L. Puusepa 8, Tartu
F-korpus, I ja II korrus
Osakonnajuht Rain Paju | vanemarst-õppejõud | tel 731 8454 | rain.paju@kliinikum.ee
Osakonna õendusjuht Kadi Oras | tel 731 8454 | kadi.oras@kliinikum.ee
Osakonna sekretär Evelin Pintson | tel 731 8454 | evelin.pintson@kliinikum.ee
Rütmihäirete osakonnas diagnoositakse ja ravitakse rütmihäireid mitteinvasiivsete ja invasiivsete uuringutega. Paigaldame südamestimulaatoreid ja pakume nende kodujälgimist. Lisaks teostame perearsti saatekirja alusel 24 tunni vererõhu monitooringut. Meil on pikaajaline kogemus laste ja kaasasündinud südameriketega patsientide rütmihäirete ravimisel. Keerulisematel juhtudel teeme koostööd Skandinaavia ja Soome kolleegidega.
Protseduuride/uuringute lühikirjeldused:
Invasiivne elektrofüsioloogiline uuring on protseduur rütmihäirete diagnoosimiseks. Kohaliku tuimestuse all viiakse reieveeni kaudu kateetrid südamesse ning stimuleeritakse südant, et esile kutsuda rütmihäiret. Rütmihäire leidmisel otsustab arst, kas sama protseduuri käigus saab rütmihäiret ablatsiooniga ravida.
Ablatsioon on invasiivne protseduur, millega ravitakse kiireid rütmihäireid. Kohaliku tuimestuse all viiakse kateeter reieveeni kaudu südamesse ning mõjutatakse kahjustatud kohti südame elektrijuhtesüsteemis.
Kardiostimulaatori sisestamine on invasiivne protseduur, millega ravitakse südame löögisagedust ja rütmi. Kardiostimulaator ja defibrillaator koosneb kahest osast: patarei ja juhtmed. Patarei sisestatakse kohaliku tuimestuse all naha alla ning juhtmed viiakse veresoone kaudu südamesse. Patarei stimuleerib juhtmete kaudu südant ning mõjutab seeläbi löögisagedust ja rütmi.
Rütmivalvur (loop recorder) on väike elektriseade, mis võimaldab püsivalt salvestada südame rütmi. Seda kasutatakse rütmihäire kahtlusel, kui seniste uuringutega pole rütmihäiret leitud. Kohaliku tuimestusega sisestatakse rütmivalvur rindkerele naha alla. Sellel seadmel südamesse minevaid juhtmeid ei ole.
Holter monitor on väike kantav seade, millel on kehale kleebitavad elektrijuhtmed. Seda kasutatakse rütmi ja löögisageduse jälgimiseks ning rütmihäirete tuvastamiseks, kui tavalise kardiogrammiga (EKG) ei ole rütmihäireid leitud. Kui rütmihäired on väga harva esinevad, võib arst kaaluda rütmivalvuri sisestamist.