Malaaria
Malaaria on maailmas levinumaid nakkushaigusi, mis levib troopilise ja subtroopilise kliimaga maades (Aafrika, Lõuna ja Kagu Aasia, Lõuna-Ameerika). Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel haigestus malaariasse 2017. aastal 219 miljonit ja suri 435 000 inimest (valdavalt Aafrika riikides).
Malaaria tekitajaks on algloom Plasmodium. Inimesele võivad malaariat tekitada neli liiki: P. falciparum, P. vivax, P. malariae, P. ovale. Neist kõige sagedasem ja ohtlikum on P. falciparum, mis õigeaegse ja tõhusa ravi puudumisel võib põhjustada surma. Malaaria ülekanne toimub emase hallasääse vahendusel. Malaaria tekitaja satub sääsehammustuse korral inimese organismi, paljuneb maksarakkudes ning kandub edasi punaverelibledesse.
Haiguse sümptomid
Malaaria sümptomite avaldumise aeg on liigiti erinev P. falciparum ja P. vivax poolt tekitatud malaaria peiteperiood on tavaliselt 10–15 ööpäeva, P. malariae ja P. ovale tekitanud malaaria avalduvad kliiniliselt 3–4 nädalat pärast nakatumist. Lisaks võib P. vivax- ja P. ovale- malaaria korral peiteperiood venida isegi kuude või aastate pikkuseks. Malaaria sümptomiteks on:
- hoogudega esinev kõrge palavik,
- külmavärinad,
- iiveldus ja oksendamine,
- teadvusehäire,
- peavalu,
- väsimus,
- lihasvalud,
- kõhulahtisus,
- aneemia.
Uuringud ja ravi
Malaaria kahtlusel on vajalik pöörduda koheselt arsti vastuvõtule. Malaaria diagnoosimiseks võetakse vereanalüüs. Ravi toimub malaariavastaste ravimitega ja kindlate raviskeemide alusel.
Kuidas vältida malaariat?
Kuna hallasääsed on harilikult aktiivsed päikeseloojangu ja päikesetõusu vahelisel ajal tuleb selle vältimiseks:
- kasutada pimedal ajal katmata kehaosadel sääsetõrjevahendit, mis sisaldab DEET või ikaridiin toimeainet,
- magada sääsevõrgu all, mis on võimalusel sääsetõrjevahendiga immutatud,
- hävitada sääsetõrjevahendi abil sääsed magamistoast,
- kontrollida akna- ja uksevõrkude tihendust,
- alustada õigeaegselt malaariavastast profülaktikat.
Malaariaohtlikesse piirkondadesse sõitvatel inimestel on soovituslik võtta profülaktikaks malaariavastaseid ravimeid. Kõige sagedamini kirjutatakse välja Malarone (Atovakvoon/proguaniilvesinikkloriid)
- Ravimi võtmist alustada 1-2 päeva enne malaariaohtlikku piirkonda jõudmist,
- võtta ravimit üks kord päevas reisil olles,
- jätkata ravimi võtmist 7 päeva jooksul pärast malaariaohtlikust piirkonnast lahkumist.
Nõuanded
- Pöörduge hiljemalt 2-4 nädalat enne reisi oma perearsti või infektsioonhaiguste arsti poole, kes nõustab Teid malaariaravimi võtmise suhtes.
- Enne malaariaravimi väljakirjutamist teavitage arsti, kui põete kroonilisi haigusi või kui olete lapseootel.
Juhul, kui haigestute endeemilises piirkonnas olles või kolme kuu vältel tekkib kõrge palavik, pöörduge koheselt kohalikku haiglasse või erakorralise meditsiini osakonda.
Reisimeditsiinialane nõustamine TÜ Kliinikumis
Reisimeditsiinialane nõustamine Kliinikumis on tasuline teenus, mis sisaldab nii arsti konsultatsiooni kui ka vajadusel vaktsineerimisi (lisandub vaktsiini hind).
Vastuvõtt toimub L. Puusepa 8, Tartu
Registreerimine telefonil 7319 100
Lisainformatsioon malaariast:
http://www.cdc.gov/
http://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations
Koostaja: sisekliiniku õde Külli Miljukov
03/2022