Tartu Ülikooli Kliinikumi südamekliinikus on olemas kõik tänapäevased võimalused südame- ja veresoonte haiguste tuvastamiseks ning jälgimiseks. Altpoolt leiate meie peamiste uuringute lühikirjeldused.
EKG on kõige tavalisem südameuuring. Elektrokardiogrammi ehk “südamefilmiga” saab registreerida südame töötamise käigus seal tekkivat elektrilist aktiivsust. EKG näitab südame rütmi ja löögisagedust ning annab kaudseid vihjeid südamelihase verevarustushäirete jt südameprobleemide kohta. EKG tegemine on valutu ja ohutu. Teil palutakse paljastada oma ülakeha ja jäsemed, et asetada nahapinnale südame tööd jälgivad elektroodid. Uuringu ajal palutakse Teil rahulikult selili lamada. Uuring kestab vaid mõne minuti ega eelda Teilt spetsiaalset ettevalmistust. Uuringu vastuse saate teada kohe.
Transtorakaalne ehk rindkerekaudne ehhokardiograafia (TTE) on tihti üks esimesi uuringuid, mis mistahes südame- või veresoonte haiguse kahtlusega patsiendile tehakse. Patsiendile ja meedikule annab see uuring hindamatut infot südamekambrite ja -klappide ehituse ja talitluse kohta ning vere liikumise kohta läbi südame. Tegemist on valutu, veretu ja kiirgusvaba uuringuga, mis seisneb südamest videoklippide salvestamises rindkere pealt ultraheli anduri abil. Uuringu ajaks palutakse Teil paljastada ülakeha ning lamada külje peal või seljal rahulikult u 30 min. Rindkerele asetatakse ka EKG elektroodid, et sünkroniseerida videoklipid EKG-ga. Pildikvaliteedi tõstmiseks kaetakse andur ultraheli geeliga, mille saab pärast uuringut kehalt paberiga hõlpsasti ära pühkida. Uuringu vastuse saate teada mõne päeva pärast, sest salvestatut tuleb järeltöödelda. Uuring ei eelda Teilt spetsiaalset ettevalmistust.
Transtorakaalne stress-ehhokardiograafia sarnaneb tavalisele rindkerekaudsele uuringule, ent videoklipid südamest salvestatakse füüsilise koormuse, täpsemalt jalgrattasõidu ajal ja vahetult selle järgselt. Stress-ehhokardiograafiat tehakse koormuspuhuse südameprobleemi kahtlusega patsiendile juhul, kui tavaline rahuoleku ehhokardiograafia jääb väheinformatiivseks.
Juhtudel, mil transtorakaalse ehhokardiograafia pildikvaliteet jääb tehnilistel põhjustel ebapiisavaks, võidakse patsiendi nõusolekul teostada transösofageaalne ehk söögitorukaudne ehhokardiograafia (TEE). Näiteks saab söögitorukaudsel uuringul täpsemini hinnata trombe südamekambrites. Videoklipid südamest registreeritakse sel puhul patsiendi söögitorusse sisestatud ultraheli sondi abil. Tegemist on veretu ja kiirgusvaba, “mõõganeelamist” meenutava uuringuga, mis eeldab Teilt spetsiaalset ettevalmistust. Uuring kestab umbes 30 minutit. Uuringu vastuse saate teada mõne päeva pärast.
Vaata põhjalikumalt SIIT.
Holter-monitooring on uuring, mis võimaldab haiglasse jäämata salvestada patsiendi EKG-d pikema aja jooksul kui tavaline EKG, tavaliselt 24-48 h jooksul. Holter-monitooringut tehakse erinevate rütmihäirete tuvastamiseks, jälgimiseks ja ravi efektiivsuse hindamiseks. Uuringu teostamiseks paigaldatakse patsiendi rindkerele kleebitavad EKG elektroodid, mis on juhtmeidpidi ühendatud kaasaskantava, mobiiltelefonist veidi suurema registreerimisseadmega. Viimane kinnitatakse vööle riiete alla. Teil palutakse seadme paigaldamise järgselt jätkata oma tavapärase eluga ning märkida kaasaantud päevikusse üles oma tegevused ja südamekaebused. Seadet märjaks teha ei tohi ning hoiduda võiks suurest füüsilisest pingutusest. Registreerimise järgselt palutakse Teil seadme eemaldamiseks uuesti südamekliinikusse pöörduda. Sellele järgneb salvestatu analüüs meediku poolt. Uuringu vastuse saate teada mõne päeva pärast.
