President Alar Karis tunnustab dr Oivi Uibot ja Reet Tohvret teenetemärkidega (21.02.2025)
Eesti tänab teenetemärkidega inimesi, kelle pühendumus kutsetööle või kogukondlikule tegevusele on oluline osa Eesti tugevuse ja hakkamasaamise loos. „Riigi teenetemärgid meie inimestele ja meie toetajatele välisriikides on kinnitus nendest väärtustest, millele Eesti toetub ja mida oluliseks peab. Avatus ja demokraatia, tarkus ja hoolivus, sihikindlus ja ettevõtlikkus, visadus ja isegi vaprus – need on põhimõtted, mis ühendavad teenetemärkide saajaid,” kirjutas president Alar Karis.
Tartu Ülikooli Kliinikumist pälvivad kõrge tunnustuse dr Oivi Uibo lastekliinikust ning Reet Tohvre psühhiaatriakliinikust.
Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi kavaler dr Oivi Uibo on pühendanud oma elu laste ravimisele, tudengite ja residentide õpetamisele, teadustööle ning oma teadmiste jagamisele täienduskursustel ja koolitustel. Pärast Tartu Ülikooli arstiteaduskonna cum laude lõpetamist, spetsialiseerus ta laste gastroenteroloogiale. Doktoritöö kaitses ta selles valdkonnas 1994. aastal. Dr Uibo on vanemarst-õppejõud nii Kliinikumi lastekliinikus kui ka toitmisravi keskuses, tegeledes igas vanuses laste erinevate seedetraktiprobleemidega ja ka laste toitmisravi vajavate tervisemuredega. Dr Uibo on olnud ka üks Kliinikumi toitmisravi keskuse loojatest ning Eesti Tsöliaakia Seltsi loojatest. Lisaks arstitööle on dr Uibo südameasjaks õppejõu töö. Ta õpetab ja juhendab Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise meditsiini instituudi lastekliiniku kaasprofessorina tulevasi kolleege laste gastroenteroloogia erialal. Tema sügav huvi on olnud ka teadustöö, milles olulisim teema on tsöliaakia erinevate kliiniliste avaldumisvormide iseloomustamine, esinemissageduse muutuse järjepidev uurimine, erinevate seroloogiliste sõeltestide väljatöötamine, tsöliaakia tekkemehhanismide ja riskifaktorite ning tsöliaakiaga koosesinevate haiguste autoimmuunmehhanismide uurimine.
Kommentaar, dr Oivi Uibo: Olen südamest väga tänulik tunnustuse üle! Kõigis minu tegevustes pean ma väga oluliseks koostööd oma töökaaslastega Kliinikumis ja Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas, kellega seda tunnustust jagan! Suur tänu teile, minu armsad kolleegid, nii töörõõmude kui ka töömurede koosjagamise ja üksteisele toetuse eest!
Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi pälviv Reet Tohvre on ametis Kliinikumi psühhiaatriakliiniku õendusjuhina. Ta on olnud aastaid vaimse tervise valdkonna arengute algataja ja läbiviija – tema eestvedamisel rajati laste ja noorukite vaimse tervise keskused Lõuna- ja Ida-Eesti maakondadesse, kus patsiendi esmase vastuvõtmise roll on vaimse tervise õdedel. Õdede rolli võimestamine on olnud Reet Tohvre südameasjaks aastaid, nagu ka õenduse kvaliteedi ja õdede pädevuse arendamine. Ta on olnud vaimse tervise õdede elukutse populariseerija ja leidnud lahendusi õendustöötajate nappuse leevendamiseks Kliinikumis.
Hinnatud lektorina lööb ka kaasa õdede koolitamisel Tartu Tervishoiu kõrgkoolis ja Tartu Ülikooli peremeditsiini instituudi õendusteaduse osakonnas. Agressiooni vähendamist psühhiaatriaosakondades ja de-eskalatsioonitehnikaid on ta õpetanud pea kõikides Eesti psühhiaatriakliinikutes.
Reet Tohvre on aidanud käivitada psühhomeetriliste mõõdikute töörühma ja olnud algatajaks MINI neuropsühhiaatrilise intervjuu kasutusele võtmisel, mis on mõlemad saanud iseseisva vaimse tervise õe töö nurgakivideks. Uuteks väljakutseteks on raviteekondade projekt psühhiaatriakliinikus ja mitme uue osakonna töö käivitamine.
Kommentaar, Reet Tohvre: Olen väga tänulik saadud tunnustuse eest. Üllatus oli muidugi suur, sest selliseks sündmuseks ei oska ju kuidagi valmis olla.
On suur au olla selles tunnustatute nimekirjas ning rõõmu teeb, et koos minuga tunnustati veel kahte vaimse tervise õde. Nii Eda Rembel kui Lenne Rätsep on mõlemad head kaasteelised ja koostööpartnerid.
Mind väga liigutas ja ei olnud varem seda kogenud, kuivõrd saadud tunnustuse üle rõõmustasid mu head kolleegid nii psühhiaatriakliinikust kui Kliinikumist ning teistestki haiglatest. Olge te kõik heade sõnade eest tänatud ning ilma teieta ei oleks seda autasu tulnud. Nimelt olen olnud tööl rollis, kus kõige püsivamad ja olulisemad tulemused tulevad läbi teiste ehk mina õendusjuhina olen püüdnud olla tagasihoidlik teejuht ning seadnud sihte ja loonud tingimusi meie töötajatele, et nemad saaksid oma parima anda. Mul on tunnustamisega üldse selline lihtne suhe – nimelt pean ise enda ja oma tegemiste ja käitumisega rahul olema ja kui olen, siis rohkem tunnustamist ei vaja ega ootagi. Samuti ei keskendu ma ülemäära ebaõnnestumistele – need on elu parimad õppetunnid, tuleb piinlikkus ära tunda ja kogemuse võrra rikkamana edasi minna.
Olen uhke ja tänulik, et olen Kliinikumi töötaja. Ma ei tea mitte ühtegi teist organisatsiooni, kus oleks nii palju väljakutseid, aga ka võimalusi ja tuge. Mulle väga meeldib Kliinikumi üldine lahke, avatud ja koosmeelt otsiv vaim, suurepärased võimalused õppida ja uusi asju katsetada.