Kõne- ja neelamishäirete taastusravi

Kõne- ja neelamishäirete taastusravi keskuses osutatakse logopeedilisi, füsioterapeutilisi teenuseid täiskasvanutele ja lastele. Keskuses töötavad taastusarst, kliinilised logopeedid ja füsioterapeut. Keskuses tegeletakse alljärgnevate probleemidega:

Neelamishäire võib ilmneda mitmete haiguste ühe sümptomina. Vaevustena  võib esineda tükitunne või valulikkus kõripiirkonnas, sage köhatamine söömise ajal või söömise järgselt, „märg“ hääl, ebaselge kaalukadu, ebaselge etioloogiaga kopsupõletik. Neelamishäirete teraapia lähtub isiku kaebustest ja  instrumentaalsest hindamisest. Teraapiat viib läbi kliiniline logopeed koostöös taastusarstiga, vajadusel kaasatakse füsioterapeut.

EILO ehk füüsilisel koormusel tekkiv kõrispasm (ik exercise induced laryngeal obstruction) avaldub peamiselt noorsportlastel, tüdrukutel kolm korda sagedamini kui poistel. EILO-le on iseloomulik füüsilisel koormusel ilmnev hingamisraskus või nn vilistav hingamine, pingetunne kõri- või valulikkus rindkere piirkonnas üldiselt tervetel sportlastel. EILO diagnoosimiseks kasutatakse koormuslarüngoskoopilist uuringut, mille teostamisel osalevad kõrva-nina-kurguarst, spordiarst ja kliiniline logopeed. EILO ravis kasutatakse peamiselt õigete hingamistehnikate õpetamist, raskematel juhtudel on abi kirurgilisest sekkumisest. Info: +372 5331 9062, lagle.lehes@kliinikum.ee

Häälehäire avaldub häälekvaliteedi halvenemisena või täieliku häälekaotusena Kõige sagedasemaks põhjuseks on kõri piirkonna lihaste ülekoormus, kuid häälehäired võivad olla tingitud ka psühholoogilistest teguritest, traumadest või süsteemsetest haigustest. Häälehäirete diagnostikas kasutatakse fiiberendoskoopilist häälepaelte funktsiooni hindamist, hääle akustiliste parameetrite mõõtmisi ning subjektiivseid hindamisskaalasid. Teraapias keskendutakse nii kaudsetele kui otsestele kõripiirkonda mõjutavatele võtetele eesmärgiga saavutada võimalikult hästi funktsioneeriv hääl. Instrumentaalsed uuringud viiakse läbi koostöös kõrva-nina-kurguarstiga, teraapiaplaani koostamisel osaleb multidistsiplinaarne meeskond.

Kõnehäire avaldub kommunikatsioonihäirena, mis takistab normaalset suhtlemist. Kõige sagedasemateks kõnehäireteks täiskasvanutel on peaajuinfarkti või trauma tagajärjel tekkinud eneseväljendusraskused, häiritud võib olla nii kõne produtseerimine (nt afaasia, neurogeenne kogelus, apraksia) kui mõistmine. Lastel esineb kõige sagedamini mõne üksikhääliku hääldamise raskuseid, kõne ja keelelise arengu üldist mahajäämust, kogelust ja resonantsipuudeid. Kõnehäirete hindamisel kasutatakse olemasolevaid eesti keeles valideeritud kõneteste ning teraapias lähtutakse levinud parimatest praktikatest ja teaduspõhisusest.

Pea- ja kaelapiirkonna füsioteraapias hindavad patsiendi seisundit ja teraapiaplaani koostavad taastusarst ja pea- ja kaelapiirkonna problemaatikale spetsialiseerunud füsioterapeut. Teraapias tegeletakse peamiselt:

  • näopiirkonna operatsioonide järgne funktsioonide taastamine,
  • alalõualiigese düsfunktsioon,
  • näo miimiliste lihaste düsfunktsioon,
  • mälumislihaste düsfunktsioon (valu ja hellus; mälumislihaste toonuse langus või tõus),
  • halvad oraalsed harjumused,
  • kaela- ja õlavöötmepiirkonna probleemid, tingituna kõne-, hääle- ja neelamishäiretest,
  • müofunktsionaalsed häired (harjumuslik suuhingamine; keele vale asend rahuolekus; keele vale asend neelamisel- infantiilne neelamine).

Kõne- ja neelamishäirete taastusravi keskus
Riia 167, B-korpus, Tartu
Keskusesse pöördumiseks on vajalik arsti (digi)saatekiri.
Logopeedi ja taastusarsti vastuvõtule aja broneerimiseks helistage kõnekeskuse telefonil 731 9100.

Taastusarst dr Külli Margus: kylli.margus@kliinikum.ee
Kliiniline logopeed Lagle Lehes: +372 5331 9062, lagle.lehes@kliinikum.ee
Kliiniline logopeed Evely Babenko: +372 731 8985, evely.babenko@kliinikum.ee
Füsioterapeut Johanna Traks: johanna.traks@kliinikum.ee

Koostas: kõne- ja neelamishäirete taastusravi keskus
2023