Ortodontiline ravi: suuhügieen
Suuhügieen ortodontilise ravi ajal
Ortodontilise ravi ajal kinnitatakse hammaste peale breketid ja nende külge kaar, mis korrigeerib hammaste asendit, kuid samas raskendab suuhügieeni teostamist. Halb hügieen viib hambaemaili kahjustuseni – hambapinnale tekivad valged laigud või pruunid kaariesekolded. Kõige sagedamini tekib kaaries breketite vahele või alla – igeme äärde.
Hea suuhügieeni järgimine on ortodontilise ravi ajal väga oluline. Juhul, kui märkate igemete veritsust ja turset, hambaemaili värvimuutust (valged lagiud, pruunid täpid) või kattu, mis ei eemaldu, pöörduge oma hambaarsti juurde professionaalseks suuhügieeniks ja vajadusel raviks.
Hambahari ja hambapasta
Hambaid peab pesema vähemalt 2 korda päevas – hommikul ja õhtul. Kasutage pehmet (soft) või väga pehmet (ultrasoft) hambaharja, sobib nii elektriline, manuaalne, kui ka spetsiaalne ortodontiline hambahari (harja keskel vagu breketite ja kaare jaoks). Peske hambaid õrnalt aga põhjalikult, liiga suure jõu rakendamine võib põhjustada hambaemaili kulumist või igeme taandumist.
Hammaste mälumis- ja keelepoolset pinda peske nagu tavaliselt. Erilist tähelepanu nõuab hammaste eesmine pind, kus asuvad breketid ja kaar. Breketid jaotavad hammaste eesmise pinna kaheks osaks – breketi ülemine ja breketi alumine pind – neid on vaja pesta eraldi, hoides hambaharja 45-kraadise nurga all, harjakesed suunatud breketi poole. Hammaste pesemise ajal masseerige ka igemeid, et ennetada igemepõletiku teket.
Valige fluoriidisisaldavat hambapasta (1000-1450 ppm) ning vältige valgendavat hambapastat. Kui märkate hammaste pesemisel, et igemed hakkavad veritsema – peske neid kohti usinamalt, võib kasutada ka igemepõletiku raviks mõeldud hambapastat. Kui see ei aita – pöörduge oma hambaarsti poole hammaste professionaalseks puhastamiseks ja suuhügieeni võtete korrigeerimiseks.
Hambavaheharjad
- Iga kord peale tavaharjaga hammaste pesemist kasutage hambavaheharju, millega saab puhastada breketite vahelt ja kaare alt, kuhu tavahari ei ulatu.
- Hambavaheharju on müügil erineva suurusega, soovitame suuremaid harju.
- Kasutage hambavaheharju koos väikese koguse hambapastaga.
- Harjad on korduvkasutatavad, vahetage neid vastavalt vajadusele.
- Kandke hambavaheharju kaasas ja kasutage neid peale igat toidukorda (ka väljaspool kodu süües), loputades suu veega ja eemaldades harjakesega suuremad toidujäänused.
Hambaniit
Hambaniidil on oluline roll suuhügieeni järgimisel, kuna see aitab ennetada hammastevahelise kaariese teket. Asetage niit kaare alla ja lükake see hammaste vahele – olge ettevaatlik, et mitte vigastada igemepapilli – liikuge vaikselt mööda ühe hambapinda igemeni alla, siis tagasi ja samuti mööda teist hambapinda.
Survepesur
Hea suuhügieeni järgimist ortodontilise ravi ajal kergendab survepesur (irrigaator), mis laseb survega vett hammastele, igemetele ja breketsüsteemile ning eemaldab toidujäänuseid ja katu. Survepesurit saab kasutada abivahendina lisaks hambaharjale, hambavaheharjale ja hambaniidile.
Vaadake lisaks:
https://dentalmovies.com/movies/brushing-techniques-braces-poor-hygiene/
https://dentalmovies.com/movies/flossing-superfloss-poor-hygiene/
https://dentalmovies.com/movies/oral-irrigation/
Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022