Sapipõie eemaldamine
Sapipõis on pirnikujuline organ, mis asub paremal ülakõhus vahetult maksa all. Sapipõis kogub sappi, mida toodetakse maksas.
Koletsüstektoomia on operatsioon, mille käigus eemaldatakse sapipõis. Sapipõie eemaldamine on sageli teostatav operatsioon, mida enamasti tehakse väikeste haavade kaudu (laparoskoopiliselt). Vahel harva toimub sapipõie eemaldamise operatsioon suure haava kaudu avatud meetodil.
Koletsüstektoomia on vajalik enamasti sapikivide tõttu. Teie arst võib soovitada sapipõie eemaldamist veel järgnevatel juhtudel:
- sapipõies olevad kivid põhjustavad kaebusi,
- varasemalt on olnud kivid sapiteedes,
- esineb või on varasemalt esinenud sapipõie äge põletik ehk äge koletsüstiit,
- sapikivid on varasemalt põhjustanud kõhunäärme ägeda põletiku ehk ägeda pankreatiidi,
- sapipõies on suur polüüp või mitmed väiksed polüübid.
Enne operatsiooni
Laparoskoopilist koletsüstektoomiat tehakse üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega ei tunne valu. Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, siis paigaldab anestesioloog Teie hingamisteedesse toru, mille kaudu manustatakse hapnikku ja gaasilisi narkoosiaineid.
Operatsiooni ajal
Laparoskoopilise koletsüstektoomia teostamiseks teeb kirurg Teile 1–2 cm suurused haavad kõhu piirkonda, mille kaudu sisestatakse kõhuõõnde vaatekaamera ja instrumendid sapipõie eemaldamiseks. Operatsioon kestab 45–60 minutit, vahel põletiku ja liidete tõttu kuni 2 tundi.
Kui operatsiooni ei saa teha laparoskoopiliselt, teostatakse avatud operatsioon. Avatud operatsiooni vajadus võib tekkida ka laparoskoopilise operatsiooni käigus.
Avatud koletsüstektoomia korral tehakse umbes 15 cm pikkune haav ülakõhu piirkonda. Operatsioon kestab umbes 1–2 tundi. Operatsiooni lõppedes äratatakse Teid narkoosist üles ja viiakse ärkamisruumi.
Pärast operatsiooni
Laparoskoopilise koletsüstektoomia järgselt lubatakse enamasti koju operatsioonipäeval või sellele järgneval päeval. Täielikuks taastumiseks kulub 1–2 nädalat. Avatud koletsüstektoomia korral viibitakse haiglas 3–5 päeva. Täielik taastumine toimub 4–6 nädala pärast.
Vahetult operatsiooni järgselt soovitatakse pehmet, kerget dieeti. Vältida tuleks raskesti seeditavaid ja rasvaseid toite. Füüsilise koormuse osas (v.a raske füüsiline töö ja treening) olulisi piiranguid ei ole. Kui vahetus operatsioonijärgses perioodis mingi tegevus põhjustab valu, tuleb tegevus katkestada.
Sapipõie eemaldamise järgselt võib tööle naasta 1–2 nädala pärast. Kui tegemist on raske füüsilise tööga, võib olla vajalik pikem töölt eemal viibimine.
Ravi tulemused
Sapipõie eemaldamine enamasti leevendab sapikividest tingitud vaevusi. Samas on oluline teada, et muid tervisehädasid ja vaevusi sapipõie eemaldamine ei paranda. Enamikel inimestel sapipõie eemaldamise järgselt sapikive sapijuhadesse ei teki.
Kuna maks toodab sappi endiselt, siis tavaliselt koletüstektoomia järgselt inimestel seedehäireid ei esine. Sapipõis ei ole normaalseks seedeprotsessiks hädavajalik. Paari esimese nädala jooksul on operatsiooni järgselt soovitav vältida rasvast ja praetud toitu, kuid hilisemas perioodis suuri erinevusi sapipõiega ja sapipõieta inimeste toidulaua valikutes ei ole. Mõnel inimesel võib operatsioonijärgselt esineda kerget kõhulahtisust, kuid enamasti see möödub aja jooksul. Kui Teie seedetegevuses tekib olulisi muutusi või lisanduvad uued kaebused, siis rääkige sellest oma perearstile või kirurgile.
Operatsiooniga seotud riskid
Laparoskoopilise koletsüstektoomia tüsistuste risk on enamasti madal. Tüsistuste risk sõltub patsiendi üldisest tervisest ja operatsiooni põhjusest.
Võimalikud tüsistused on järgnevad:
- haavatüsistused (põletik, verevalum),
- üldanesteesiaga seotud kõrvaltoimed (iiveldus, neelamise valulikkus, peavalu jt).
Väga harva esinevad tüsistused on kõhuõõne organite vigastus (sapiteed, maks, kaksteistsõrmiksool, peensool, jämesool), sapileke kõhuõõnde, verejooks kõhuõõnde.
Head paranemist!
Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024