Kõrvalkilpnäärme operatsioon

Kõrvalkilpnäärmed on väikesed näärmelised organid, mis asuvad kilpnäärme taga. Kõrvalkilpnäärmeid on neli ja nad toodavad parathormooni, mis reguleerib kaltsiumi ainevahetust.

Paratüreoidektoomia on operatsioon, mille käigus eemaldatakse üks või mitu kõrvalkilpnääret. Operatsioon on näidustatud enamasti siis, kui kõrvalkilpnääre toodab liiga palju parathormooni, mis tõstab veres kaltsiumi taseme normist kõrgemale. Pikaaegne kõrge kaltsiumitase võib põhjustada luude hõrenemist (osteoporoosi), neerukive, kõhuvalu, lihas- ja liigesvalusid, psüühikahäireid.

Enne operatsiooni

Kõrvalkilpnäärme operatsioon teostatakse üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega tunne valu. Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, siis paigaldab anestesioloog Teie hingamisteedesse toru, mille kaudu manustatakse hapnikku ja gaasilisi narkoosiaineid.

Operatsiooni ajal

Kõrvalkilpnäärme operatsiooni teostamiseks teeb kirurg Teie kaela eespinnale ristisuunalise lõike. Seejärel eemaldatakse haiguslikult muutunud kõrvalkilpnääre. Operatsioonihaava sulgemisel kasutatakse naha õmblemisel haavaniiti, mida hiljem eemaldama ei pea. Operatsioon kestab tavaliselt 30–60 minutit. Kui operatsioon on lõppenud, siis Teid äratatakse narkoosist ja viiakse ärkamisruumi.

Peale operatsiooni 

Kõrvalkilpnäärme operatsiooni järgselt lubatakse Teid koju samal või järgmisel päeval. Tavaliselt ei ole selle operatsiooni järgselt toitumispiiranguid. Samuti pole olulisi piiranguid füüsilise koormuse osas, v.a raske füüsiline töö ja treening. Kui vahetus operatsioonijärgses perioodis mingi tegevus põhjustab valu, tuleb tegevus katkestada.

Kõrvalkilpnäärme operatsiooni järgselt võib tavaliselt tööle naasta 1–2 nädala pärast. Kui tegemist on raske füüsilise tööga, võib olla vajalik pikem töölt eemal viibimine. 

Ravi tulemused

Enamikel juhtudel on kirurgiline ravi ainus meetod haigusest tervenemiseks ja kaltsiumitaseme normi saamiseks.

Operatsiooniga seotud riskid

Iga operatsioon on seotud teatud riskidega. Kõrvalkilpnäärme operatsiooni tüsistuste risk on enamasti madal. Võimalikud tüsistused on:

  • haavatüsistused (põletik, verevalum),
  • ajutine või püsiv hääle kähedus või nõrkus,
  • üldanesteesiaga seotud kõrvaltoimed (iiveldus, neelamise valulikkus, peavalu jt).

Väga harva esinev tüsistus on verejooks operatsiooni piirkonnas, mis nõuab kordusoperatsiooni.

Head paranemist!

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024