Ortodontilise patsiendi meelespea
Käesolevast infomaterjalist leiate informatsiooni ja soovitusi sagedamini esinevate murede lahendamiseks ortodontilise ravi ajal.
Hammaste tundlikkus
Breketite paigaldamise ja aktiveerimise järel võib tekkida ebamugavustunne, hammaste hellus, tundlikkus, osadel juhtudel ka valuaisting, mida kutsub esile hammaste liigutamine. Sõltuvalt patsiendist võib ebamugavustunne kesta paarist tunnist kuni nädalani. Valu aitavad leevendada põletikuvastased valuvaigistid (paratsetamool, ibuprofeen).
Toitumine
Ortodontilise ravi ajal tuleb olla ettevaatlik kõvade, krõbedate ja kleepuvate toitude söömisel, et vältida breketite lahti tulemist. Porgandi, õuna ja teiste kõvemate toiduainete söömisel soovitame need teha väiksemateks tükkideks või eelnevalt riivida. Ortodontilise ravi ajal ei ole soovitatavad kummikommid, klaaskommid, näkileivad, popkorn.
Janu kustutamine
Ortodontilise ravi ajal on kaariese tekke risk tavapärasest kõrgem, seega tuleb kaariese teket soodustavate ehk suhkruid sisaldavate jookide tarbimist vähendada (mahlad, karastusjoogid, spordi- ja energiajoogid, maitsestatud vesi jms.) Janu kustutamisel on parimaks joogiks vesi!
Breketsüsteemi osad hõõruvad pehmeid kudesid
Ortodontilise ravi alguses võivad breketid ja teised breketsüsteemi osad, nagu näiteks traadiotsad või breketi konksud hõõruda suuõõne pehmeid kudesid. Kui see juhtub, võite ärritava koha katmiseks kasutada ortodontilist vaha või silikooni. Selleks kuivatage segav element näiteks vatiga, tehke silikoonist või vahast väike pall ning asetage ärritava elemendi peale. Eemaldage pall hambapesu ja toidukorra ajal ning vajadusel katke seejärel ärritav koht uuesti, senikaua, kuni limaskest paraneb või harjub uue elemendiga. Kui paari nädala möödudes probleem püsib, võtke ühendust arsti või registratuuriga.
Kui traatkaar on tagumise hamba küljes asuva tuubi küljest lahti tulnud (võib juhtuda ravi alguses), proovige seda oma kohale tagasi suruda peeneotsaliste tangide või pintsettide abil.
Breket tuleb lahti
Breketite lahti tulemist ja ortodontiliste aparaatide/hammaste kahjustusi võivad põhjustada kõvemate toiduainete hooletum söömine (porgandid, õunad, pähklid, näkileivad, klaaskommid jt) ja sellised harjumused, nagu pastakate, pliiatsi, küünte närimine.
Kui breket või tuub tuleb hamba küljest lahti, siis enamasti jääb breket kaare külge kinni ning ortodont kinnitab selle järgmisel visiidil tagasi või asendab uuega. Kui breket või tuub tuleb kaare küljest lahti, siis hoidke see alles ning võtke järgmisele visiidile kaasa.
Suust eemaldatav ortodontiline aparaat puruneb
Kui on murdunud aparaadi plastmass-osa ning aparaat püsib hästi suus, siis võite kanda aparaati edasi, kuid pöörduge esimesel võimalusel ortodondi vastuvõtule.
Kui on murdunud aparaadi metallist-element või plastmass-osa ning aparaat enam ei püsi hästi suus või teeb haiget, siis pöörduge esimesel võimalusel ortodondi vastuvõtule, kes korrigeerib aparaati.
Reteiner tuleb lahti või murdub
Reteiner on aparaat või traat, mis tagab, et peale ortodontilise ravi lõpetamist hambad oma endisesse valesse asendisse tagasi ei nihkuks. Retensiooniaparaate tuleb kanda täpselt ortodondi ettekirjutuse järgi.
Kui suhu fikseeritud traatreteiner tuleb mõne hamba küljest lahti ning lahtine kaareots torgib, siis võib katta selle breketivahaga ja esimesel võimalusel pöörduda ortodondi poole, kes fikseerib reteineri tagasi. Kui Teil on olemas vaakumkape, kandke seda traatreteineri kinnitamiseni ka päevasel ajal.
Regulaarsed visiidid
Ortodontilise ravi õnnestumiseks on vaja käia regulaarselt ortodondi vastuvõtul.
Sage vastuvõttudele mitteilmumine võib oluliselt pikendada ravi kestust ja muuta raviplaani.
Kui Te ei saa vastuvõtule tulla või soovite muuta broneeritud aega, siis teatage
sellest nii vara kui võimalik. Seeläbi on meil võimalik Teie visiidiaeg ümber muuta ning pakkuda vabanenud aega mõnele teisele patsiendile.
Koostöö teiste spetsialistidega
Ortodontilise ravi alustamisel soovitame külastada suuhügienisti, kes õpetab Teile individuaalselt suuhügieeni (võtke kaasa oma hambahari). Hiljem soovitame süühügienisti juures käia kontrollis 1−2 korda aastas.
Lisaks regulaarsetele ortodondi visiitidele, külastage oma hambaarsti 1−2 korda aastas.
Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022