Hambaimplantaadid

Implantaat on titaanist kruvi, mis asendab puuduoleva hambajuure. Implantaat asetatakse lõualuusse, kus see 3−6 kuu jooksul luustub.

Hambaimplantaate kasutatakse puuduvate hammaste asendamiseks ja hambaproteeside toestamiseks. Implantaatidega saab asendada ühe või mitu puuduvat hammast või taastada kogu hambutu üla- või alalõuakaare. Hambaimplantaadid on kaasaegses hambaravis parim viis puuduva hamba asendamiseks, jättes kahjustamata kõrvalasuvad hambad.

Pärast hamba eemaldamist

Pärast hamba eemaldamist on soovitatav tühi koht asendada uue hambaga. Pikka aega puuduva hamba piirkonnas tekivad muutused, mis võivad vajada pikaajalisemat ja kulukamat ravi. Näiteks luu maht väheneb aja jooksul, kõrvalolevad hambad nihkuvad tühimiku suunas, olemasolevatele hammastele võib langeda liigne koormus, mis omakorda võib tekitada edasisi tüsistusi.

Teatud juhtudel paigaldatakse implantaat koheselt samal visiidil pärast hamba eemaldamist.

Soovitame igal juhul ravi alustada proteesiarsti vastuvõtule pöördumisest, kes teeb esialgse raviplaani ja vajadusel konsulteerib täiendavalt implantaate asetava kirurgiga.

Implantaatravi on jaotatud mitmesse etappi.

Uuringud

Implantaatide paigaldamisele eelnevad põhjalikud uuringud: anamnees, panoraamröntgen, 3D CBCT (koonuskimp kompuutertomograaf) ülesvõte. Keerukamatel juhtudel võib olla vajalik jäljendite ning diagnostiliste mudelite valmistamine. Patsiendi küsitluse põhjal selgitatakse välja võimalikud riskifaktorid implantaatravil, milleks võivad olla suitsetamine, teatud üldhaigused (nt diabeet, osteoporoos), halvad suuhügieeniharjumused.

Kirurgiline ravi

Pärast eelnevat põhjalikku ravi planeerimist asetatakse implantaadid lõualuusse.  Implantaadi paigaldamine toimub üldjuhul kohaliku tuimastusega ning sõltuvalt asendatavate hammaste arvust kestab protseduur 60 min kuni mõni tund.  Mõningatel juhtudel, kui implantaadi asetamiseks ei ole säilinud piisavalt olemasolevat luukude, on vajalik täiendav protseduur luu mahu taastamiseks kas kunstluu või patsiendi oma luu abil. Pärast implantaatide asetamist võib esineda kerget valu ja turset, mille vastu määrab arst valuvaigistid ja antibiootikumiravi ning instrueerib patsienti operatsioonijärgse suuhügieeni suhtes.

Proteetiline ravi

Proteetilise raviga alustamise aeg ning implantaadi koormamine sõltub implantaadi asukohast, luu kvaliteedist ning proteesitüübist. Edasise proteetilise ravi käigust informeerib patsienti täpsemalt kirurg või proteesiarst. Üldjuhul esihambaid asendavate implantaatide puhul tehakse implantaadikirurgia järgselt puuduva hambakrooni/hambakroonide asendamiseks ajutine protees, mis võib olla sõltuvalt ravijuhust kas eemaldatav või suust mitte ära käiv. 

Järelkontroll

Ravitulemuse pikaajaliseks säilimiseks on vajalik patsiendipoolne väga hea suuhügieen ning kontrollvisiitidel käimine 6−12 kuu tagant.

Vastuvõtule registreerumine telefonidel: 731 9282, 731 9100.

Koostaja: dr Dagmar Niibo
08/2021