Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Seitse võimalust olla tervem pärast südamelihase infarkti

  1. Püüa võimalikult kiiresti hakata suurendama kehalist aktiivsust.
    • Kui sa ei alusta kohe pärast haiglast naasmist tegutsemist, võid muutuda kiiresti jõuetuks, mis pikendab sinu taastumisprotsessi veelgi.
    • Pärast haiglast naasmist alusta igapäevastest asjadest ‒ näiteks söögitegemine või isegi väiksem koristamine on suurepärased võimalused kehalise aktiivsuse suurendamiseks.
    • Aias tegutsemine on ka üks hea võimalus leidmaks sobivaid kehalisi tegevusi vastavalt sinu enesetundele (lillede lõikamine, marjade korjamine). Alustuseks võiks sul olla keegi, kes aitaks raskema tegevuse juures, kuni su võimekus paraneb.
  2. Püüa alustada igapäevaste regulaarsete jalutuskäikudega kõnniaega järk-järgult pikendades.
    • Olenemata kehalisest võimekusest peaksid püüdma teha vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega treeningut nädalas, 30 minutit viis korda nädalas või natuke üle 20 minuti iga päev.
  3. Püüa olla aktiivne iga päev.
    • Infarkti järgne taastumine või näiteks kohanemine uute ravimitega võtab aega. Sul võib kaduda söögiisu või tekkida probleeme une kvaliteediga ning sa tunned ennast väsinuna. Taastusravi meeskond soovitab leida jõukohase koormuse igaks päevaks, mitte ei pingutaks ühel päeval ülemäära ja järgmisel päeval ainult taastuks (puhkaks).
  4. Võimaluse korral osale südamehaigete taastusravi rühmas.
    • Treenides kogenud füsioterapeudi järelevalve all, oled kindlasti parimal moel hoitud, mis annab sulle kindlustunde ja turvalisuse igapäevatoimingute tegemisel.
    • Rühmatreeningul osalemine annab sulle motivatsiooni ja kindlustunde.
  5. Loobu suitsetamisest.
    • Suitsetamisest tuleb kohe loobuda. Vajaduse korral otsi abi spetsialistidelt.
  6. Muuda oma toitumisharjumusi.
    • Kus sa oled saanud teada oma riskitegurid, nagu ülekaal, kõrge vererõhk, veresuhkur või kõrge kolesteroolitase, siis muuda oma toitumisharjumusi. Toitumisspetsialisti juhendamisel on kergem rajal püsida. Riskitegurite mõjutamisega saab korduvat infarkti ennetada.
  7. Mõtle läbi, kas saad naasta oma töökohale.
    • Millised on sinu kohustused ning kehaline koormus ja stressifaktor töökohal? Endiste harjumuste juurde naasmine võib viia korduva, isegi surmava infarktini. Konsulteeri oma tööandjaga ja töötervishoiuarstiga, et kohandada töö sinu võimetele vastavaks ning suurendada töö füüsilist ja vaimset koormust järk-järgult, vastavalt sinu taastumisele.

Töötama peaks selleks, et elada, mitte vastupidi. Ükski töö ei ole seda väärt, et selle nimel surra. Patsient peaks julgema neid otsuseid teha, kuni on veel võimalus. KALLE
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram