Iga aastaga väheneb kehalise aktiivsuse roll nii tööl kui koduses elus. Samal ajal on suurel määral kasvanud energiarikaste toiduainete kättesaadavus ja tarbimine.
1. Kui sa istud liiga palju, aeglustub ainevahetus ja tekib ülekaal.
Normaalne kehamassiindeks (KMI) on 18,5–24,9. Südame-veresoonkonnahaiguste ja paljude teiste haiguste risk tõuseb oluliselt, kui inimese KMI ületab 27. Kui KMI on üle 30, loetakse seda rasvumiseks. Rasvumine on olukord, kus keha rasvasisaldus on suurenenud sel määral, et halvendab tõsiselt sinu tervist.
Seepärast on vaja olla energia kulutamisel teadlikum ja aktiivsem ning regulaarne liikumine peab kujunema üheks elustiili osaks. Uuringute põhjal on leitud kindlad seosed vähesest kehalisest aktiivsusest (istuvast eluviisist) põhjustatud südame-veresoonkonnahaiguste ja nendesse suremuse vahel.
2. Mis on KMI, kuidas seda arvutada.
Kehamassiindeks ehk KMI (inglise keeles body mass index ehk BMI), mis näitab inimese kaalu ja pikkuse suhet. Väljendit kasutatakse rasvumise määramiseks ning südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski hindamiseks.
https://tap.nutridata.ee/et/kalkulaatorid?tab=0
3. Mida rohkem sa istud, seda tõenäolisem on, et ka kroonilised valud süvenevad
Krooniline valu on pikka aega, üle kolme kuu kestnud valu ja millega tihti kaasnevad ka muud sümptomid: väsimus, unehäired, isutus, meeleoluhäired.
https://www.kliinikum.ee/patsiendiinfo-andmebaas/pusiv-valu/