Stoomihooldus
STOOM
Stoom on kirurgilisel teel moodustatud ava kõhul, mille kaudu väljaheide või uriin väljuvad kõhule paigaldatud kogumiskotti.
Stoomi rajamine võib olla vajalik näiteks erinevate soolehaiguste korral, kui sool ei ole enam võimeline ise funktsioneerima või on vajalik olnud soole osaline eemaldamine. Sõltuvalt haigusest, mille tõttu stoom tehakse, võib see olla ajutine (st hiljem stoom suletakse) või püsiv.
Stoomi rajamine on inimese jaoks suur muutus ja uue olukorraga kohanemine võtab aega. Stoomi olemasolu kindlasti ei takista aktiivse eluviisi harrastamist.
Sagedasemad stoomitüübid on:
- ileostoom – kõhule on toodud peensoole lõpposa. Väljaheide on vedel, kogus suurem. Esineb suurem oht vedelikupuuduse tekkeks – vajalik tarbida regulaarselt rohkem vedelikku.
- kolostoom – kõhule on toodud jämesool. Väljaheide on tahkem.
Stoomid võivad olla väga erineva suuruse ja kujuga: ümmargused, ovaalsed, nahapinnast kõrgemad, nahaga ühes tasapinnas. Värvuselt on stoom roosakas või punane. Stoomipind on sarnane suu limaskestale olles niiske ja soe. Vahetult peale operatsiooni on stoom turses, kuid aja jooksul turse alaneb ja stoom muutub väiksemaks.
Kuna stoomi ümber pole sulgurlihaseid nagu pärasoolel, siis inimene ei saa kontrollida, millal soolegaas ja väljaheide kogumiskotti tulevad.
TOITUMINE
Kui operatsioonijärgselt on Teil lubatud süüa tavalist toitu, siis stoomi olemasolu otseselt mingeid piiranguid toitumisele ei sea. Samas märkate peagi, et osad toiduained tekitavad rohkem gaase, põhjustavad kõhulahtisust jne. Järgnevalt on toodud ülevaade sagedasematest soolereaktsioonidest toiduainetele.
- Gaasid: brokkoli, gaseeritud joogid, herned, lillkapsas, kapsas, oad, sibul, õlu.
- Mittetäielik seedumine: ananass, juurviljade koored, kapsas, kuivatatud puuviljad, mais, popkorn, puuviljade koored, pähklid, seemned, seened, seller.
- Paksem väljaheide: banaan, juust, kartul, pasta, riis.
- Vedelam väljaheide: ploomimahl, praetud toidud, suure suhkrusisaldusega toidud, vürtsikad toidud.
- Tugevam lõhn: alkohol, brokkoli, herned, kala, küüslauk, muna, oad.
- Tagasihoidlikum lõhn: jogurt, jõhvikamahl, petersell.
PESEMINE
Vesi ei ärrita nahka ega soole limaskesta ja seega ei pea kartma vee või seebi/dušigeeli sattumist stoomile. Duši all võib käia ilma stoomikotita, kuid vannis olles on siiski mugavam kogumiskotiga olla. Arvestama peab sellega, et saunas olles võib kõrge kuumus sulatada lahti koti liimi ning stoomikott võib hakata lekkima.
SEKSUAALELU
Operatsioonist taastumise järgselt ei ole seksuaalelus stoomi tõttu piiranguid. Rääkige oma partneriga stoomist ja andke talle teada, et seksuaalsuhted ei kahjusta stoomi. Kui mingid asendid avaldavad Teie stoomile survet või on ebamugavad, siis vältige neid ja katsetage teisi asendeid.
Et tunneksite end ka lähedastel hetkedel oma kaaslasega mugavalt, kontrollige eelnevalt stoomikotti, et ei esineks leket. Kindlasti tühjendage eelnevalt kogumiskott. Eelistage läbipaistmatut kotti.
STOOMI “PEITMINE”
Teile võib tunduda, et stoom/stoomikott on teistele nähtav ja kuuldav, kuid enamik inimesi siiski ei märka stoomi, kui Te ise sellele ei viita.
Stoomiga harjudes leiate erinevaid viise, kuidas kotti varjatult hoida ja stoomist tulevaid helisid vähendada. Järgnevalt mõned soovitused:
- tehke koostööd stoomiõega, et leida just Teile kõige sobivam stoomikott;
- tühjendage stoomikotti, kui see on umbes kolmandiku osas täitunud – nii ei jää see riiete all välja võlvuma;
- kui tunnete muret stoomikoti tühjendamisel tekkiva lõhna pärast, siis kasutage õhupihusteid, et lõhna vähendada.
TÖÖLE NAASMINE
Sõltuvalt stoomi rajamise põhjusest, võib olla operatsioonijärgselt keelatud raskuste (>5kg) tõstmine 1–2 kuud. Enamasti on haiglaravi järgselt siiski soovitatav kerge kuni mõõdukas füüsiline aktiivsus (jalutamine, kepikõnd). Sõltuvalt töö iseloomust (nt raske füüsiline töö) võib olla vajalik pikem töölt eemalviibimine.
TRENNI TEGEMINE
Operatsioonist taastumise järgselt ei ole stoomi tõttu olulisi piiranguid spordi tegemisel ja võite jätkata nende spordialadega, millega varasemalt tegelesite. Ettevaatlik peab olema kontaktspordi harrastamisel (poks, maadlus, jalgpall), kus on suurem võimalus stoomi vigastada.
Kui kardate, et jooksmisel, ujumisel või mõne muu spordiala harrastamisel hakkab stoomikott lekkima, siis kasutage stoomivööd, mis fikseerib koti kindlamalt. Lisaks on olemas näiteks ujumiseks spetsiaalsed stoomikotid. Sportimise ajal on võimalik kasutada ka nö korke, mis asetatakse stoomiavale trenni ajaks.
REISIMINE
Reisimisel pange stoomitarbed alati käsipagasisse, et vältida ebameeldivat olukorda, kui kohvrid kaduma lähevad. Kindlasti võtke reisile kaasa vähemalt kahekordne varu abivahendeid. Ärge hoidke stoomivahendeid pikalt otsese päiksevalguse käes, sest kuumus võib kogumiskotil/alusplaadil oleva liimi ära sulatada.
KODUNE STOOMIHOOLDUS
Juhul, kui stoomiümbruse nahk puutub pikka aega kokku väljaheitega, siis muutub nahk punetavaks ja valusaks. Seetõttu on tähtis stoomikoti/-plaadi õige mõõt, mis võimaldab nahka hoida puhta ja kuivana.
Allpool on toodud juhised stoomikoti vahetamiseks.
- Eemaldage stoomi alusplaat suunaga ülalt alla ühe käega nahka alla surudes.
- Peske ja kuivatage stoomiümbruse nahk.
- Võimalusel laske nahal kuivada 15–30 minutit enne uue koti asetamist.
- Mõõtke papist näidisplaadi ehk šablooni abil stoomi suurus ja lõigake kääridega siledaservaline stoomi suurusele vastav ava. Antud šabloon jääb kasutusele kuni stoomi muutumiseni.
- Asetage šabloon plaadi tagaküljele ja joonistage pliiatsiga plaadile stoomi suurus.
- Lõigake kõveraotsaliste kääridega plaati ava. Ava serva tuleb sõrmedega pehmendada.
- Kui stoomi ümbruses on ebatasasusi või nahavolte, siis täitke need tihendava pastaga.
- Tehke pastaga ring ümber stoomi ja määrige see niiske sõrmega õhukese kihina plaadi alla jäävale nahale. Kuiva sõrme kasutades kleepub pasta sõrme külge.
- Eemaldage kleepuvalt plaadiosalt kattekile/-paber ja asetage alusplaat stoomile surudes kleepuva osa tihedalt vastu nahka ja tehes sooleava ümber sõrmega ringjaid liigutusi, kuni see on kindlalt nahale kleepunud. Plaat peab jääma stoomi ümber nii, et plaadi ja sooleotsa vahel ei ole näha nahka.
- Eemaldage alusplaadi ülejäänud kattekile/-paber ja siluge see tihedalt vastu nahka. Jälgige, et nahk ei jääks plaadi alla kortsu või volti.
- Kinnitage kogumiskott alusplaadi külge suunaga alt üles.
- Veenduge, et kott oleks korralikult kleepunud ja suletud. Siluge käega üle koti ja ümber stoomi – nii saate kindel olla, et kott ja plaat on naha küljes kindlalt kinni.
- Korralikult peale asetatud stoomikott võib nahal püsida kuni 3 päeva, kuid seejärel tuleks kotti kindlasti vahetada.
Kandke alati endaga kaasas tagavarakomplekti, et võimaliku stoomikoti lekke korral saaksite olukorda lahendada.
MILLAL PÖÖRDUDA ARSTI VÕI STOOMIÕE POOLE
- Stoomi ümber on tekkinud nahakahjustus (punetus, veritsus, haavandumine).
- Stoomi värvus muutub (kahvatu, sinakas).
- Stoomist tekib veritsus, mis ei peetu.
- Stoom läheb turse või tuleb rohkem välja, kui varasemalt oli.
- Stoom vajub nahaservast madalamale.
- Stoomiõe iseseisev vastuvõtt toimub Tartu Ülikooli Kliinikumis, L. Puusepa 8, A-korpuse I korrusel, kabinetis A104 tööpäeviti kell 13.00-15.00. Vastuvõtule registreerimiseks või konsultatsiooniks helistage telefonil 5331 8073.
STOOMITARVIKUTE TELLIMINE
Stoomivahendite tellimine toimub meditsiinitarvikuid ja -seadmeid vahendavate firmade kaudu. Esmase valiku aitab teha stoomiõde.
- AB Medical Group, www.abmedical.ee, telefon 655 2310
- Sanpromed, Welland Medicali esindaja Eestis, telefon 5629 4128
- B. Braun Medical, www.bbraun.ee/ee.html, telefon 677 1200
- Linus Medical, www.linusmedical.ee, telefon 661 9855
Tarvikute tarneaeg on 2–3 tööpäeva, transport on tasuta. Stoomivahendite eest tuleb Teil tasuda 10% (ülejäänu tasub Tervisekassa). Tasumine toimub kas arvega või sularahas kullerile. Stoomivahendite retsept uueneb iga poole aasta tagant. Vahendeid ei pea korraga pooleks aastaks välja ostma, vaid vastavalt vajadusele. Erinevate firmade tooteid võib vastavalt vajadusele kombineerida. Ka Kliinikumi stoomiõe juurest saate vajadusel täiendada oma stoomitarvikute varusid.
Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024