Vererõhu ööpäevane monitooring on uuring, mis võimaldab u 24 h jooksul teha vererõhu korduvmõõtmisi väljaspool arstikabinetti patsiendi tavalise elurütmi juures. Seda uuringut tehakse peamiselt kõrgvererõhktõve diagnoosimiseks ning ravi tõhususe hindamiseks, samuti nö valge kitli sündroomi välistamiseks. Uuringu teostamiseks paigaldatakse Teie õlavarrele vererõhumansett, mis on juhetpidi ühendatud riiete alla vööle kinnitatava mobiiltelefonist veidi suurema registreerimisseadmega. Päevasel ajal mõõdab seade automaatselt vererõhku 30 minuti tagant, öisel ajal 60 minuti tagant. Mõõtmise hetkel palume Teil olla paigal ning lõdvestuda. Vältida tuleb seadme märjakssaamist. Registreerimise järgselt palutakse Teil seadme eemaldamiseks uuesti Südamekliinikusse pöörduda. Sellele järgneb salvestatu analüüs meediku poolt. Uuringu vastuse saate teada mõne päeva pärast.
EKG koormustest koormus- ehk liikurrajal võimaldab hinnata patsiendi südametööd füüsilise koormuse ajal. Seda uuringut tehakse erinevate südamehaiguste diagnoosimiseks, jälgimiseks ja ravisekkumiste ajastamiseks kas haiglas või polikliinikus. Tegemist on valutu, veretu ja kiirgusvaba uuringuga, mille raames hinnatakse reaalajas patsiendi südametöö parameetreid (nt kaebused, koormustaluvus, vererõhk, südame elektriline aktiivsus) täpselt doseeritud ja järjest tempokama kõnni ajal liikuval lindil. Kui Teil esinevad liikumisprobleemid, teavitage oma arsti või õde neist aegsasti. Sellisel juhul võib olla mõistlikum valida teistsugune koormustest. Palume Teil uuringupäeva hommikul võtta oma tavapärased ravimid, kui pole antud erisoovitusi. Kolm tundi enne uuringut pole mõistlik tugevalt süüa, kuid kerge eine ja vedeliku tarvitamine on lubatud. Uuringu ajaks palutakse Teil paljastada ülakeha (rinnahoidja on lubatud), et paigaldada sinna kleebitavad EKG elektroodid. Ümber õlavarre asetatakse vererõhumansett. Pärast füüsilist sooritust hinnatakse organismi taastumist. Vastuse saate teada kohe peale uuringut. Uuring kestab ligikaudu 30 minutit. Soovitavad on liikumissõbralik riietus ja jalanõud. Pärast uuringut on võimalik end soovi korral pesta, käterätikut pole tarvis ise kaasa võtta.
Selle uuringuga hinnatakse südamelihase verevarustust füüsilise koormuse ajal. Tegemist on kombinatsiooniga kahest uuringust: 1. EKG-koormustest koormusrajal (link) 2. südamelihase verevarustuse kuvamine veeni süstitud radioaktiivse aine abil ehk stsintigraafia. Uuringuga kaasnev radioaktiivse kiirguse doos on suhteliselt väike. Uuringut saab teostada haiglasse jäämata, kuid koos ooteaegadega kestab see 4-6 tundi. Uuring eeldab Teilt teatavat ettevalmistust. Uuringu vastuse saate teada umbes nädala pärast.
Selle uuringuga hinnatakse südamelihase verevarustust farmakoloogilise koormuse ajal, st kasutades ravimit adenosiin, millega simuleeritakse füüsilist koormust. Uuring adenosiiniga on eelistatud just piiratud liikumisvõimega patsientide puhul. Tegemist on kombinatsiooniga kahest uuringust: 1. EKG-koormustest adenosiiniga 2. südamelihase verevarustuse kuvamine veeni süstitud radioaktiivse aine abil ehk stsintigraafia. Uuringuga kaasnev radioaktiivse kiirguse doos on suhteliselt väike. Adenosiin põhjustab paljudel patsientidel kergeid kõrvaltoimeid nagu näoõhetus, ebamugavustunne rinnus, peavalu, kuid need on enamasti lühiajalised ning mööduvad adenosiini manustamise katkestamisel. Uuringut saab teostada haiglasse jäämata, kuid koos ooteaegadega kestab see 4-6 tundi. Uuring eeldab Teilt spetsiaalset ettevalmistust. Uuringu vastuse saate teada umbes nädala pärast.
