase infarkti tekkimisel. Vedelikupuuduse tõttu väheneb ka kehamass 2% või rohkem. Seeläbi tekivad negatiivsed muutused meeleolus, suureneb väsimus ja kiireneb pulss.

Rohket vedelikutarbimist tuleb samuti jälgida. Liigse vee tarbimisel koguneb vedelik kopsudesse, maksa, veresoontesse ja keha kudedesse, mis võib väljenduda hingamisraskuste ja tursetena.

Kasutage kehavedeliku hindamiseks uriini värvi – normi järgi on see helekollane, vedelikupuuduse korral tumekollane ja värvitu uriin on liigse vedeliku tarbimise tagajärg.

Ravimitest võivad vedeliku tasakaalu organismis häirida diureetikumid – sellised on näiteks vererõhuravimid ja südamepuudulikkuse ravimid. Konsulteeri päevase soovitusliku vedeliku koguse osas kindlasti taastusravi meeskonnaga.

Kumb on tervislikum ‒ kas mahl või mahlajook?

Mahlas on mahlasisaldus alati 100%, mahlajoogis on see määramata. Seega võib mahlajoogis olla mahla sisaldus vaid umbes 5%, ülejäänud on vesi ja suhkur. Ka kodus valmistatud mahla võiks suhkrusisalduse vähendamiseks veega lahendada.

Võrreldes mahla ja mahlajookidega on värsketes viljades toit- ja kiudainete sisaldus suurem ning suhkrusisaldus väiksem. Eelista ise tehtud mahla ning puu- ja juurvilju.

Kasutatud materjal: Pitsi T, Zilmer M. Söömise ja liikumise soovitused eakamatele. Tallinn: Tervise Arengu Instituut; 2021. https://www.tai.ee/sites/default/files/2021-06/soomise%20ja%20liikumise%20soovitused%20eakatele_veeb_1.pdf

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram