Stereotaktiline biopsia
Stereotaktiline rinnabiopsia on protseduur, mille käigus võetakse rinnast koetükke rinnanäärme röntgenuuringu ehk mammograafia kontrolli all. Stereotaktiline (mitmemõõtmelise kujutisega) protseduur võimaldab ultrahelist täpsemalt määratleda lubjastunud koldeid rinnanäärmes ja seejärel sealt koetükke võtta (biopsia). Biopsia on vajalik diagnoosi kinnitamiseks või välistamiseks. Protseduuri käigus võetud koetükid saadetakse laborisse histoloogilisele uuringule.
Näidustused
- Mammograafial ja ultraheli uuringul leitud kahtlase kolde diagnoosi täpsustamine;
- beniigse (healoomulise) või maliigse (pahaloomulise) rinnahaiguse eristamine;
- põletikulise muutuse eristamine kasvajalisest muutusest.
Protseduuriks ettevalmistus
Kui Te tarvitate verd vedeldavaid ravimeid (nt aspiriin, südameaspiriin, Marevan jm), teavitage sellest arsti. Ärge võtke verd vedeldavaid ravimeid kolm päeva enne protseduuri teostamist. Protseduurile järgneval päeval võite ravimeid edasi võtta nii, nagu Teie arst on soovitanud. Teavitage arsti, kui Teil on esinenud allergiat tuimastusaine suhtes.
Enne uuringut ei tohi ülakehal kasutada deodoranti, kreemi ega parfüümi, sest need võivad mõjutada röntgenpildi kvaliteeti. Protseduuri läbiviimiseks tuleb paljastada ülakeha ja võtta kaelast ehted.
Protseduuri teostamine
Te istute või lamate spetsiaalsel biopsia võtmise toolil. Protseduuri ajal on uuritav rind fikseeritud kahe lameda plaadi vahele nagu mammograafia uuringul. Enne koetüki võtmist rinnapiirkond tuimastatakse, mis teeb kogu protseduuri valutuks.
Jämenõelbiopsial kasutatakse spetsiaalset nõela, mis biopsiapüstoli abil lõikab rinnakoest väikesi koetükke. Koetükkide võtmise käigus on kuulda plaksuvat heli, mida tekitab proovitükkide võtmise seade. Tavaliselt võetakse 3−5 koetükki, mis saadetakse edasi histoloogialaborisse. Hematoomi tekkimist torkekohale loetakse normaalseks.
Protseduuri teostavad väljaõppinud radioloog ja radioloogiatehnik. Protseduur kestab kokku umbes ühe tunni.
Võimalikud tüsistused ja ohud
- Valu,
- allergiline reaktsioon tuimastusainele,
- verejooks või põletik biopsia piirkonnas.
Kodune enesehooldus
- Jätke plaaster torkekohale järgmise päevani.
- Protseduuri päeval ärge minge sauna või vanni.
- Vältige füüsilist aktiivsust 24 tunni jooksul (sportimine, raskuste tõstmine jne).
- Valu korral eelistage paratsetamooli sisaldavaid ravimeid.
- Valu aitab leevendada ka külmakott, mis asetage rinnale riidesse või käterätti mähitult korraga umbes 10 minutiks.
Uuringutulemused
Uuringut läbi viinud radioloog dokumenteerib protseduuri käigu patsiendi elektroonilises haigusloos. Histoloogialabori vastus saabub 8−10 tööpäeva jooksul ning tulemuse saate teada oma raviarstilt või uuringu teostanud radioloogilt kahe nädala jooksul.
Koostaja: radioloogiatehnik Ele Virolainen
2021