Ganglioni tsüst

Ganglioni tsüst on tursunud kotike naha all. Kotike on kinnitunud kõõlusetupe või liigesekihnu külge. Tsüst sisaldab vedelikku, mis sarnaneb liigestevahelisele vedelikule. Tsüsti suurus võib varieeruda herneterast kuni golfipalli suuruseni. Ganglioni tsüst esineb enamasti randmel, sõrmeliigeste otstes, sõrme all. Neid võib esineda ka jalgadel. Ganglioni tsüsti tekkepõhjused ei ole teada.

Tsüst käeseljal / Tsüst randme siseküljel

Sümptomid

Ganglioni tsüstiga võite Te tunda ebamugavust või valu. Mõnikord tsüsti piirkond paistetab või moondub. Mõnikord kaob tsüst iseenesest, on seda siis ravitud või mitte. Kui tsüst on valulik või segab teie tegutsemist, võib olla vajalik kirurgiline sekkumine. Kuid ka kirurgiliselt eemaldatud tsüst võib tagasi tulla.

Uuringud

Perearst võib võtta nõelaga proovi tsüsti vedelikust.

Ravi

Kui tsüst ei põhjusta valu, pole ravi vaja. Kui see on valus, asetage 3-4 korda päevas sellele kohale 20-30 minutiks jääd. Võite võtta ka põletikuvastaseid valuvaigisteid nagu aspiriin või ibuprofeen.

Tsüstivedeliku saab nõelaga eemaldada, kuid tsüst täitub vedelikuga uuesti. Ärge proovige tsüsti katki teha. Kui see ka esialgu aitab, täitub tsüst hiljem uuesti vedelikuga ning te võite oma rannet või sõrme tõsiselt vigastada.

Kui ganglioni tsüst on valulik, piirab aktiivsust või on lihtsalt inetu, võib selle kirurgiliselt eemaldada. Kirurgiline eemaldamine tähendab väikest sisselõiget, mis paraneb kiiresti ning jätab väikese armi.

Vasakul randmel olev tsüst

Koostaja: üldkirurgia osakonna õde Kati Künnap