Südame magnetresonantstomograafiat (MRT) kasutatakse paljude südamehaiguste, näiteks südame isheemiatõve, südamelihase põletiku, südamepuudulikkuse, diagnoosimiseks ja jälgimiseks. Tegemist on valutu, veretu ja kiirgusvaba uuringuga, mis viiakse läbi spetsiaalse MRT seadmega. Viimane meenutab väliselt kompuuteruuringute tegemise seadet, ent kasutab tugevat magnetvälja ja raadiolaineid. Uuringut saab teostada haiglasse jäämata. See kestab kuni 1,5 tundi ning eeldab Teilt teatavat ettevalmistust. Uuringu vastuse saate teada umbes nädala pärast.
Uuringu infoleht asub SIIN.
Südame stress-perfusiooni uuringut kasutatakse südame isheemiatõve või selle kahtlusega patsientidel südamelihase verevarustuse ehk perfusiooni hindamiseks. Tegemist on valutu, veretu ja kiirgusvaba uuringuga, mis viiakse läbi spetsiaalse MRT seadmega. Viimane meenutab väliselt kompuuteruuringute tegemise seadet, ent kasutab tugevat magnetvälja ja raadiolaineid. Uuringu ajal süstitakse Teile veeni ravimit adenosiin, mis simuleerib füüsilist koormust. Adenosiini toimel eristuvad piisava ja ebapiisava verevarustusega alad südamelihaskoes paremini. Adenosiin põhjustab paljudel patsientidel kergeid kõrvaltoimeid nagu näoõhetus, ebamugavustunne rinnus, peavalu, kuid need on enamasti lühiajalised ning mööduvad adenosiini manustamise katkestamisel. Uuringut saab teostada haiglasse jäämata. See kestab kuni 1,5 tundi ning eeldab Teilt spetsiaalset ettevalmistust. Näiteks ei tohi Te 12 tundi enne uuringut tarbida kofeiini. Uuringu vastuse saate teada umbes nädala pärast.
Kompuutertomograafia on röntgenkiirgust kasutav uurimismeetod, mis võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumilisi kujutisi. Südame KT-d kasutatakse diagnostika- ja jälgimismeetodina paljude südamehaiguste, näiteks südame isheemiatõve ja suurte arterite haiguste puhul, aga ka nt südamekambrite anatoomia hindamiseks enne rütmihäirete ablatsioonravi. Tegemist on valutu ja veretu uuringuga, mis viiakse läbi spetsiaalse KT seadmega. Uuringu täpsuse huvides on enamasti vaja kasutada joodi sisaldavat kontrastainet, mida süstitakse Teile veeni. Uuringut saab teostada haiglasse jäämata. See kestab umbes 30 minutit. Uuring eeldab Teilt teatavat ettevalmistust. Uuringu vastuse saate teada umbes nädala pärast.
Südame pärgarterid on veresooned, mis varustavad südamelihast hapniku ja toitainetega. SKG ehk südame pärgarterite kontrastuuring on haiglas, täpsemalt angiograafia ruumis tehtav uuring, mis võimaldab pärgartereid pildiliselt kuvada. Patsient ja meedikud saavad niiviisi infot, kas pärgarterites on ahenemisi või mitte. Uuringu käigus sisestatakse peen painduv plastiktoru ehk kateeter randme- või reiearteri nõelaga läbistamise järgselt pärgarterite suudmetesse, süstitakse neisse kontrastainet ning seejärel pildistatakse pärgartereid röntgenkiirguse all erinevatest suundadest. Kui pärgarteris tuvastatakse oluline ahenemine, võidakse jätkata ravisekkumisega, mida nimetatakse koronaarangioplastikaks. Mõnikord uuritakse sel uuringul ka südameõõsi või suuri veresooni, nt selleks, et mõõta neis vererõhku. Olete uuringu ajal ärkvel, teil palutakse rahulikult selili lamada. Narkoosi ei rakendata. Uuring kestab u 1 h. Reeglina tuleb Teil selle uuringu teostamiseks paariks päevaks haiglasse jääda. Uuring eeldab Teilt spetsiaalset ettevalmistust.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Kantselei
L. Puusepa 8 ruum E-111
telefon 731 8131