Operatsioonihaava hooldus

Õige haavahooldusega paranevad haavad kiiremini väheneb haavatüsistuste (sh haavapõletiku) risk.

Sõltuvalt operatsioonist on Teil üks pikem (avatud operatsioon) või mitu väiksemat haava (laparoskoopiline operatsioon). Haavad on enamasti suletud õmbluste või nahaklambritega. Vahel kasutatakse pindmiste haavade korral ka haavaliimi või -teipi.

Operatsioonihaava piirkond võib peale operatsiooni olla valulik. Valu väljendub rohkem teatud liigutuste tegemisel (nt kõhu piirkonna haava korral lamamisasendist püsiti tõusmine). Operatsioonijärgselt paraneb Teie üldine enesetunne ja väheneb haavavalu tavaliselt iga päevaga. Haavavalu esinemisel kasutage arsti poolt soovitatud valuvaigisteid.

Haava paranemine sõltub Teie tervislikust seisundist ja operatsioonist. Avatud operatsioonide korral paranevad haavad 6–8 nädalat, laparoskoopiahaavad umbes 4 nädalat.

Kuidas saate ise aidata kaasa haava paranemisele?

  • Järgige operatsioonijärgselt antud toitumisjuhiseid. Sööge regulaarselt. Vältige eeltöödeldud toitusid. Jooge toidukordade vahel vett. Ärge tarbige alkoholi ja magustatud jooke. Vähendage kohvi tarbimist.
  • Järgige operatsioonijärgselt antud füüsilise aktiivsuse juhiseid. Aktiivne elustiil on kasulik Teie üldisele tervisele ja ka operatsioonijärgselt on enamasti lubatud kerge kuni mõõdukas füüsiline aktiivsus (nt jalutamine, kepikõnd).
  • Vältige tegevusi, mis põhjustavad valu. Sõltuvalt operatsioonist võib olla raskuste tõstmine (>5kg) peale operatsiooni keelatud 4–8 nädalat.
  • Loobuge suitsetamisest (sh tavasigaretid, e-sigaretid, närimistubakas). Lugege lähemalt: www.kliinikum.ee/patsiendile/ennetus/tubakast-loobumise-noustamine. Kui tubakast loobumine ei õnnestu, siis olge operatsioonijärgselt suitsuvaba vähemalt 4 nädalat.

Kuidas operatsioonihaava kodus hooldada?

  • Peske enne haavaga tegelemist alati käed.
  • 24–48 tundi peale operatsiooni peske haava voolava veega. Selleks eemaldage haavalt plaastrid ja käige duši all. Ärge kartke haavale vett lasta – vesi puhastab haava. Kuni nahaõmbluste eemaldamiseni ärge käige vannis, saunas ja ujumas.
  • Peale pesemist kuivatage haav õrnalt tupsutades puhta käterätikuga.
  • Asetage haavale puhas plaaster. Plaastrid on saadaval apteekides.
  • Kui haava ei ole võimalik voolava veega pesta, kasutage puhastamiseks 0,9% NaCl lahust või muud haava hooldusvahendit (saadaval apteekides).

Kuidas ennast kodus jälgida?

Pöörduge perearsti poole või võtke ühendust oma raviarstiga (kontaktid kirurgiakliiniku kodulehel: www.kliinikum.ee/kirurgiakliinik/kliinikust/arstid), kui:

  • haava piirkond on muutunud punetavaks, turse on süvenenud või on tekkinud kuumatunne;
  • haavast tuleb kollakat või rohekat eritist;
  • haavast tuleb verd ja veritsus ei peetu surve avaldamisega haavale;
  • haavavalu on süvenenud;
  • haav läheb lahti;
  • Teil esineb palavik >38°C.

Juhul, kui märkate ka muid kõrvalekaldeid enda enesetundes, siis tööpäevadel pöörduge perearsti poole või võtke ühendust raviarstiga. Töövälisel ajal või ägedate kaebuste (kõrge palavik, tugev valu, haavast vere/mäda eritus, haava lahtiminek jms) tekkimisel pöörduge erakorralise meditsiini osakonda.

Millal ja kus eemaldada nahaõmblused?

Sõltuvalt operatsiooni piirkonnast toimub nahaõmbluste eemaldamine 7–21 päeva pärast operatsiooni. Täpsema aja määrab raviarst. Nahaõmblused eemaldab pereõde – leppige juba aegsasti oma perearstikeskusega selleks aeg kokku. Õmbluste eemaldamise järgselt on soovitav 24 tundi kanda haaval plaastrit.

Kas haavast jääb arm?

Igast haavast jääb arm. Armi lõplik kujunemine võtab aega umbes 9-12 kuud. Armid on tundlikud päikesekiirguse suhtes, seega soovitame esimese aasta jooksul katta arm päikese käes viibides päiksekaitsekreemi (vähemalt SPF50) või plaastriga.

Head paranemist!

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024