Kurgumandlite eemaldamise operatsioonijärgne meelespea

Mandlioperatsiooni järgselt esineb valu tavaliselt kuni 2 nädalat. Valu võib kiirguda ka kõrva. Et söömine oleks valutu, soovitame valuvaigistit võtta võimalusel 30 minutit enne sööki (mitte ületada raviminfol märgitud lubatud ööpäevast annust!). Vt valuravijuhised lisalehel.

Kui märkate süljes verd, heitke rahulikult voodisse, asetage kaelale külma (nt külmakott, mis on lina või käteräti sisse mähitud) ja püüdke verd mitte alla neelata. Kui veritsus kurgust ei taandu paari tunni jooksul või muutub intensiivsemaks, pöörduge lähimasse haiglasse või kutsuge kiirabi. Kui veritsus kurgust on intensiivne algusest peale, pöörduge kohe lähimasse haiglasse või kutsuge kiirabi.

Verejooksu oht haavast püsib kuni kaks nädalat ja seda suurendavad:

  • füüsiline koormus
  • saunas, vannis ja solaariumis käimine, päevitamine, taastusraviprotseduurid.
  • lennureisid, pikemad sõidud autoga.

Mandlihaavale moodustub operatsioonijärgselt algselt valkjas, hiljem kollakas katt, mis võib ajutiselt põhjustada ka halba hingeõhku. Katud irduvad ise, tavaliselt 10.−14. päeval pärast operatsiooni. Kattude esinemise ajal ärge kuristage, loputage ega desinfitseerige kurku. Hambaid peske ettevaatlikult. Liikuge ja rääkige vastavalt enesetundele.

Toit peab esimesel operatsioonijärgsel päeval olema vedel ja jahe (jogurt, jäätis, puljong, kissell, püreesupp, keefir, hapukoor). Edaspidi kahe nädala jooksul pehme ja jahe (juurvilja püreed, püreestatud liha, pudrud). Kahe nädala möödudes võib järk-järgult üle minna tavapärasele toidule. Vältige esimestel nädalatel kuiva ja purulist toitu, kuna haava pinnale sattudes ei eemaldu see kergelt. Samuti ei tohiks süüa klaaskomme ja juua gaseeritud/hapusid jooke. Hoiduge alkohoolsetest jookidest. Taastumise seisukohalt on tähtis piisav vedeliku tarbimine. Hoidke suu niiske, et ennetada põletiku ja kurguvalu teket.

Muud ravimid – kui Te tarvitate verevedeldajad (Marevan, Plavix, aspiriin), konsulteerige nende ravimite tarvitamise osas kindlasti perearstiga. Kui Teil esineb kõrget vererõhku, hoolitsege selle eest, et ei ununeks võtmata igapäevased ravimid.

Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
L. Puusepa 8, C-korpus
Valveõde 731 9783
www.kliinikum.ee/korvakliinik

Koostanud Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
01/2020