Mida peaksid teadma toidulisandite kohta: vitamiinid ja mineraalid südamehaige toidulaual
Mida mitmekesisemalt süüa, seda kindlamalt saab kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte toidust. Kuigi E-, C- ja mõningaid B-vitamiine seostatakse südamehaiguste riski vähenemisega, ei saa toidulisandite kasutamist soovitada, kuid saame kindlalt soovitada toitainerikkaid toite.
Siiski on üks vitamiin, millele peaks pöörama suuremat tähelepanu.
See on D3-vitamiin, mida ei ole võimalik toidust (parimad toiduallikad on kala, munad, maks, rikastatud piimatooted) piisavas koguses saada ning seda tuleb kindlasti võtta toidulisandina. D3-vitamiin aitab kaltsiumit paremini omastada, tagades seeläbi tugevamad luud. Samuti on seda vaja immuunsuse toetamiseks ning normaalseks vere hüübimise ja südametegevuse tagamiseks.
Pea meeles ‒ oma immuunsüsteemi saad tugevdada eelkõige mitmekülgse tervisliku toitumise, piisava kehalise aktiivsuse, hea une ja vähema stressiga, mitte toidulisanditega!
Enne kui hakkad tarvitama vitamiinide ja mineraale toidulisandina:
- pea alati nõu arstiga, kui kasutad toidulisandit või kui kaalud toidulisandi kombineerimist tavapärase raviga;
- pea meeles, et nagu tavalised ravimid, võivad toidulisandid põhjustada kõrvaltoimeid ja vallandada allergilisi reaktsioone;
- pea meeles, et kõrvaltoime või koostoime mõne teise ravimi või toidulisandiga võib esile tuua teisi terviseprobleeme.
Viis parimat vitamiinide ja mineraalide kombinatsiooni, südametervise seisukohalt.
- B6-vitamiin koos magneesiumiga, et tugevdada oma südame tervist.
Pähklites ja seemnetes leiduv mineraalne magneesium võib aidata reguleerida vererõhku ja hoida regulaarset südamerütmi. Sellel võimsal mineraalil on sõbraks vitamiin B6, mis aitab kehal magneesiumi omastada.
Magneesiumi tarbimise suurendamiseks söö lisaks pähklitele näiteks spinatit. Selleks, et saada rohkem B6-vitamiini, eelista kuumtöötlemise asemel kõrge toitainesisaldusega toortoitu (näiteks banaane).
- Naatrium ja kaalium töötavad käsikäes, aidates koos vererõhku reguleerida.
Söö suurema kaaliumisisaldusega köögivilju, nagu ubasid ja spinatit.
- Tarbi piisavalt D-vitamiini ja magneesiumi.
D-vitamiin aitab reguleerida vererõhku, tugevdab immuunsüsteemi, kuid vajab selle toimimiseks magneesiumi abi. Head D-vitamiini allikad on kala ja piim; head magneesiumiallikad mandlid, spinat ja oad.
- Raud koos C-vitamiiniga on abiks rauavaegusaneemia ennetamisel.
Raud on oluline mineraal, mängides rolli punaste vereliblede tekkes. Kui sa ei saa toidust piisavalt rauda, aitab C-vitamiini lisamine. Lisa oma menüüsse tsitrusviljad, marjad ja paprika.
- Söö B6- ja B12-vitamiini koos folaadi ehk B9-vitamiiniga, et vähendada südamehaiguste riski.
B6-vitamiini leiad spinatist, munadest, linnulihast. Piim sisaldab vitamiini B12. Parimateks folaatide allikateks on pärm, kaunviljad, brokoli, lehtkapsas, spinat, pähklid, seemned, peet, muna, leib, paprika, kaalikas, lillkapsas, redis, maasikad.