Hemorroidide operatsioon
Suurte, veritsust või valu põhjustavate päraku veenikomude ehk hemorroidide raviks rakendatakse sageli kirurgilist meetodit. Operatsiooni vajaduse otsustab kirurg vastuvõtul pärast läbivaatust. Läbivaatusel ja diagnoosimisel kasutatakse anoskoopi (painduv optiline instrument päraku uurimiseks) ja palpatsiooni sõrmega. Vajadusel tehakse ka sooleuuring (sigmoidoskoopia/koloskoopia) muude haigusseisundite välistamiseks. Kui Teil diagnoositakse hemorroidid ja mittekirurgilised ravimeetodid Teie kaebusi ei leevenda, on näidustatud hemorroidide kirurgiline ravi.
OPERATSIOONIEELSED JUHISED
- Nädal enne operatsiooni hoiduge nisujahust valmistatud kondiitritoodetest, vürtsikatest toitudest ning vajadusel ka piimatoodetest, kui need on põhjustanud Teile varasemalt seedeprobleeme. Soovitatav on tarvitada kiudaineterikast toitu (puuviljad, juurviljad, täisteraviljatooted) ja rohkelt vett, taimeteed või mahla (vähemalt 6-8 klaasi päevas).
- Kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid, informeerige sellest oma raviarsti. Arst annab Teile juhised, kas ja kui pikalt on vajalik ravikatkestus enne operatsiooni. Juhistest tuleb täpselt kinni pidada, sest ka liiga varajane katkestamine võib tõsta riske ning operatsioon võib ära jääda.
- 2-3 päeva enne operatsiooni on soovitatav alustada väljaheidet pehmendavate ravimite (Duphalac/Forlax) kasutamist, et vältida operatsioonijärgses perioodis kõhukinnisust. Kui Teil on tavapäraselt väljaheide vedelam, siis ei ole see vajalik.
- Operatsioonile eelneval päeval on soovitatav vedelam dieet (mahl, puljong, jogurt, püreesupid jne).
- Kui operatsioonile eelneval päeval ei ole kõht läbi käinud, tehke enne magama minekut klistiir Microlax või Melilax klüsmiga (saab osta apteegist ilma retseptita). Kui kõht on läbi käinud, võib õhtusest klistiirist loobuda.
- Operatsioonipäeva hommikul, vähemalt 2 tundi enne eeldatavat operatsiooniaega, tehke klistiir Microlaxi või Melilaxiga. Täielik soolepuhastus ei ole vajalik ega ka soovitatav!
OPERATSIOON
Enamik pärasoole operatsioone viiakse läbi üld- või regionaalanesteesias (nn „seljasüstiga“), osa väiksemaid operatsioone on võimalik läbi viia ka paikse tuimestusega. Üld- või regionaalanesteesias? tehtava operatsiooni korral ei tohi operatsioonipäeva hommikul süüa ega juua, keelatud on ka suitsetamine ning närimiskummi närimine. Teile sobiva operatsioonimeetodi valib Teile kirurg.
OPERATSIOONIJÄRGSED JUHISED
- Operatsioonist taastumine võtab tavaliselt aega 4-8 nädalat. Pärast operatsiooni võib esineda päraku piirkonnas mõõdukat kuni tugevat valulikkust, ebamugavustunnet, kerget veritsust, harvem urineerimishäireid.
- Juhul, kui pärasoolest tuleb rohkelt heledat verd ja hüübeid ning veritsus mõne minutiga ei peetu, kutsuge kiirabi või pöörduge erakorralise meditsiini osakonda (EMO).
- Urineerimistakistust leevendab valuvaigisti ja soe istevann. Tavaliselt soojas vees põis tühjeneb. Kui Teil ei õnnestu urineerida 8 tunni jooksul alates operatsioonist, pöörduge EMO-sse.
- EMO-sse pöörduge ka siis, kui kehatemperatuur tõuseb üle 38 kraadi.
- Operatsioonijärgselt määratakse Teile valuravi. Valuvaigisteid tuleb võtta regulaarselt.
- Valulikkuse korral on soovitatav teha ka sooja veega (ca 40°C) istevanne 10-15 minutit vähemalt 3x päevas ja alati peale tualeti kasutamist. Vältige kindlasti opereeritud piirkonna pühkimist kuiva tualettpaberiga!
- Valuvaigistava efektiga on ka 2% diltiazem salv (retseptiravim), mis lõõgastab päraku sulgurlihast ja seeläbi leevendab valu. Salvi määrige pärakuavale kolm korda päevas, sh hommikul vähemalt 15 minutit enne kõhu läbikäimist. Salvi hoidke külmkapis.
- Peale operatsiooni vältige kõhukinnisust ning tugevat punnestamist. Selleks jätkake operatsioonieelse dieediga ja tarvitage väljaheidet pehmendavaid preparaate (Duphalac siirup või Forlax/Guttasoft pulber). Kui kõht ei ole 4 päeva peale operatsiooni läbi käinud, pidage nõu arstiga.
Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024