Ortodontiline ravi: müofunktsionaalne aparaat
Müofunktsionaalne aparaat ehk treiner on ortodontiline aparaat, mis võimaldab korrigeerida hambumust lastel ja noorukitel. Aparaati kasutatakse enim vahelduvas hammaskonnas. Aparaat on eelnevalt valmistatud, mistõttu pole vajalik jäljendite võtmine.
Müofunktsionaalne aparaat annab lõualuudele õige kasvusuuna ning aitab korrigeerida erinevaid suuõõne funktsioonianomaaliaid. Aparaat soodustab ninahingamise harjumuse teket, korrektset keele asendit neelamisel ja puhkeolekus ning tõstab suu sõõrlihase toonust. Aparaadi abil võib soodustada aktiivset hambakaare kujundamist ja kaarekuju säilitamist, mis võib vähendada või kõrvaldada vajaduse breketravi järele.
Kandmise aeg
- Minimaalne aparaadi kasutamise aeg on 1−2 aastat. Ravi edukuse hindamiseks on vajalikud regulaarsed ortodondi külastused.
- Soovituslik minimaalne kasutusaeg on öösel magamise ajal ning lisaks 1−3 tundi päeval. Edu ravis tagab nii päevane kui ka öine kandmine. Kui aparaati kantakse vähem, siis parimat tulemust ei ole võimalik saavutada. Vahele ei tohi jätta ühtegi öist kandmist!
Kasutamine ja hooldamine
- Asetage aparaat suhu nii, et keel asetseks üleval suulae pool keelepadjakesel. Tunnetage oma keele otsaga keelepadjakest. Treineri eesmisel seinal olev tekst peab olema loetav.
- Pärast aparaadi korrektselt suhu asetamist hoidke suu suletud ja huuled koos. Hingake läbi nina.
- Esialgu vajab aparaadi kandmine pingutust ja hambad võivad muutuda tundlikuks. See on normaalne ja enamasti mööduvad kaebused paari päevaga, kui jätkate aparaadi kandmist.
- Alustamiseks kandke aparaati 5−10 min päevas, edaspidi pikendage kandmise aega iga päev 5 min võrra. Igal vabal momendil kandke aparaati, näiteks filmi vaatamisel, pikkadel autosõitudel, õppimise ajal. Kui aparaati saab kanda juba 30−60 min päevas, siis võib alustada öise kandmisega (võimalusel tuleks öist kandmist alustada kohe).
- Aparaat võib esimestel päevadel/nädalatel öösel suust ära tulla. Sellisel juhul on oluline säilitada kannatlikkus ja jätkata treineri kandmist. Kui siiski on aparaati öösiti raske kanda, siis tuleb pikendada päevast kasutusaega.
- Aparaati ei tohi närida.
- Peske aparaati pehme hambaharja ja seebi/nõudepesuvahendiga (mitte hambapastaga). Aparaati ei tohi pesta nõudepesumasinas.
- Kui aparaat ei ole kasutusel, siis hoidke seda karbis.
Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022