Ussripiku ehk pimesoole eemaldamine

Ussripik ehk pimesool on sõrmekujuline umbselt lõppev sooleosa, mis asub paremal alakõhus, kus lõpeb peensool ja algab jämesool. Ussripiku eemaldamine ehk apendektoomia on sageli teostatav operatsioon, mis võib olla vajalik ussripiku ägeda põletiku ehk apenditsiidi korral või kui on kahtlus ägedale/kroonilisele apenditsiidile.

Enamasti tehakse ussripiku operatsioon laparoskoopiliselt ehk väikeste haavade kaudu, harva võib vajalik olla avatud operatsioon.

Vahel ägeda apenditsiidi korral operatsiooni ei teostata ja ravitakse haigust antibiootikumidega. Teie kirurg otsustab, milline on parim ravimeetod Teie puhul.

Enne operatsiooni

Laparoskoopilist apendektoomiat tehase üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega tunne valu. Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, paigaldab anestesioloog ehk narkoosiarst hingamisteedesse spetsiaalse toru, mille kaudu manustatakse hapnikku ja gaasilisi narkoosiaineid.

Operatsiooni ajal

Laparoskoopilise apendektoomia teostamiseks teeb kirurg väikesed (1–2 cm pikkused) haavad Teie kõhu piirkonda, mille kaudu sisestatakse kaamera ja instrumendid ussripiku eemaldamiseks.

Vahel võib olla vajalik kõhuõõnde toru ehk dreeni jätmine, mille kaudu tuleb järgnevatel päevadel kõhuõõnest põletikuline vedelik välja.

Operatsioon kestab tavaliselt 30–60 minutit. Operatsiooni lõppedes äratatakse Teid narkoosist üles ja viiakse ärkamisruumi.

Peale operatsiooni 

Laparoskoopilise apendektoomia järgselt lubatakse enamasti koju operatsioonile järgneval päeval. Juhul, kui tegemist oli tüsistunud apenditsiidiga (nn pimesoole lõhkemine), siis võib olla vajalik paariks päevaks haiglaravile jäämine, et manustada veeni kaudu antibiootikume.

Reeglina soovitatakse vahetult operatsiooni järgselt pehmet, kerget dieeti. Vältida tuleks raskesti seeditavaid toite.

Füüsilise koormuse osas (välja arvatud raske füüsiline töö ja treening) olulisi piiranguid ei ole. Kui vahetus operatsioonijärgses perioodis mingi tegevus põhjustab valu, tuleb tegevus katkestada.

Laparoskoopilise apendektoomia järgselt võib tavaliselt tööle naasta 1–2 nädala pärast. Kui tegemist on raske füüsilise tööga, võib olla vajalik pikem töölt eemal olek. 

Ravi tulemused

Laparoskoopiline apendektoomia enamasti leevendab pimesoole põletikust tingitud ägedat kõhuvalu hästi. Ilma ussripikuta saab edaspidi elada tavalist elu ilma igasuguste piiranguteta.

Operatsiooniga seotud riskid

Iga operatsioon on seotud teatud riskidega, kuid laparoskoopilise apendektoomia puhul on tüsistuste risk enamasti madal. Tüsistuste tekkimise risk sõltub patsiendi üldisest tervisest ja ussripiku põletiku ulatusest. Tüsistuste risk on madalam kui ussripik eemaldatakse enne selle seina mulgustumist ning kõrgem, kui ussripiku sein on mulgustunud (nö pimesool lõhkenud) ja põletik levinud kõhuõõnde.

Võimalikud tüsistused on:

  • haavatüsistused (põletik, verevalum),
  • mädakolde teke kõhuõõnde,
  • üldanesteesia ehk üldnarkoosiga seotud kõrvaltoimed: iiveldus, neelamise valulikkus, peavalu jt.

Väga harva esinevad tüsistused on kõhuõõne organi vigastus ja verejooks kõhuõõnde.

Head paranemist!

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024