Üldiseloomustus |
|
Kohanemishäired |
Emotsionaalsete
häiretega kulgev subjektiivne distressiseisund, mis tavaliselt kahjustab isiku
sotsiaalset tegevust ja suutlikkust ning tekib inimese elus olulise muutusega kohanemise
perioodil või stressoorse elusündmuse tagajärjel (sh. raske kehalise haiguse esinemine
või selle võimalikkus).
Stressor
võib tabada
isiku sotsiaalseid suhteid (lähedase inimese kaotus, lahusolek) Stressor võib mõjutada kas ainult indiviidi või ka tema lähigruppi või mõnda suuremat ühiskonnagruppi. Häire tekkes on oluline tähtsus individuaalsel predispositsioonil ja haavatavusel. Kliinilised avaldusvormid on varieeruvad: depressiivne meeleolu, ärevus, ülemäärane muretsemine (või nende segu); Algus on tavaliselt ühe kuu jooksul pärast stressoorse sündmuse või olulise elumuutuse toimumist. Sümptomid ei kesta üle 6 kuu, välja arvatud pikaajaline depressiivne reaktsioon (F43.21).
Kontakte meditsiini- või psühhiaatriaabiga normaalse, kultuuriliselt vastuvõetava kaotusreaktsiooni tõttu, mis ei kesta üle 6 kuu, ei tuleks kodeerida V peatükis (F) vaid XXI peatükis (Z-koodid), nagu Igasuguse kestusega kurbusreaktsioone, mida ei peeta nende avaldumisviisi või sisu poolest normaalseks, tuleks käsitleda eelkõige kohanemishäirete all (F43.22, F43.23, F43.24 või F43.25), samuti neid reaktsioone, mis väljendunud kujul kestavad rohkem kui 6 kuud, F43.21-na (pikaajaline depressiivne reaktsioon). Diagnostilised juhised Diagnoos eeldab seoste hoolikat tundmaõppimist järgnevate punktide (a), (b) ja (c) vahel: (a) sümptomite avaldumisvorm, sisu ja raskusaste; (b) varasem anamnees ja isiksus; (c) stressoorne sündmus, situatsioon või elukriis. Stressori esinemist peaks olema võimalik selgelt kindlaks teha ning peab olema kindel, et häire ei oleks saanud tekkida ilma stressoorse sündmuseta. Kui stressor on suhteliselt nõrk või ajalist seost (peab olema alla 3 kuu) ei ole, tuleks häiret kodeerida mujal, vastavalt esinevatele psüühikahäirete iseärasustele. Sisaldab: kultuuriðokk; kurbusreaktsioon; laste hospitalism. Ei sisalda: lahutamiskartus lapsel (F93.0). Kohanemishäirete kliinilised vormid: F43.20 Lühiajaline depressiivne reaktsioon: mööduv nõrk depressiivne seisund kestusega mitte üle 1 kuu. F43.21 Pikaajaline depressiivne reaktsioon: väheväljendunud depressiivne seisund, mis ilmneb reaktsioonina kestvale stressoorsele situatsioonile, kuid ei kesta kauem kui 2 aastat. F43.22 Segatüüpi ärev-depressiivne reaktsioon: esinevad nii ärevus- kui ka depressioonisümptomid sarnaselt segatüüpi ärevusseisunditele (F41.2; F41.3). F43.23 Muude emotsionaalsete häiretega reaktsioon: sümptomite hulgas on esindatud mitmesugused emotsionaalsed häired, nagu ärevus, depressioonisümptomid, murelikkus, pinge ja viha.Ärevus- ja depressioonisümptomid võivad vastata segatüüpi depressiooniga ärevuse (F41.2, F41.3) kriteeriumidele, kuid need sümptomid ei ole sedavõrd domineerivad, et oleks võimalik diagnoosida mõnda teist spetsiifilisemat depressiivset või ärevushäiret. Seda häirekategooriat saab kasutada lastel, kellel ilmnevad ka regressiivse käitumise nähud, nagu voodimärgamine või pöidlaimemine.F43.24 Valdavalt käitumishäiretega reaktsioon: peamiselt on häiritud käitumine, näiteks kurbusreaktsioon noorukil, mis avaldub agressiivse ja düssotsiaalse käitumisena. F43.25 Segatüüpi reaktsioon: domineerivad nii emotsionaalsed kui ka käitumishäired. F43.28 Muude sümptomitega kohanemishäire |
Äge stressreaktsioon |
Olulise raskusastmega mööduv häire, mis areneb isikul ilma ühegi muu
eelneva märgatava psüühikahäireta vastusena erakordselt tugevale füüsilisele ja/või
psüühilisele stressile ja mis tavaliselt vaibub tundide või päevade vältel.
Stressor on tavaliselt: Ägeda stressreaktsiooni tekkes võivad veel tähendust omada: füüsiline kurnatus orgaanilised faktorid (nt. vanemaealistel) individuaalne haavatavus ja isiku võitlusvõime Sümptomid võivad varieeruda suures ulatuses, kuid tüüpilisemad on: teadvuse mõningane kitsenemine, tähelepanu ahenemine, võimetus ära tunda stiimuleid ja desorientatsioon. isoleerumine ümbritsevast situatsioonist (kuni dissotsiatiivse stuuporini, vt. F44.2) rahutus ja hüperaktiivsus (põgenemine või fuuga) Lisaks esinevad tugevalt väljendunud
Ägeda stressreaktsiooni diagnoosi ei tuleks kasutada mõne teise juba varem esinenud psüühikahäire ootamatu ägenemise korral, v.a. need, mis on esitatud isiksushäiretena (F60). Siiski ei välista varasemas anamneesis esinenud psüühikahäire ägeda stressreaktsiooni diagnoosi. Äge stressreaktsioon sisaldab:
|
Posttraumaatiline stresshäire |
Posttraumaatiline
stresshäire tekib kui hilinenud ja/või protraheeritud reaktsioon erakordselt hirmutavale
või katastroofilisele stressoorsele sündmusele või situatsioonile (nii lühiajalisele
kui ka kestvale), mis põhjustab märgatava distressi peaaegu kõigil inimestel.
Näiteks:
Tüüpilisteks sümptomiteks ja haigustunnusteks on
psühhotraumajärgne latentsiperiood - mõnest nädalast mõne kuuni (kuid väga harva ületab 6 kuud). üldjuhul ei tuleks seda diagnoosi kasutada, kui häire ei ilmne 6 kuu vältel pärast erakordse raskusega traumeerivat sündmust; välja arvatud olukorrad, kus ilmnevad kliinilised nähud on tüüpilised sellele häirele ja teised alternatiivsed diagnoosid ei ole võimalikud (näiteks ärevusseisund, sundseisund või depressioon).Kulg:
|