Kubemesonga operatsioon
Song on kõhuorgani või selle osa väljasopistumine läbi kõhuseina. Kubemesonga korral esineb kubeme piirkonnas tavaliselt nähtav esilevõlvumus.
Kubemesonga operatsioon ehk songaplastika on sageli teostatav operatsioon. Seda operatsiooni saab teha väikeste haavade kaudu (laparoskoopiliselt) või avatud meetodil. Teie kirurg otsustab koos Teiega, milline on Teile sobivaim operatsioonimeetod.
Meestel opereeritakse kubemesonga tavaliselt siis, kui esinevad vaevused (nt ebamugavustunne, esilevõlvumus, valu) või kui soovitakse vaevusi ennetada. Naistel võib kubeme piirkonnas meestest sagedamini esineda ka reiesonga, mille korral on kirurgiline ravi vajalik ka siis, kui kaebusi ei esine.
Enne operatsiooni
Kubemesonga plastikat teostatakse enamasti üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega tunne valu. Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, paigaldab anestesioloog ehk narkoosiarst Teie hingamisteedesse spetsiaalse maski või toru, mille kaudu toimub hingamine operatsiooni ajal.
Operatsiooni ajal
Laparoskoopilise songaplastika teostamiseks teeb kirurg Teile 1–2 cm suurused haavad kõhu piirkonda. Nende kaudu sisestatakse vaatekaamera ja instrumendid operatsiooni tegemiseks. Operatsiooni käigus viiakse kubemekanalisse sisenenud organid tagasi kõhuõõnde ja kõhuseina nõrk piirkond kaetakse tugevdamiseks sünteetilise võrguga. Operatsioon kestab kuni 1,5 tundi.
Juhul, kui Teil esineb song nii paremal kui vasakul pool, võib aega kuluda kuni 2 tundi.
Kui operatsiooni ei saa teha laparoskoopiliselt, teostatakse avatud operatsioon. Avatud operatsiooni vajadus võib tekkida ka laparoskoopilise operatsiooni käigus.
Avatud kubemesonga plastika korral tehakse kubeme piirkonda 6–7 cm pikkune haav. Operatsiooni käigus lükatakse kubemekanalisse võlvunud organid tagasi kõhuõõnde ja kõhuseina tugevdamiseks kasutatakse sünteetilist võrku. Avatud operatsioon kestab enamasti 45–60 minutit. Operatsiooni lõppedes äratatakse Teid narkoosist üles ja viiakse ärkamisruumi.
Avatud kubemesonga plastikat tehakse vahel ka paikse tuimastusega ehk lokaalanesteesias. Sel juhul olete Te operatsiooni ajal ärkvel, kuid operatsiooni piirkonda süstitava ravimi tõttu valu ei tunne.
Pärast operatsiooni
Nii laparoskoopilise kui avatud kubemesonga plastika järgselt lubatakse enamasti koju operatsioonipäeval või sellele järgneval päeval. Tavaliselt ei ole selle operatsiooni järgselt toitumispiiranguid. Samuti ei ole olulisi piiranguid füüsilise koormuse osas, v.a raske füüsiline töö ja treening. Kui vahetus operatsioonijärgses perioodis mingi tegevus põhjustab valu, tuleb tegevus katkestada.
Kubemesonga operatsiooni järgselt võib tavaliselt tööle naasta 1–2 nädala pärast. Kui tegemist on raske füüsilise tööga, võib olla vajalik pikem töölt eemal olek.
Ravi tulemused
Kubemesonga plastika enamasti leevendab songast tingitud kaebusi. Samas on oluline teada, et muid tervisehädasid ja vaevusi songa likvideerimine ei paranda.
Operatsiooniga seotud riskid
Iga operatsioon on seotud teatud riskidega. Plaanilise kubemesonga plastika tüsistuste risk on enamasti madal. Tüsistuste tekkimise risk sõltub patsiendi üldisest tervisest ja valitud operatsioonimeetodist.
Võimalikud tüsistused on:
- haavatüsistused (põletik, verevalum),
- üldanesteesiaga seotud kõrvaltoimed (iiveldus, neelamise valulikkus, peavalu jt).
- Väga harva esinevad tüsistused on kõhuõõne organi vigastus ja suurte veresoonte vigastus. Operatsioonijärgsel hilisperioodil (kuid ja aastaid pärast operatsiooni) on võimalikud järgmised tüsistused: võõrkehatunne (võrguga plastika korral), haava piirkonna krooniline valu, munandivalu jm munanditega seotud tüsistused, songa taasteke.
Head paranemist!
Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024