Epley manööver healoomulise asendipeapöörituse ravis
Healoomuline paroksüsmaalne asendivertiigo on tüüpiliselt äkkhootine peapööritus, mis tekib, kui sisekõrvas tekkiv sade kaltsiumkarbonaadi kristallidest ärritab tasakaaluelundit pea asendi muutumisel.
Asendipeapööritus võib olla kas parempoolne või vasakpoolne ja sellega võib kaasneda iiveldus, oksendamine, tasakaaluhäire ja nüstagm (kontrollimatu silmatõmblus). Peapööritus leeveneb tavaliselt minuti jooksul.
Asendipeapöörituse riskiteguriteks on kõrge iga, pea- või kaelatrauma, korduvad kõrvapõletikud, diabeet, kõrgvererõhutõbi, migreen, Ménière´i tõbi, vähene liikumine.
Soovitused sümptomite vähendamiseks
- Püüdke vältida järske pealiigutusi, kuid proovige mitte vältida liikumist – peapööritused nõrgenevad ajapikku ja rohke liigutamine aitab ravile kaasa.
- Lamades tõstke patjadega peaalust kõrgemale.
- Vahetage lamades sageli, kuid aeglaselt pea asendit.
- Tehke tervishoiutöötaja poolt soovitatud harjutusi (vt Epley manööver), mis aitavad kaltsiumkarbonaadi kristalle liigutada tagasi õigesse kohta.
Epley manööver
Manöövrit tuleb alustada selles suunas, kus probleem on. Kui Te ei ole kindel, kummal pool probleem on, proovige paar päeva ühelt poolt alustades ja kui pearinglus pole paranenud, proovige teiselt poolt alustada. Pildil on toodud välja parempoolne Epley manööver.
- Istuge voodil või diivanil, jalad välja sirutatud, pea umbes 45 kraadi probleemse poole suunas.
- Heitke kiire liigutusega selili, kas padi õlgade all nii, et pea jääb rippu või pea ripub üle diivani/voodi ääre. Pea on ikka umbes 45 kraadi probleemse poole suunas. Selles asendis võib tekkida peapööritus, kuid püüdke hoida asendit umbes 1 minut.
- Pöörake pea umbes 90 kraadi teisele poole ja hoidke asendit umbes 1 minut.
- Keerake ennast samale küljele, milles viimati asendit hoidsite, pea keeratud põranda suunas. Hoidke asendit umbes1 minut.
- Tõuske istuma.
Pärast Epley manöövri sooritamist on soovitatav mõnda aega vältida pikali asendit ja auto juhtimist.
Pöörduge tervishoiuasutuse poole, kui Teil
- sümptomid ei möödu või tulevad tagasi,
- on tasakaaluhäired ja kukute sageli,
- süveneb iiveldustunne ja lisandub oksendamine,
- on tugev peavalu, mis ei möödu,
- on muutused nägemises või kuulmises,
- on nõrkus ja segasus.
Koostatud Tartu Ülikooli Kliinikumis kõrvakliinikus
01/2019
Materjali koostamisel on kasutatud Eesti Perearstide Seltsi 2016 aastal koostatud infomaterjali: https://www.perearstiselts.ee/patsiendile/patsiendi-infomaterjalid/54-epley-manoeoever-uus/file
Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
L. Puusepa 8, Tartu
Telefon: 731 9783
www.kliinikum.ee/korvakliinik