Näo- ja kaelapiirkonna moodustiste operatsioon
Näo- kaelapiirkonna moodustised võivad olla kaasasündinud või elujooksul tekkinud sünnimärgid, nahaaluskoe kasvajad (lipoomid, ateroomid) jt. uudismoodustised, mis põhjustavad kaebusi või häirivad esteetiliselt. Nende eemaldamine toimub lokaalanesteesias ehk kohaliku tuimastusega.
Protseduuriks ettevalmistus
- Protseduuri teostamiseks on oluline Teie motiveeritus, sest protseduur on aeganõudev ja ebamugav, kuna peate olema pikalt sundasendis.
- Tulge protseduurile puhanu ja tervena, kuna haiguseseisund raskendab taastumist. Teil ei tohi olla köha, nohu, palavikku ega muid haigestumise tundemärke. Haigestumisest teavitage viivitamatult osakonna valveõde (tel: 7318344) või raviarsti (tel: 7318237) ning Teile määratakse uus protseduuri aeg.
- Enne protseduuri kindlasti sööge ja jooge, sest tühi kõht võimendab iiveldust, pearinglust ja üldist enesetunde halvenemist.
- Kui olete rase või kahtlustate rasedust, teavitage sellest protseduuri teostavat raviarsti. Raseduse korral protseduuri ei teostata!
Protseduuri teostamine
- Protseduuri ajaks pannakse Teid istuma hambaravitooli, mis asetatakse horisontaalasendisse.
- Pehmete kudede protseduur on steriilne protseduur, seetõttu kaetakse Teid steriilse linaga, mille alt jääb välja operatsioonipiirkond. Suusisesel operatsioonil jäävad steriilse lina alt välja nina ja suu.
- Protseduur toimub lokaalanesteesias, st. tuimastusaine süstitakse moodustise piirkonda.
- Protseduur kestab 30–60 minutit.
- Protseduuri ajal järgige arsti ja õe poolt antavaid juhiseid. Kõrvaltoimete ilmnemisest andke kohe märku, et vajadusel protseduur katkestada.
- Reeglina saadetakse eemaldatud kude ka histoloogilisele uuringule diagnoosi kinnitamiseks. Uuringu vastus selgub tavaliselt nädalaga, sellest teavitamiseks määrab arst Teile uue visiidiaja või palub helistada.
Enesehooldus pärast protseduuri
- Õde annab Teile pärast protseduuri külmageelikoti, mida hoidke kerget survet avaldades punktsiooni piirkonnas 20 minutit.
- Verejooksu ja turse vältimiseks on oluline hoida külmageelikotti ka hiljem kodus olles. Külmageelikotti võib kasutada järjest 20 minutit, 2– 3x päevas ning naha ja külmageelikoti vahel peab alati olema paber-või kangaskäterätik.
- Verejooksu korral asetage punktsiooni piirkonnale puhas vatitampoon või side ning avaldada kerget survet.
- Pöörduge koheselt raviarsti juurde (perearsti saatekirjaga või erakorralise meditsiini osakonna kaudu) tagasi, kui märkate allergilist reaktsiooni punktsiooni piirkonnas, tugevat verejooksu punktsiooni piirkonnas, Teil tekivad hingamisraskused või tugev takistus suu avamisel.
- Haav hoidke puhta ja kuivana – plaastrit tuleb vahetada, kui see on määrdunud või duši all märjaks saanud.
- Kui moodustis on eemaldatud suusiseselt, loputage alates järgmisest päevast suud apteegist ostetud suuloputusvahendiga või kodus valmistatud toasooja soolalahuse või kummeliteega (toidukordade järel) ning kindlasti jätkake ettevaatlikult tavapärase suuhügieeniga.
- Operatsioonipäeval vältige liiga kuuma toitu ja jooki, veritsuse oht!
- Haavaniitide eemaldamine toimub 1 nädal peale protseduuri, selleks annab arst Teile uue visiidiaja.
Probleemide ja küsimuste korral pöörduge oma raviarsti poole näo-lõualuudekirurgia osakonda.
Koostajad: Sirli Zirul, Ingrid Luts, Marge Porkveli
2023