Pankrease ehk kõhunäärme operatsioon

Pankreas ehk kõhunääre on organ, mis paikneb ülakõhus. Pankrease peaosa on ümbritsetud kaksteistsõrmiksoole ehk duodeenumiga. Pankrease keha- ja sabaosa paiknevad mao taga.

Pankreas toodab:

  • seedimiseks vajalikke seedeensüüme
  • veresuhkrut reguleerivat hormooni insuliin. Insuliini puudusest võib tekkida diabeet ehk suhkruhaigus.

Kõhunäärme operatsioon võib vajalikuks osutuda erinevate haiguste tõttu (nt põletik, kasvaja, trauma). Teie raviarst selgitab Teile operatsiooni näidustusi ja ulatust.

Kõhunäärme operatsioon teostatakse tavaliselt avatud meetodil, harvem väikeste (1–2 cm) haavade kaudu (laparoskoopia).

Enne operatsiooni

Kõhunäärme operatsiooni tehakse üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega tunne valu. Vajadusel paigaldab anestesioloog Teile operatsioonieelselt seljaaju epiduraalruumi peenikese toru, mille kaudu süstitakse ravimit operatsioonijärgse valu leevendamiseks.

Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, siis paigaldab anestesioloog Teie hingamisteedesse toru, mille kaudu manustatakse hapnikku ja gaasilisi narkoosiaineid.

Pärast operatsiooni 

Esimesed operatsioonijärgsed päevad veedate Te intensiivravipalatis, kus hinnatakse pidevalt Teie terviseseisundit. Südametöö ja hingamisfunktsiooni jälgimiseks on Teie küljes erinevad andurid ja juhtmed.

Operatsioonijärgselt ei lubata Teil ise süüa ega juua. Makku on asetatud läbi nina toru (nasogastraalsond). Sondi eemaldamine ja söömise taasalustamine sõltub sooletegevuse taastumisest. Enamasti on sondi eemaldamine võimalik teisel või kolmandal operatsioonijärgsel päeval.

Vedeliku ja ravimite manustamiseks on Teil veenikanüül.

Operatsiooni piirkonnast liigse vedeliku eemaldamiseks on kõhule tavaliselt paigaldatud vähemalt üks toru ehk dreen. Selle dreeni abil saab jälgida ka võimalikke soolte ühenduse (anastomoosi) lekkeid.

Uriini koguse jälgimiseks on Teie kusepõide paigaldatud kateeter.

Operatsioonist taastumiseks ja kopsupõletiku vältimiseks on vajalik juba haiglas alustada füüsilise aktiivsusega ning teha hingamisharjutusi. Selles osas aitab Teid füsioterapeut.

Kõhunäärme operatsiooni korral viibitakse tavaliselt haiglas 7–10 päeva.

Ravi tulemused

Kõhunäärme operatsiooni tulemused sõltuvad operatsiooni näidustusest ja ulatusest. Täpsema informatsiooni ravi tulemuste kohta annab Teile kirurg. 

Kui Teil soovitatakse kasutada operatsioonijärgselt pankrease ensüüme, siis palume tähele panna, et neid tuleb võtta iga toidukorraga! Põhitoidukorra juurde võtke olenevalt preparaadist 20 000–25 000 TÜ, vahepala korral 10 000 TÜ.

Operatsiooniga seotud riskid

Iga operatsioon on seotud teatud riskidega. Võrreldes teiste kõhuõõne operatsioonidega, võib kõhunäärme operatsiooni korral esineda tüsistusi rohkem. Tüsistuste riski võib tõsta ka vanus, kaasuvad haigused ja operatsiooni keerukus.

Sagedasemad tüsistused on:

  • haavatüsistused (põletik, verevalum),
  • üldanesteesiaga seotud kõrvaltoimed (iiveldus, neelamise valulikkus, peavalu jt).

Harvem võib esineda:

  • kõhuõõne verejooks;
  • seedetrakti tööle hakkamise viibimine. Tulenevalt pankrease anatoomilisest asukohast (mao taga, tihedalt seotud duodeenumiga) ja operatsiooni mahust, võib soolestik pärast operatsiooni vajada aega, et taastuks tema normaalne funktsioon. Sel juhul patsient suu kaudu süüa ega juua ei saa ning on vajalik nasogastraalsond. Vesi ja muud vajalikud ained manustatakse seni veenikanüüli kaudu;
  • pankrease anastomoosi leke. Kõhuõõnes loodud uusi ühendusi nimetatakse anastomoosideks. Nendest ühendustest kõige riskantsemad on pankreasega loodud ühendused, kuna kõhunäärmest erituvad seedeensüümid võivad lõhkuda valke, mis üritavad uut ühendust parandada. Kui selline tüsistus peaks tekkima, hoitakse dreeni (operatsioonil asetatud toru) anastomoosi juures senikaua, kuni leke on sulgunud. Mõnikord võib vajalik olla ka kordusoperatsioon.

Operatsioonijärgsel hilisperioodil (kuid ja aastaid pärast operatsiooni) on võimalikud järgmised tüsistused:

  • diabeedi ehk suhkruhaiguse teke. See juhtub, kui eemaldatakse suur osa pankreasest, eriti kui operatsioon on seotud pankrease sabaosaga. Suhkruhaiguse tekke osas jälgitakse Teid pärast operatsiooni väga hoolikalt ning vajadusel alustatakse ravi (insuliini defitsiidi asendamine);
  • seedeensüümide puudulikkus võib tekkida kui eemaldatakse suur osa pankreasest, eriti kui operatsioon on seotud pankrease pea- ja kehaosaga. Seedeensüümide puudulikkus väljendub kõhulahtisuse tekkes (toit ei seedu normaalselt). Selle raviks kasutatakse suukaudseid ensüümkapsleid, mis asendavad seedeensüüme.

Head paranemist!

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024