Gastroösofageaalne refluks (GÖR)

Gastroösofageaalne refluks (GÖR) on maosisaldise tagasiheide söögitorusse, suhu või ninaneelu 2 või enam korda päevas või 3 ja rohkem kordi nädalas. GÖR võib esineda igas eas inimestel. Imikutel võib toidu tagasiheite põhjuseks olla:

  • söögitoru sulgurmehhanismide või seedetrakti motoorika ebaküpsus,
  • söögitoru suurem happetundlikkus.

Füsioloogiline GÖR võib esineda eelnimetatud põhjustel imikutel 2–3 korda ööpäevas, ärkvelolekus ja vaevusteta ning möödub reeglina 12 (-18) kuu vanuseks saamisel. Kui lapsevanemale tundub, et toidu tagasiheidet esineb rohkem kui tavaliselt, on vajalik nõu pidada tervishoiutöötajaga.

GÖR võib esineda ka pikali olles ilma toidu tagasiheiteta ehk varjatult.

Milliseid sümptomeid esineb GÖR-i puhul?

  • Toidu tagasiheide, oksendamine (toidu tagasiheide tekib äkki, ilma iivelduseta, ebameeldiva aistinguta ning toimub kõhupressi ning diafragma osavõtuta);
  • kõrvetised, rindkerevalu (öised), ülakõhuvalu;
  • halb maitse suus, halb hingeõhk;
  • täiskõhutunne;
  • nina kinnisus, hingamistakistus;
  • lõrisev norskamine või hingamine;
  • hingeldamine, sissehingamisraskus;
  • hääle kähedus, kurguvalu, tükitunne kurgus;
  • sage köha, köhatused;
  • uneapnoe (une ajal hingamise peetus normist pikemaks ajaks), öised ärkamised, unehäireid.

Imikutel, kellel esineb GÖR, võib esineda lisaks:

  • rahutus ja ebaselged nutuhood (ka öösiti);
  • süljevoolus.

Kuidas diagnoositakse GÖR-i?

GÖR-i diagnoosimiseks küsitleb arst haigusnähtude ja eelnevalt põetud haiguste kohta, teeb läbivaatuse. Edasiste uuringute vajaduse otsustab arst.

Mida saan teha GÖR-ist tingitud sümptomite vähendamiseks?

Süüa (või sööta last) korraga vähe, rahulikult, väiksemate toidukogustega ja sagedamini. Korraga palju süües saab magu liiga täis ning seetõttu satub osa maosisust tagasi söögitorru. Liiga vähene toidukogus võib tekitada imikutel näljatunde, millele nad reageerivad rahutuse ja jõulise nutuga. Nutu ajal suureneb toidu tagasiheite võimalus, mis põhjustab imiku ärritatavust ning rahutust.

GÖR-i korral on ka imikul parimaks toiduks rinnapiim.

  • Kui imik ise veel  ei istu, siis tuleb teda hoida söötmise ajal süles, mitte söötmiseks mõeldud imikutoolis.
  • Vältige imikul selili ja istuvat asendit, eriti toitmise ajal ja selle järgselt. Sobilikud asendid pärast toitmist on kõhuliasend vähemalt 30 min pärast toitmist (voodi päitsi osa tõstetud 10-15 cm kõrgemale) ja paremal küljel olemine. Vanematel lastel on soovitav püstisem asend.
  • Vältige õhu allaneelamist söötmise ajal ja „krooksutage“ last toitmise järgselt.
  • Toidu paksendamine imikutel (riisitumm, köögivili) võib vähendada tagasiheidetava toidu hulka, sest mao tühjenemine aeglustub. Saadaval on ka spetsiaalsed piimasegud märgistusega AR (Anti-Reflux) ja toidupaksendaja Nutrilon Nutriton. Viimast kasutatakse erinevate toitude ja jookide paksendamiseks, doseeritakse vastavalt pakendil olevatele juhistele).

Söömise järgselt hoiduge umbes pool tundi kummardamisest, koheselt pikali heitmisest, lapsega võimlemisest ja lapse mähkimisest, see aitab vältida happe sattumist söögitorru. Süüa ei tohiks vahetult enne magama minemist (sh lutipudeliga magama jäämine) ja öösiti.

Jälgige, mis mõjutab vaevuste teket. Iga inimese vaevused on ainulaadsed ning võivad varieeruda vastavalt elustiilile. Vaevuste kohta päevikut pidades saate välja selgitada jooke ja toite, mida tuleks vältida.

Jälgige kehakaalu. Ülekaalulisus põhjustab lisasurvet maole ning aitab kaasa vaevuste tekkele.

Tõstke voodi peapoolne ots ülespoole 15–25 cm. See aitab vältida maosisu tagasiheidet  söögitorru ning hoiab ära öiste vaevuste tekke.

Vältige lapsel kitsaid/pigistavaid rõivaid – need põhjustavad survet maole ning süvendavad vaevusi.

Ärge suitsetage lapse juuresolekul. Suitsetamine lõõgastab söögitoru alaosas paiknevat sulgurlihast ning soodustab toidu tagasiheidet.

GÖRi puhuselt ei ole vajalik ravi ravimitega.

Millistest söökidest ja jookidest peaksin hoiduma?

Vaevusi tekitavad toidud ja joogid võivad olla inimestel erinevad. Rinnalapse puhul peaks vaevusi tekitavatest toitudest ja jookidest loobuma ka ema.

GruppSoovitatavadHoiduda
Piim ja piimatooted1-2% rasvasisaldusega piim; madala rasvasisaldusega või rasvavaba jogurtTäispiim (4%), hapukoor, rasvane kodujuust, jäätis
Juur- ja köögiviljadToored, keedetud, hautatud aedviljadPraetud aedviljad. Tomat ja tomatit sisaldavad toidud. Ristõielised köögiviljad (leht-,
nui-, pea, hiina-, lillkapsas, brokkoli)
PuuviliÕunad, marjad, melonid, arbuusid, banaanid, virsikud, pirnidOranžid tsitrusviljad, greif, ananass, ploomid ja nendest valmistatud mahlad
Leib, sai ja teraviljatootedKõik, mis on valmistatud väherasvastest komponentidestValmistatud täispiimast või kõrge rasvasisaldusega (nt võiküpsised, saiakesed)
Kommid ja magustoidudValmistatud vähese rasvaga (vähem kui 3g rasva) või rasvavabadŠokolaadid, rasvased ja kreemjad magustoidud, kõvad kommid, närimiskumm
JoogidKofeiinivabad, piparmündivabad taimeteed, mahlad (va tsitrustega); vesiKohv, kange tee (sh piparmünditee, alkohol (eriti vein ja õlu), gaseeritud joogid,
šokolaadijoogid
SupidRasvavabad või vähese rasvasusega supidKana-, sea-, loomalihaga supid, piima või koore baasil supid
Praed/ põhiroadKeedetud, hautatud, väherasvased toidudVürtsised, suitsutatud, hapendatud, marineeritud ja rasvased toidud; kiirtoidud
VitamiinidVitamiinid ealises annuses ja vajaduselC- vitamiin suuremates koguses

Lisaks on soovitav vältida/vähendada toidus gaase ja allergiat tekitavaid toiduaineid (kanamunad, herned-oad, pähklid, rosinad, halvaa jne).

Koostanud: lastekliiniku õde Kairi Sokk
2022