Krüoteraapia

Mis on krüoteraapia?

Krüoteraapia on ravimeetod, kus nahakahjustusi ravitakse külmutamise teel. Krüoteraapia eesmärgiks on tekitada haiguskoldes põletik, mis surmab kahjustunud rakud ja loob eelduse haigestunud koe tervenemiseks.

Krüoteraapiat kasutatakse kõige sagedamini healoomuliste nahamoodustiste (tüükad, nahanäsad, nakkuslik mollusk, nahapaksendid, seborroilised kera­toosid ja aktiinilised keratoosid) raviks.

Seda meetodit saab kasutada ka pindmiste paha­loo­mu­liste kasvajate (nt basalioom ja Bowen’i haigus) korral. Pahaloomuliste nahakasvajate korral viib protseduuri läbi arst, sest külmutamisel tuleb kasutada pikemat tsüklit ja reeglina jääb pahaloomulise kasvaja taandumisel arm.

Mõnede nahamoodustiste korral tuleb protse­duuri teostada mitu korda regulaarsete inter­val­li­de tagant.

Kuidas teostatakse?

Kõige sagedamini kasutatakse krüoteraapiaks vedelat lämmastikku (temperatuur –196°C). Enamasti kantakse vedelat lämmastikku nahale pihustamise teel (sprei-meetod), kuid mõnikord kasutatakse ka vatipulgaga aplitseerimist või sondimeetodit.

Patsient võib tunda külmutamise käigus kerget valu, kuid protseduur on lühiajaline ja reeglina tuimestamist ei vaja. Väikestel lastel võib siiski protseduuri eelselt kasutada tuimestavat kreemi ja täiskasvanud võivad manustada suukaudselt paratsetamooli tund aega enne protseduuri.

Protseduuri tegemise ajal muutub nahk valgeks ja seejärel saavutab tavalise temperatuuri uuesti 1-2 minuti järel.

Mida oodata pärast protseduuri?

Peale protseduuri tekib põletikureaktsiooni tõttu ravitud alal punetus, turse, villikesed, mis hiljem asenduvad koorikutega. Koorikute äralangemine võtab sõltuvalt piirkonnast aega 1-3 nädalat. See kõik on raviprotsessi normaalne osa ja on vajalik selleks, et haigestunud rakud häviks ja moodustis taandareneks.

Peale protseduuri on oluline, et ravitud ala vähemalt nädala jooksul ei hõõrutaks ja koorikuid maha ei kraabitaks, sest see võib soodustada infektsiooni teket ja armistumist. Plaaster ei ole tavaliselt vajalik, aga seda võib kasutada juhul, kui esineb oht, et piirkonda riietega trau­mee­ri­takse. Naha paranemisfaasis võib koorikute pehmendamiseks kasutada nahka taastavaid kreeme/salve (nt Bepanthen, aaloe geel  jms).

Millised on võimalikud tüsistused?

Tavaliselt on krüoteraapia hästi talutav ja tüsistused on harvad. Siiski võib vahel töödeldud piirkonnas ette tulla armistumist, pigmentatsioonihäireid või tuimust. Samuti ei pruugi krüo­teraapia anda alati täielikku paranemist. Sellisel juhul tuleb nahamoodustise raviks valida mõni muu ravimeetod.

Koostaja: vanemarst-õppejõud dr Kristi Abram
Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliinik
2023