Maksabiopsia

Maksabiopsia on protseduur, mille käigus eemaldatakse maksakoe tükk mikroskoopiliseks uuringuks. Protseduuri teostatakse erinevate maksahaiguste diagnoosimiseks:

  • tsirroos (haigus, millele on omane maksarakkude hävimine ja maksa sidekoestumine),
  • hepatiit (maksapõletik),
  • kasvajad.

Biopsia tulemus võimaldab ka erinevate haiguste ravikäiku kontrollida.

Protseduuriks ettevalmistus

Kui Te ei viibi haiglaravil, planeerige protseduuriga seotud toiminguteks terve päev. Teavitage arsti, kui Te tarvitate vere hüübimist pärssivaid ravimeid (aspiriin, ibubrofeen,varfariin). Arst võib soovitada Teile nende ravimite kasutamise katkestamist nädala jooksul enne biopsiat. Teavitage arsti ka sellest, kui Teil on esinenud allergiat tuimastusainele (lidokaiin).

Protseduuri kulg

Protseduur tehakse radioloogiaosakonnas ultrahelikontrolli all ja kohaliku tuimastusega. Tuimastuseks kasutatakse lidokaiini.

Biopsiaks puhastatakse ja tuimastatakse Teie paremal küljel alumiste roiete piirkond. Protseduuri ajal lamate Te selili. Punktsiooni teostamiseks palutakse Teil hetkeks hing kinni hoida. Väljahingamise ajal sisestab arst spetsiaalset süstalt kasutades biopsianõela ning võtab koetüki. Protseduur kestab umbes 15 minutit. Protseduuri ajal võib esineda ebamugavustunne.

Protseduuri järel

Protseduuri järel peate Te lamama 4-6 tundi. Punktsioonikohale pannakse jääkott ja vajadusel süstitakse Teile valuvaigistit. Samal päeval ei tohi Te käia kuuma duši all ning paari järgmise päeva jooksul tuleb vältida raskuste tõstmist.

Kui pärast lamamisrežiimi tekib püsti tõustes tugev valu, pearinglus, vererõhu langus või muud sümptomid, korraldab raviarst lisauuringud Teie seisundi täpsustamiseks. Kui nimetatud sümptomid tekivad kodus, helistage kohe numbrile 112 või pöörduge erakorralise meditsiini osakonda ning teavitage, et Teile on tehtud maksabiopsia.

Võimalikud tüsistused

Maksabiopsial esinevad harva järgmised tüsistused:

  • biopsia piirkonnas ja paremas õlas valu, mis on eriti tuntav tugevamal sissehingamisel;
  • biopsianõela sissetorke koha põletik;
  • verejooks haavast või sisemine verejooks, kui biopsianõelaga on vigastatud siseorganeid või veresooni.

Võtke ühendust oma arsti või raviasutusega juhul, kui protseduuri järgselt tekib kodus

  • kehatemperatuuri tõus;
  • valu, mis on eriti tuntav paremas õlas ja tugevneb sissehingamisel;
  • verejooks haavast.

Koostaja: radioloogiaosakonna radioloogiaõde Heljo Mikkel